Apie sportą be nacionalinių simbolių (1)

Nuomonės
Rytas Staselis
2023-02-01

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOC) ir jo vadovai į viešąją pasaulio erdvę paleido dviprasmiškų užuominų dėl to, kad parama Rusijos pradėtam karui Ukrainoje „nesusitepę” rusų ir baltarusių sportininkai galbūt galėtų dalyvauti 2024 m. vasaros Olimpinėse žaidynėse Paryžiuje be savo šalių simbolikos, su neutralia vėliava.

rawpixel.com nuotr.

Kol kas į orą paleistas tik balionas – pasitikrinti, kaip būtų reaguojama į tokį sprendimą:

* Nė vienam sportininkui negali būti uždrausta startuoti dėl paso;

* Vyriausybės negali spręsti, kuriems atletams dalyvauti, o kuriems ne;

* Po „neutraliu statusu dalyvaujantys“ atletai negali reprezentuoti savo valstybių;

* Sveikintinas Azijos olimpinės tarybos sprendimas suteikti teisę atletams varžytis Azijos varžybose.

Paskutinis punktas reikalauja tam tikrų paaiškinimų. Reikalas tas, kad Azijos regiono olimpiniai funkcionieriai nusprendė suteikti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams suteikti galimybę Azijos žaidynėse parodyti savo lygį ir aukštus rezultatus, kurie nutiestų jiems kelią į Olimpiadą pagal nustatytus olimpinius normatyvus.

Vos išgirdęs apie TOC paleistą balioną Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis iš karto pareiškė, kad tokiu atveju jo šalies sportininkams nebeliktų nieko kita, kaip tik boikotuoti žaidynes Paryžiuje. Panašią paramą ukrainiečiams pareiškė Latvijos tautinio olimpinio komiteto vadovas Žoržas Tikmeras.

Lietuvoje dėl to jau kilo diskusijų. Seimo pirmininkė Vikotrija Čmilytė-Nielsen kritikavo viešas TOC dvejones. Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad TOC leidus žaidynėse dalyvauti rusams ir baltarusiams, Vakarų šalių sportininkų Paryžiuje neturėtų būti. Tačiau šalies vadovų poziciją komentavusi Lietuvos Tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė nukirto esą galimybė nedalyvauti Paryžiaus olimpiadoje net „nesvarstoma”. Duodama interviu žiniasklaidai p. Gudzinevičiūtė pateikė išvis stebuklingą argumentą: esą jeigu nedalyvausime mes, rusai turės daugiau galimybių laimėti…

Diskusija apie tai, kokios yra sporto sąsajos su politika ir kaip jos siejasi su tarptautiniu olimpiniu judėjimu siekia daugiau nei amžių, kada prancūzų entuziastas Pierre’as de Coubertinas XIX amžiaus pabaigoje pasiūlė atkurti Antikoje buvusias sporto žaidynes tarptautiniu mastu ir įkurti TOC. Lietuvių ir šveicarų kilmės mokslininkas Alfredas Erichas Sennas (1932-2016) šią iniciatyvą vertino pragmatiškiau: „Į šiuolaikainį olimpinį judėjimą galima žiūrėti ir taip – prieš šimtmetį atsirado žmonės, jie laiku sukūrė aliuzijų į antiką turintį prekių ženklą ir dabar rengia pasaulyje populiarius komercinius renginius” (su profesoriumi man teko bendrauti 2008 m. vasarą). Jis – knygos „Galia, politika ir olimpinės žaidynės” (1998 m.) autorius.

„Kiti istorikai kritikuoja mano teiginį apie tai, kad de Coubertinas TOC sukūrė tais pačiais principais, kaip ir Leninas bolševikų partiją Rusijoje. Iki šiol TOC yra it bolševikų partija su savo „centro komitetu” ir „politiniu biuru” – vykdomuoju komitetu. Struktūra, į kurią nauji nariai kooptuojami iš patikrintų saviškių”, – tada sakė p. Sennas.

Tačiau man ši p. Senno aliuzija patinka. Ji paaiškina nemažai nuostabą keliančių dalykų: TOC demonstruojamą meilę totalitariniams režimams (tokiems kaip Rusija ir Kinija) bei pinigams; pagrindžia beprasmiškas gilios arba aukštos moralės paieškas vertinant TOC sprendimus; ,reikalavimą politiniams valdžios institutams nesikišti į vidinius nacionalinių olimpinių komitetų reikalus (šią praktiką perėmė tarptautinė futbolo federacija FIFA) nepaisant to, kad vienas pagrindinių TOC komercinio modelio algoritmo dedamųjų yra nacionalinės komandos su vėliavomis, himnu ir kitais simboliais. Be nacionalinių simbolių tas algoritmas nustotų savo vertės ir būtų patrauklus nebent tokiems diktatoriams kaip Adolfas Hitleris ir Vladimiras Putinas, pasiruošusiems investuoti milijonus ar milijardus vien už tarptautinį pripažinimą.

O p. Gudzinevičiūtės – TOC vykdomojo komiteto narės – šiandien paklausčiau: kaip ji balsuos kol kas tik į orą paleisto baliono klausimu? O gal apie galimą rusų ir baltarusių sportininkų dalyvavimą olimpiadoje Paryžiuje sprendžia ne TOC vykdomasis komitetas, o p. Putinas ir Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka?

Žymos: | | | | | | | | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Apie sportą be nacionalinių simbolių” komentarų : 1

  1. Ta parašė:

    Ta Gudzinevičiutė nelabai gaudosi erdvėje, kaip koks Dragūnas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Svarbu, Uostas ir jūra

Klaipėdos uoste – ir iki tol nematyti pokyčiai 

„Galima pasidžiaugti, kad pusmetis pasižymėjo stabilumu. Krova pasiekė pagrindą, nuo kurio galima kalbėti tik apie augimą“, – vertindamas šių metų ...
2024-07-19
Skaityti daugiau

Nuomonės

35 metus vėlavęs žingsnis

Antradienį Lietuvos, Latvijos bei Estijos atstovai bendru pranešimu Rusijai ir Baltarusijai paskelbė apie trijų Baltijos šalių pasitraukimą iš BRELL (abreviatūrą ...
2024-07-18
Skaityti daugiau

ELTA

G. Nausėda: esu šokiruotas ir pasibaisėjęs dėl pasikėsinimo į D. Trumpą

Šalies vadovas Gitanas Nausėda sako esąs šokiruotas ir pasibaisėjęs išpuoliu prieš buvusį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentą Donaldą Trumpą. Anot ...
2024-07-14
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This