P0

Veidai

Delmonai ukrainietei priminė ladunką: kviečia sužinoti, kas tai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-02-21


Klaipėdos etnokultūros centras vasario 23- 25 d. kviečia į „Šviesos kiemą“ patirti ukrainietiškų ladunkų magiją.

Vykstant Klaipėdos šviesų festivaliui Meno kieme bus pristatyta ukrainietės menininkės Katia Humeniuk rankdarbių – ukrainietiškų ladunkų – tautinio kostiumo aksesuarų – paroda.

Katya Humeniuk šiuo metu gyvena Lvove, Ukrainoje. Kurti rankdarbius pradėjo neseniai – prasidėjus pandemijai, kai visas pasaulis užsidarė, liko namuose.

Autorė pasakojo, kad siuvinėti niekur nesimokė, tai esą yra jos kraujyje, perduodama iš kartos į kartą, nes jos mama, močiutės ir prosenelės namus puošė rankomis dailintomis pagalvėlėmis, rankšluosčiais, staltiesėmis ir servetėlėmis.

Pradėjusi siuvinėti kūrė praktiškus dalykus – siuvo maišelius, puošė juos siuvinėtais totemais – gyvūnais – savotiškais senovės talismanais.

Praėjusią vasarą Katya Klaipėdoje turėjo galimybę pamatyti „Europiadą“ – didžiausią tarptautinį folkloro festivalį Europoje – šimtus tautinių kostiumų ir įspūdingų aksesuarų.

Autorė teigia, kad labiausiai ją sužavėjo Mažosios Lietuvos delmonai – unikalus šio regiono aksesuaras.

„Jie man priminė ladunką – ukrainietiško moteriško tautinio kostiumo detalę, kišenę. Ladunka (taip pat gali būti vadinama kishenya, gaman) paplitusi kai kuriuose Ukrainos regionuose – Poltavos, Černigovo, Dniepropetrovsko ir net Luhansko srityse“, – pasakojo ukrainietė.

Įkvėpta šio lietuviško aksesuaro, autorė perkėlė toteminius gyvūnus ant savo rankdarbių. Autorės teigimu, patekusi į Klaipėdos etnokultūros centrą nustebo, kiek daug medžiagos surinkta apie šią unikalią tautinio kostiumo detalę.

„Deja, būdama Lietuvoje giliau patyrinėti ukrainietiškų ladunkų neturėjau galimybės, bet savo darbuose stengiausi atskleisti lietuviškų ir ukrainietiškų kišenėlių panašumus. Ukrainietiškas tautinis kostiumas itin spalvingas, ladunka siuvinėjama schematiškais geometriniais raštais, prislopintų spalvų gėlėmis. Mažosios Lietuvos delmonai ryškesni, manau, dėl kuklios aprangos, kuri buvo tamsių spalvų“, – sakė ji.

Klaipėdos etnokultūros centras Šviesų festivalio lankytojus kviečia užsukti ir į Meno kiemą (Daržų g. 10) bei patirti ukrainietiškų ladunkų magiją.


  2023-02-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt