P0

Sveikata

Jaučiantieji stresą gali nemokamai išbandyti įvairias sveikatinimo procedūras

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-12-12


2023 metų pradžioje šešiuose reabilitacinio gydymo centruose Lietuvoje planuojama atlikti Lietuvos mokslų tarybos finansuojamą mokslinį tyrimą „Lietuvos unikalių gamtinių išteklių panaudojimo su stresu susijusios organizmo psichinės ir fizinės sveikatos gerinimui efektyvumas ir saugumas (LUGISES)”.

Tyrimo tikslas – įvertinti Lietuvos unikalių gamtinių išteklių (geoterminio /mineralinio vandens, purvo, klimato) poveikį streso mažinimui bei psichinės (nerimo, depresijos, nemigos, nuovargio) ir fizinės sveikatos gerinimui, balneoterapinių procedūrų saugumą ir parengti metodines rekomendacijas.

Klaipėdos universiteto atliekamame moksliniame projekte dalyvaus ir sanatorija „Gradiali” (Palanga) bei poilsio ir sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas” (Kretingos raj.).

Balneoterapinių procedūrų kompleksą sudarys baseinas, mineralinio ar geoterminio vandens vonia, gydomojo purvo, haloterapijos, gamtos terapijos procedūros. Facebook.com/atostoguparkas nuotr.

Tyrime kviečiami dalyvauti 18-65 metų amžiaus žmones, jaučiančius padidintą stresą ir nesugebančius jo suvaldyti ar jaučiančius sumažintos fizinės ir psichinės gerovės jausmą, neturinčius sunkių lėtinių ligų. Tyrimo dalyviai turėsite galimybę nemokamai išbandyti įvairias sveikatinimo procedūras ir įvertinti savo sveikatos būklę įvairių testų pagalba.

Balneoterapinių procedūrų kompleksą sudarys baseinas, mineralinio ar geoterminio vandens vonia, gydomojo purvo, haloterapijos, gamtos terapijos procedūros. Procedūros bus atliekamos ambulatoriškai arba būnant stacionarinėje reabilitacijos įstaigoje. Prieš ir po procedūrų bei 6 mėnesių periode bus atliekami standartizuoti sveikatos įvertinimo testai.

Norintieji dalyvauti šiame moksliniame tyrime turėtų užpildyti dalyvio anketą.

INFORMACIJA

Šiandien stresas yra nuolatinis šiuolaikinės civilizacijos palydovas, o jei jis nevaldomas, tuomet sukelia rimtas sveikatos problemas ir blogina gyvenimo kokybę. 2020 m nustatyta, kad streso paplitimas bendroje populiacijoje pasaulyje siekė 29,6 % (Europoje 31.9%), nerimo – 31,9 %, o depresijos – 33,7 proc. Lietuvoje 2017 m. atllikto tyrimo duomenimis, net 83 proc. gyventojų per pastaruosius dvejus metus patyrė didelį stresą.

2018 m., remiantis bendra Europos komisijos ir EBPO ataskaita, Lietuvos žmonės savo sveikatą vertino blogiausiai – beveik penktadalis gyventojų turėjo psichikos sveikatos problemų. Persirgus Covid-19, neigiamų sveikatos pasekmių dažnis siekia 54% po 6 ar daugiau mėnesių: 59% žmonių pasireiškia kvėpavimo sutrikimai, neurologiniai ir kognityviai sunkumai, 34% suserga depresija ar nerimu, o iki 80% skundžiasi padidėjusiu nuovargiu, kas turi įtakos kasdieniam funkcionavimui.

Lėtinis stresas yra susijęs su įvairiomis emocinėmis, fizinėmis ir finansinėmis pasekmėmis tiek individualiu, tiek visuomenės lygiu.

Yra mokslinių duomenų duomenų, kad buvimas natūralioje gamtoje, balneoterapinių procedūrų taikymas gali pagerinti psichologinę žmogaus būklę, sumažinti nuovargį ir kitas sveikatos problemas, turėti teigiamos įtakos nervų, kaulų-raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų gydymui, sveikatos atstatymui po ligos ar traumos, streso mažinimui. Mineralinio vandens naudojimas balneoterapijos tikslais yra istoriškai patvirtintas, teoriškai pagrįstas, praktiškai išbandytas, ekonomiškai naudingas didelio potencialo atsinaujinantysis išteklius
kaip ir gydomasis purvas.


  2022-12-12

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt