P0

Kultūra

Jotvingų palikimą pristatys archeologai iš Suvalkų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-11-28


Gruodžio 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val., Klaipėdos pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (Priešpilio g. 2) vyks archeologijos parodos „Jotvingių eldoradas“ pristatymas ir diskusija apie jotvingius. Renginyje dalyvaus Suvalkų apygardos muziejaus (Lenkija) direktorius dr. J. Brzozowski bei archeologas dr. J. Siemaszko ir Vilniaus universiteto archeologas dr. A. Luchtanas.

Radimvietėje atitikta daug pačių įvairiausių kartu su kūnu į laidotuvių laužą keliavusių mirusiųjų įkapių. Suvalkų muziejaus nuotr.

Intriguojantis faktas, jog Krukuveke (lenk. Krukówek), Lenkijoje, esantis turtingiausias jotvingių kapinynas buvo rastas pradėjus tirti nelegalią prekybą archeologiniais ginklais bei kitais artefaktais, o dvejus metus trukusios policijos operacijos metu nustatyta tiksli jo vieta. Šis plėšikų apiplėštas senkapis tapo objektu, pranokusiu drąsiausius archeologų lūkesčius. Sensacingame kapinyne aptikta per 1000 radinių, kurių amžius siekia daugiau kaip 900 metų ir tai yra viena gausiausių jotvingių paveldą liudijančių kolekcijų.

Ilgą laiką apie šią lietuviams giminišką gentį buvo žinoma itin nedaug. Mokslininkai, ieškodami duomenų apie jotvingius, nuolatos rankiojo tik pavienius, menkus informacijos fragmentus. Yra žinoma, jog gentis gyvenusi pelkių ir miškų apsuptuose piliakalniuose, o štai laidojimo paminklų iš ankstyvųjų viduramžių praktiškai nežinota.

Archeologinių tyrimų miške netoli Krukuveko metu paaiškėjo, kad jotvingiai X–XIII a. savo mirusiuosius degindavo, o pelenus kartu su įkapėmis išpildavo tiesiog ant žemės tam skirtame lauke. Todėl pats kapinynas aptiktas labai negiliai, o ir pasklidęs jis buvo itin plačiai. Radimvietėje itin gausu pačių įvairiausių kartu su kūnu į laidotuvių laužą keliavusių mirusiųjų įkapių: aprangos detalių ir papuošalų, ginklų, žirgų ekipuotės dalių, darbo įrankių ir kt.

Parodos rengėjas – Suvalkų apygardos muziejus (Lenkija).

Dalyvavimas renginyje nemokamas.

Paroda Pilies muziejuje veiks iki gruodžio 17 d.

Kultūros straipsnių vidus


  2022-11-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt