P0

Kultūra

Klaipėda dalyvaus Vilniaus knygų mugėje (papildyta)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-02-22


Paskutinį vasario mėnesio savaitgalį Klaipėda bus pristatyta didžiausioje Lietuvoje, 23 kartą vyksiančioje Vilniaus knygų mugėje. Čia bus rašoma net 700 palinkėjimų sostinei, juos rašys ir klaipėdiečiai, atvykstantys su savo jubiliejumi ir naujuoju įvaizdžiu.

Klaipėdos krašto prijungimo šimtmetis

Uostamiestis jau antrus metus iš eilės mini ypatingas datas. 2022-siais vyriausias Lietuvos miestas pažymėjo 770-ąsias miesto įkūrimo metines, o šių metų sausio 15 dieną visa Lietuva minėjo Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetį. Istorikai mano, kad ši data tokia pat svarbi kaip ir Nepriklausomybės atkūrimas, nes be Klaipėdos prijungimo Lietuvai nebūtų pavykę tiek metų išsaugoti savo nepriklausomybės.

Tą progą įprasmina Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslininkų bei Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM) istorikų darbas – proginis leidinys „1923-ieji: Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos. Dalyviai ir jų liudijimai“.

Sukilimo dalyvių liudijimai, dokumentai, iliustracijos – daugelis jų skelbiama pirmą kartą – atskleidžia įvykių, prieš šimtmetį pakeitusių Lietuvos valstybę, peripetijas ir įvardija žmones, kurie juose dalyvavo. Knyga išleista prieš pat uostamiestyje vykusius Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio paminėjimo renginius. Ją bus galima pavartyti  ir įsigyti Klaipėdos stende. O tam, kad apie Klaipėdos krašto prijungimo jubiliejų skaitytojai nepamirštų, kiekvienas gaus dovanų šiai progai pagamintą knygų skirtuką.

Vasario 24 dieną, 19 val., bus pristatyta ir Saulius Šaltenio knyga „Akis į akį. Klaipėda 1923“. Pristatymą moderuos Donatas Puslys.

Klaipėdos vizualinis identitetas ir atnaujintas miesto ženklas

Į Vilniaus knygų mugę Klaipėda atsiveža ir miesto vizualinį identitetą, kurį pristatys vilniečiams ir miesto svečiams. Bus galima pajusti jūros ir pušų ošimą, smėlio girgždesį – juk Klaipėda gyvena savo, klaipėdietišku ritmu ir neužmiršta skirti laiko sau.

O tam, kad uostamiesčio vaizdai įsimintų, stende kiekvienas ras atvirukų vėjuotiems linkėjimams iš pajūrio, o ką tik įsigytoms knygoms – ryškių spalvų skirtukų su Klaipėdos simbolika.

Kultūros straipsnių vidus

Visi apsilankiusieji stende bus pakviesti išsakyti savo emociją apie Klaipėdą, kuri bus užfiksuota interaktyviame stende – tokiu būdu bus kuriamos naujos bendros patirtys, dalijamasi įspūdžiais bei istorijomis.

Rašytojų dėmesys

Be jubiliejaus proga išleisto bestselerio, Klaipėdos stende bus pristatytos dar penkios knygos, kurias bus galima įsigyti Vilniaus knygų mugės metu.

Daugiau papasakoti apie savo kūrybą, pabendrauti su mugės lankytojais atvyks ir istorikas, leidyklos „Libra Memelensis“ įkūrėjas, Kęstutis Demereckas, Klaipėdos kraštui ir pajūriui skyręs ne vieną savo knygą.

Leidykla „Libra Memelensis“ – Klaipėdos krašto spausdintos kultūros puoselėtoja, Mažosios Lietuvos istorijos bei paveldo propaguotoja, išleidusi daugybę įvairių unikalių leidinių, albumų ir studijų, Klaipėdos stende pristatys vienas įspūdingiausių savo apimtimi ir surinkta ikonografine medžiaga knygas „Klaipėdos vaizdų albumas“ bei „Nemuno delta. Penkių šimtmečių akimirka“. Su autoriumi bus galima pabendrauti paskutinę parodos dieną, vasario 26 d. nuo 13 iki 14 val.

Jūrų muziejus pristatys dvi knygas

Penktadienį, vasario 24 d.,12 val., Rašytojų kampe skambės dainos apie jūrą ir bus pristatomas  meninis-edukacinis leidinys – knyga „Su jūra mes didesni“, skirta pažymėti Lietuvos – jūrinės valstybės 100-metį. O 13 val. 5.2 konferencijų salėje – Justino Žilinsko knygos „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką pristatymas“.

Rengiant knygą „Su jūra mes didesni“ Lietuvos jūrų muziejus ieškojo formų, kaip tapsmo jūrine valstybę istorija ir ją kūrusius žmones pristatyti patraukliai, aiškiai, tiek teksto, tiek vaizdo prasme priimtinai ir suprantamai plačiajai auditorijai, ypač – jaunimui. Bendradarbiaujant su kūrybine agentūra „EZCO“ ir populiariu jaunimo rašytoju, komiksų autoriumi Justinu Žilinsku, buvo sukurtos apybraižos apie dešimt ryškiausių Nepriklausomos Lietuvos kapitonų ir šiuolaikiškos stilistikos jų portretai.

Iliustruotas istorinis Justino Žilinsko romanas „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ išleistas kartu su leidykla „Aukso žuvys“. Istorinę medžiagą šiam romanui surinko muziejaus istorikas Daumantas Kiulkys. Per kelis šimtus iliustracijų knygai sukūrė dailininkė Ūla Šveikauskaitė. Tai bendras leidyklos „Aukso žuvys“ ir Lietuvos jūrų muziejus darbas. Tekstą, iliustracijas ir komiksus derinantis romanas pasakoja apie masinę lietuvių emigraciją į JAV XX amžiaus pradžioje. Kūrinio centre – įsimylėjėlių Jokūbo ir Veronikos nutrūktgalviškas pabėgimas iš tuometinės carinės Lietuvos ir jų nuotaikinga, bet labai ilga ir sunki kelionė laivu per Atlantą iki pat Eliso salos Niujorke. Knyga skirta visiems, mėgstantiems nuotykinę literatūrą – nuo paauglio iki suaugusio.

Muzikinis teatras vilios pigesniais bilietais

Tuo metu Klaipėdos muzikinis teatras kviečia Knygų mugės lankytojus nusipirkti bilietų su ypatinga 40 procentų nuolaida į visus teatro repertuarinius spektaklius ir artėjančio III tarptautinio Klaipėdos festivalio renginius, pristatomus senajame elinge liepos 28 – rugpjūčio 11 dienomis.

Klaipėdos festivalio koncertai vyks Klaipėdos elinge. Martyno Vainoriaus nuotr.

Liepos 28 d. 20 val. elinge vyks koncertas „Karo ir taikos dainos“. Tai bendras Klaipėdos valstybinio muzikinio ir Kijevo operetės teatrų projektas. Programą atliks Klaipėdos ir Kijevo teatrų chorai, solistai ir KVMT simfoninis orkestras diriguojamas Oksanos Madarash.

Rugpjūčio 4 d. 21.30 val. Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui bus pristatyta istorijų opera „Klaipėda“, kurią Muzikinio teatro užsakymu sukūrė net keturi šio krašto kompozitoriai – Loreta Narvilaitė, Vladimiras Konstantinovas, Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas.

Rugpjūčio 11 dieną 22.30 val. kartu su sutemomis į elingą įžengs videografinis spektaklis pagal Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana“. Videografinio spektaklio režisierius Dalius Abaris, už „Skrajojantį olandą“ 2021 m. įvertintas „Auksiniu scenos kryžiumi“. 

Bilietus į šiuos ir kitus Muzikinio teatro renginius bus galima įsigyti teatro stende ar internetu suvedus nuolaidos kodą. Patys taupiausi galės rinktis vieną Klaipėdos festivalio bilietą į visus tris festivalio renginius už pusę kainos.


  2023-02-22

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt