P0

Nuomonės

Verslinė žūklė priėjo liepto galą

Atvira Klaipėda

Mantas Puškorius
2022-12-08


Jau eilę metų meškeriotojai kaltina verslininkus godžiai naikinančius žuvies išteklius Kuršių mariose, rengia protesto akcijas, reikalaudami galutinai uždrausti verslinę žūklę vidaus vandenyse. Meškeriotojai sumoka kur kas daugiau pinigų į Valstybės biudžetą ir prisideda prie žuvies išteklių atstatymo nei žvejai verslininkai, kurie nors oficialiai yra „skurdžiai“ , bet dažnai meškeriotojų matomi vairuojant prabangias mašinas…


Skirtumas tas, kad meškeriotojai saugo žuvies išteklius ir propoguoja vis populiarėjančią tvarią žvejybos tradiciją „Pagavai – paleisk“ , kai tuo metu turgavietėse vis nustatomi verslinės žūklės pažeidimai, kurie tik patvirtina meškeriotojų kaltinimus. Nors ir draudžiama, bet vis dar pardavinėjami verslininkų sugauti šlakiai ir lašišos.

Aplinkosauginės organizacijos „Lašišos dienoraštis“ paskyroje neseniai buvo pranešta: „Neseniai vienoje Klaipėdos turgavietėje, pilietinė iniciatyva, aplinkosauginė organizacija „Lašišos dienoraštis“ vykdydama lašišinių žuvų apsaugą, lankėsi ten, kur galimai nelegaliai yra pardavinėjama žuvis. Apsilankymo metu buvo pastebėtos ir įtarimą sukėlė parduodamos lašišos ir šlakiai. Atvykus Aplinkos apsaugos pareigūnams nuojauta pasitvirtino – žuvys pardavinėjamos nelegaliai. Pardavėjas nekomentavo iš kur gavo žuvis ir kodėl neturi jokių kilmę įrodančių dokumentų. Jos buvo konfiskuotos, o asmeniui paskirta bauda.“

Verta paminėti, kad panaši situacija buvo ir Kauno mariose, kur uždraudus verslinę žūklę žuvies ištekliai atsistatė, nors verslininkai tvirtino, kad jie su dingstančia žuvimi TIKRAI neturi nieko bendro.

Tačiau ketvirtadienį meškeriotojus pasiekė puiki žinia! Aplinkos ministerija parengė pasiūlymus kaip apriboti verslinę žvejybą Kuršių mariose. Šie pasiūlymai pateikti atsižvelgiant į kritinę situaciją ir saugant nykstančius žuvų išteklius Kuršių mariose.  

Aplinkos ministerija  parengė pirmuosius pasiūlymus, kaip apriboti verslinę žvejybą Kuršių mariose, kad būtų pagerinta sterkų, žiobrių, ešerių, lašišų ir šlakių išteklių būklė, o žuvų eksploatavimo intensyvumas neviršys saugių biologinių ribų. Planuojama sumažinti verslinės žvejybos įrankių limitus, o kai kuriuos visai uždrausti.

Siūlomi šie draudimai:

1. Siūloma visiškai uždrausti žvejybą 40-44 mm akių dydžio tinklais. Mokslinio tyrimo metu nustatyta, kad to paties ilgio 40-45 mm akytumo tinklu neverslinio dydžio žiobrių pagaunama beveik 40 kartų daugiau nei 46-50 mm tinklu.
2. 45–50 mm akių dydžio statomųjų tinklų siūloma sumažinti daugiau nei per pusę – vietoje 230 vnt. leisti žvejoti tik 99 vnt., 66 vnt. mažinamas ir 70–80 mm akių dydžio statomųjų tinklų kiekis, 46 vienetais siūloma mažinti marinių gaudyklių kiekį.
3. Siūloma uždrausti žvejybą dreifiniais tinklais ir drausti žvejybos įrankių konvertavimą – pagal žvejybos įmonei paskirtą žvejybos kvotą turimų žvejybos įrankių keitimą į atitinkamą kiekį  kitokio tipo ar akytumo žvejybos įrankių, pagal žvejybos efektyvumą.

Aplinkos ministerija teigia, kad viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žuvų bendrijų būklė yra bloga – per daug intensyvi verslinė žvejyba Kuršių mariose ir Baltijos jūros priekrantėje. Įvertinę šiuos rodiklius, mokslininkai siūlo verslinės žvejybos intensyvumą ir žuvų išteklių eksploatavimą šiose akvatorijose sumažinti mažiausiai trečdaliu.

Mokslinių tyrimų duomenimis, sterkų išteklių būklė Kuršių mariose yra bloga, mažėja žiobrių, ešerių gausumas ir biomasė. Didžiausias šių žuvų neverslinio dydžio šalutinis laimikis yra 40–50 mm akių dydžio tinkluose.

Visi 2016-2018 m. šiais tinklais mokslininkų sugauti sterkai buvo mažesni nei verslinio dydžio, 2019 m. jų priegauda siekė 73,9 proc., 2020 m. – 93,4 proc., 2021 m. – 73,7 proc. Žiobrių neverslinė priegauda šiuose įrankiuose skirtingais metais siekė nuo 25,5 proc. iki 52,9 proc. Į tokio akių dydžio tinklus pakliūva ir nemažai draudžiamų žvejoti lašišų bei šlakių.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Nors Aplinkos ministerija savo puslapyje įvardina, kad „numatoma gerokai sumažinti…“ tačiau meškeriotojai tvirtina, kad tai tik pradžia ir primena išrinktai valdžiai jos pažadą – „visiškai uždrausti verslinę žūklę vidaus vandenyse“.
Tai to ir laukiame – su tuo ir sveikiname artėjančių švenčių proga!

Plačiau skaitykite Aplinkos ministerijos pranešime:
https://am.lrv.lt/lt/naujienos/saugant-nykstancius-zuvu-isteklius-siuloma-riboti-versline-zvejyba-kursiu-mariose?fbclid=IwAR2KNvZ3YYYYtvWoO2LZOEFC02mBPMyDmu52BFDa4_guMfl493Fy2vesq8E


  2022-12-08

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt