P0

Miestas, Svarbu

Rinkliava už atliekas: skubėti džiaugtis neverta (4)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2023-01-18


Klaipėdiečiai, gavę sąskaitas už atliekų tvarkymą 2023 metais, neturėtų džiaugtis, kad jos nepadidėjo. Net ir sumokėję rinkliavą už visus šiuos metus po kelių mėnesių miestiečiai gali gauti papildomas sąskaitas.

Palmiros Mart nuotr.

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) jau parengė sąskaitas gyventojams už atliekų tvarkymą 2023 metais. Pranešimai patalpinti e-savitarnos sistemoje https://mano.kratc.lt/. Vėliau rinkliavos pranešimai bus siunčiami tiems, kurie pasirinko juos gauti elektroniniu paštu, o vėliausiai informacija pasieks klientus, besinaudojančius spausdintais popieriniais pranešimais.

Nors Klaipėdos miesto savivaldybės politikai prieš rinkimus pabūgo didinti šią rinkliavą 25 procentais visiems fiziniams ir juridiniams asmenims, nuostoliai, būtinosioms sistemos sąnaudos, padidėjusios apie 33 procentus, niekur nedingo. Rasa Jievaitienė, Savivaldybės administracijos Aplinkosaugos skyriaus vedėja, duoda suprasti, kad nereikia puoselėti iliuzijų, jog kažkas iš šalies už klaipėdiečius gali dengti šiuos nuostolius. Pasak jos, klausimas dėl rinkliavos didinimo į miesto Tarybą grįš tikriausiai jau kovo mėnesį.

„Bandysime”, –  nedrąsiai sako ji. 

Tad sprendimo tikimasis jau po savivaldybių tarybų ir merų rinkimų. Liks tik klausimas, ar sprendimo projektą svarstys jau naujos, ar dar senos sudėties Taryba.

R. Jievaitienė sako, kad kol kas dar naudojamos turimos vietinės rinkliavos pajamos. Taip pat paprašyta KRATC ieškoti galimybių susimažinti koncesijos mokestį. 

Vedėja mano, jog yra tikimybė, jog dar šiemet atliekų tvarkymo kainų nustatymą perims Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT). Tokiu atveju savivaldybė tarsi nusikratytų atsakomybės už rinkliavos didėjimą. Tačiau atliekų tvarkymo sistemos kaštus vis tiek reikės apmokėti klaipėdiečiams.

VERT jau dabar  nustato vandens ir bazines šilumos tiekimo kainas, tad vietos politikams nebereikia priimti nepopuliarių sprendimų. Tačiau jiems išlieka atsakomybė už savivaldybių įmonių veiklą, o bendrąja prasme – ir už kainodarą.

Pagal politikams anksčiau jau pristatytą sprendimo projektą, kurio meras net nedrįso teikti Tarybai tvirtinti, individualiems namams Klaipėdoje  atliekų tvarkymo kaina metams didėtų nuo 74 iki 89,9 Eur, daugiabučių namų gyventojams – nuo 8,2 iki 10 Eur/kv. m. Verslui rinkliava atitinkamai didėtų nuo 7,5 iki 9,4 Eur/kv. m.

Pernai buvo teigiama, kad 2023 metais būtinosios sistemos sąnaudos didės 33 proc. – iki 6,5 mln. eurų, o pagal dabartinius tarifus būtų surenkama tik 5,1 mln. eurų. Dėl to esą reikia rinkliavą visų kategorijų mokėtojams didinti beveik 25 proc.

Miesto straipsnių vidus


  Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

  2023-01-18

  4 komentarai “Rinkliava už atliekas: skubėti džiaugtis neverta”

  1. AvatarIrute (IP: 86.100.156.192)

   Kada baiksis skaiciavimas uz kvadratura,o ne uz zmones,nemaciau dar tokio atvejo kad kvadratura siukslintu,bet tai sudetingas darbas,kam galvoti jei galima atlyginima gaut uz sedejima kedeje

  2. AvatarAnonimas (IP: 88.119.136.56)

   KRATC nauja direktorė, o reikalai prastėja, viską optimizuoja, o išlaidos auga, netvarka !

  3. Avatarklaipėdietis (IP: 78.57.83.238)

   Kodėl tiek daug atliekų laidojama sąvartyne? Jeigu atliekos būtų perdirbamos, nereiktų mokėti valstybei už jų laidojimą. Dėl šios priežasties didėja rinkliava. Kas už tai atsakingas?

   • AvatarKaip tai kas ? Liberalus ministras S.Gentvilas (IP: 90.131.35.246)

    tik panašu jo kompetencija ir šiuo klausimu abejotina ___Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas tenkino „valstietės” Ligitos Girskienės pareiškimą, pasirašytą ir kai kitų Seimo narių, bei panaikina aplinkos ministro Simono Gentvilo įsakymą dėl dvigubo gyventojų apmokestinimo už pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymą.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt