Klaipėdos šviesų festivalis – su išskirtiniu sprendimu (3)

Miestas, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2023-01-17

Po viešų abejonių, ar šiuo brangymečiu Klaipėdoje bereikia rengti Šviesų festivalį, jo organizatoriai visgi ryžosi ir šiemet vasario pabaigoje miesto centrą užlieti meniškomis šviesomis.

Nors išlaidos elektros energijai renginio metu sudaro tik apie 1 proc. sąmatos, šįkart buvo nuspręsta jas vis tiek mažinti – nuo pirmadienio Atgimimo aikštėje jau stovi menine instaliacija tapęs saulės elektrinių blokas, iki kovo vidurio pagaminsiantis apie trečdalį renginiui reikiamos elektros.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Festivalį organizuojančios VšĮ „Klaipėdos šventės” komunikacijos ir rinkodaros vadovė Živilė Putnienė antradienį surengtos spaudos konferencijos metu teigė, kad suprasdama, jog pasaulis pasikeitė energetine prasme, komanda nusprendė jį padaryti išskirtiniu, „pavyzdžiu visai Europai” – jis šiemet atspindės tvarumo, ekologijos temą. Kertiniu šios idėjos pagrindu tapo nuo pirmadienio Atgimimo aikštėje rėmėjų dėka atsiradusi 50-ies saulės energijos kolektorių konstrukcija „Monolitas”, iki kovo vidurio pagaminsianti apie trečdalį festivaliui reikalingos elektros.

Pasak įstaigos projektų vadovo Iljos Gun, šios instaliacijos idėjos įkvėpėjas – 1968-ųjų filmas „2001 m. Kosminė odisėja“ (angl. 2001 A Space Odyssey), režisuotas Stenlio Kubriko.

Eglė Šulskė, VšĮ „Klaipėdos šventės“ direktorė, teigė, jog jau pernai vasarą buvo suprasta, kad festivalis turi keistis, jei norima, kad jis įvyktų. Vykstant didelėms diskusijoms su miesto valdžia buvo suskaičiuota, kad pernykštės festivalio dekoracijos sunaudojo 5200 kilovatų elektros energijos – išlaidos už ją sudarė apie 1 proc. viso biudžeto.

Šiemet planuojama sunaudoti apie 3000 kilovatų ir apie trečdalį reikiamos energijos pasigaminti minėtosios instaliacijos dėka.

E. Šulskė pasakojo, kad lapkričio pabaigoje buvo pradėta dirbti su ESO ir šios bendrovės specialistai iš pradžių nelabai suprato, ko norima, nes laikinos saulės elektrinės iki šiol dar nebuvo jungtos prie tinklo. Planas buvo startuoti sausio 2-ąją, tad nuo jo nutolta tik porą savaičių.

Saulės kolektorius laikinam naudojimui suteikusios bendrovės „Laba energija“ direktorė Monika Saltonė teigė, jog ši 19,5 kW jėgainė elektrą gamina net ir apniukusią dieną. Jei ji veiktų visus metus, pagamintos elektros energijos užtektų dviem-trims tokiems festivaliams.

Saulės kolektorius į instaliaciją sumontavusios bendrovės UAB „Globalita“ projektų vadovas Julius Miknius sakė, jog gavosi metro pločio, 5 m ilgio ir 10 m aukščio konstrukcija, kuriai stabilumą užtikrina apie 20 tonų svorio atotampos taškai.

Jėgainę į instaliaciją pavertęs šviesos menininkas Oskaras Stirna teigė, jog ji švies trimis skirtingais režimais – skirtais rytui, dienai ir vakarui. „Monolitas” švies iki 1 val. nakties, šviesas lydės garso takelis (autorius – Pijus Džiugas Meižis). Instaliacijai reikalingą elektros energiją pasigamins ji pati.

Pasak Ž. Putnienės, Klaipėdos sprendimą jau apžiūrėjo kolegos švedai ir panaši atsiras Karlskronoje.

Už meninės instaliacijos sukūrimą „Klaipėdos šventės” sumokėjo pernai spalio pabaigoje įkurtai MB „Erdvės erdvės erdvės” 13 733,5 Eur.

Ką pasiūlys vasario 23-25 dienomis šiemet vyksiančiam šviesos festivaliui, organizatoriai dar neatskleidžia, nes derasi su savivaldybe dėl galutinio biudžeto – idėjų esą jau yra prisirinkta tiek, kad užtektų dviem festivaliams. Pasak E. Šulskės, festivalio metu tikrai bus instaliacija, skirta Ukrainai palaikyti.

Žymos: | | | | | | | | | |

Komentarai (3):

Atsakymai į “Klaipėdos šviesų festivalis – su išskirtiniu sprendimu”: 3

  1. Varnos parašė:

    Triam! Kokia diena pasirinkta šviesų festivalio pradžiai- vasario 23, ruskyno armijos dieną. Kodėl ne vasario 24, ruskyno karo pradžios Ukrainoje dieną pažymint? Ką dar ruskyno 5-ji kolona sugalvos?

  2. Anonimas parašė:

    Savivaldybės klerkai dirba tris dienas savaitėje, nes taupo elektros energiją, žmonės į darbą ir iš darbo vyksta patamsyje, nes miestas taupo ant apšvietimo, o čia šviesų festivalį sugalvojo, sako elektrą gaus iš Saulės elektrinės, bet ji per rūką tik lašelį elektros gali pagaminti, sako švedams patiko, tai pas juos elektros kaina kita, reziumė puota maro metu, Klaipėda, kur Tu eini ?

  3. Anonimas parašė:

    Galvojam apie šviesos festivalius, bet gatvių apšvietimas išjunginėjamas mieste…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas

Sugrįžtantis aitvarų festivalis vyks dvi dienas

Pusė tūkstančio mažųjų ir pusšimtis didžiųjų figūrinių aitvarų, jūrinės edukacijos, dirbtuvės, pramogos ir muzika – taip spalvingai oficialų vasaros startą ...
2024-05-23
Skaityti daugiau

Nuomonės

Atgimimo aikštės ir Muzikinio teatro rekonstrukcijų paralelės

Atgimimo aikštę rekonstruoti bei požeminį garažą po ja įrengti už 21,03 mln. eurų fiksuotą kainą UAB „Infes“ savivaldybei įsipareigojo per ...
2024-05-19
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Pagaliau prasidės Atgimimo aikštės rekonstrukcija

Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus penktadienio rytą spaudos konferencijos metu pranešė, jog pagaliau pasirašyta sutartis dėl Atgimimo aikštės rekonstrukcijos įrengiant po ...
2024-05-10
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This