Jūrų muziejaus kasose – kalėdinių atvirukų paroda

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-12-16

Nuo gruodžio 16 d., penktadienio, iki sausio 8 d. Lietuvos jūrų muziejaus centrinėje kasoje eksponuojama prof. Liudo Mažylio kalėdinių atvirukų kolekcija, kviečianti į nostalgišką ir kiek sentimentalią kelionę po tarpukario Kalėdų pasaulį. Lankytojai, net neužeidami į muziejų ir neįsigydami bilieto, gali pamatyti 64 kolekcijos atvirukus. Jie apima didesnį nei 100 metų laikotarpį – anksčiausias datuotas 1918 m., vėliausi – jau iš XXI a. 

Prof. Liudo Mažylio surinkti įvairių laikų kalėdinės tematikos atvirukai liudija XX a. įsitvirtinusią tradiciją: sveikinti vieniems kitus ne tik dovanomis, bet ir paštu siunčiant atvirukus.

Su pašto plėtra paklausa teminiams atvirukams ėmė didėti, kartu plėtojosi ir jų gamyba bei įvairovė. Kita vertus, ėmė nusistovėti tam tikra įvairius atvirukus vienijanti simbolika. Eglutė, sniegas, kalėdiniai papuošimai, angelai vaizduojami visais laikotarpiais. Taip pat dažnai atsiranda ir kiti augalai, šventinio stalo vaizdai, žvėreliai. Senesniuose atvirukuose dominuoja religinis turinys, o vėlesnio leidimo atvirukai jau pasižymi vaizdų įvairove. Užrašai ant atvirukų lietuviški, tačiau tik nedaugelis iš jų buvo spausdinami Lietuvoje, o daugiausiai – Vokietijoje bei Prancūzijoje. Tačiau kalėdinės spalvos bei siužetai įvairiose Europos valstybėse tarpukariu ne kažin kuo skyrėsi. 

Sovietmečiu Kalėdų šventimas buvo draudžiamas, o įsigalėjo sveikinimai su Naujaisiais metais. Tai rodo ir keletas eksponuojamų to laikotarpio atvirukų. 

Prof. L. Mažylis, pristatydamas šią kolekciją pasakojo, kad viskas prasidėjo nuo to, kad jų šeimoje nebuvo įpročio ką nors išmetinėti, deginti ar kitaip naikinti. O vieną dieną ėmė ir atėjo mintis visa tai, kas susikaupė, kaip nors susisteminti. Natūralu, kad susidėliojo pagal epochas, chronologiškai. Vėliau kolekcija pradėjo augti papildant ją ir įsigytais atvirukais. Kai kurie iš jų yra kito eksponato – pašto antspaudų – kolekcijos dalis.  

„Į seną, paštu atkeliavusį atviruką, visada verta įsižiūrėti kuo įdėmiau, – sako profesorius. – Ten bus kokio nors artimo žmogaus, o gal ir visuomenei žinomo veikėjo, rašytas tekstas. Įdomus ir pašto antspaudas – galbūt uždėtas vietovėje, kurioje seniai nebėra pašto skyriaus. Na, ir, žinoma, atviruko piešinys laikui bėgant mums pasakos apie tą epochą, kai jis buvo pieštas. Kolekcija nėra baigtinė, ji po truputį vis auga. Atvirukų „komercinę“ vertę nusakyti sunku. Jei vertingiausiu laikyti seniausią kolekcijos atviruką, tada tai būtų „patriotinis“ atvirukas su LDK kunigaikščių atvaizdais. O kolekcininkui labai dažnai vertingiausias tas, kurio kol kas dar nepavyko, bet labai jau norisi įsigyti”… 

Dabar L. Mažylio kolekcijoje maždaug kas ketvirtas atvirukas yra susijęs su Šv. Kalėdomis – tiesiog todėl, kad būtent šia proga žmonės dažniausiai sveikindavo vieni kitus. 

Parodoje pristatoma tik nedidelė kalėdinių atvirukų kolekcijos dalis. Tačiau kiekvienas atvirukas yra kuo nors ypatingas bei pasakoja istoriją, o kokią istoriją – linkima atrasti parodos lankytojams.  

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Sekmadienį - nemokamas muziejų lankymas

Liepos 28-ąją, paskutinį šio mėnesio sekmadienį, tradiciškai bus galima nemokamai aplankyti Kultūros ministerijai pavaldžius muziejus. Klaipėdoje ministerijai priklauso trys įstaigos ...
2024-07-28
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Ruoniukams padėti sveikti gali visi

Kasmet į Lietuvos jūrų muziejaus globą patenka apie 20 Baltijos jūros pilkųjų ruonių jauniklių, randamų šalies pajūryje. Šiuo metu Baltijos ...
2024-05-24
Skaityti daugiau

Kultūra

Tarptautinę muziejų dieną - nemokami renginiai Jūrų muziejuje

Šių metų gegužė muziejuose išskirtinė: sutampa Tarptautinės muziejų dienos ir Europos muziejų nakties datos – abi švenčiamos gegužės 18 dieną, ...
2024-05-07
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This