P0

Uostas ir jūra

Išgelbėtos ruoniukės Svila ir Zunda pradėjo savarankišką gyvenimą jūroje

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-02-24


Praėjusį ketvirtadienį į Baltijos jūrą paleistos paskutinės dvi Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojų pernai išgelbėtos ruonių jauniklės. Atsisveikinti su ruoniukėmis jų prižiūrėtojams nebuvo sunku, o muziejaus biologų komanda jau ruošiasi priimti naujuosius „pacientus“. Jie bus apgyvendinti moderniame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre, prie kurio statybų prisidėjo ir „Lidl“ prekybos tinklo pirkėjai.

Alfonso Mažūno nuotr.

Minint Vasario 16-ąją ruoniukės Svila ir Zunda laivu „NZ55“ buvo išgabentos į atvirą jūrą maždaug 20 km nuo kranto ir paleistos toliau nuo grėsmę keliančių žvejų tinklų. Nors anksčiau buvo svarstyta mažyles visam laikui apgyvendinti muziejuje, joms pradėjus savarankiškai maitintis ir sparčiai augti, nutarta ruoniukes ruošti paleidimui.

„Pagrindinis muziejaus tikslas – reabilituoti sužeistus, nusilpusius ruoniukus ir atėjus laikui grąžinti juos namo į jūrą. Todėl iš karto numatėme, kad pradžioje žuvį mažais gabalėliais draskiusios jauniklės, atšalus orams, ims maitintis gausiau ir priaugs svorio. Prieš paleidžiant mažyles į jūrą, Svila svėrė beveik 50 kg, Zunda – 45 kg ir per dieną suėsdavo po maždaug 3 kg žuvies“, – pasakoja Arūnas Grušas, Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas.

A. Grušas primena, kad dalį praėjusiais metais išslaugytų ruoniukų muziejaus darbuotojai į Baltijos jūrą paleido dar birželio pabaigoje. Dar aštuoni jaunikliai į bangas nėrė tik rudenį, kai Lietuvą pasiekė speciali jūrinių žinduolių sekimo įranga. Nedideli siųstuvai jūrų biologams suteikia svarbių duomenų apie muziejuje slaugytų ruoniukų gyvenimą jūroje, jų lokaciją ir plaukimo maršrutą.

Uosto vidus kompas

„Šiuo metu tikslius duomenis gauname tik iš keturių siųstuvų, tačiau matome, kad išgelbėti jaunikliai yra susitelkę pietinėje ir pietvakarinėje Baltijos jūros dalyse“, – teigia biologas.

Ruošiasi priimti naują būrį

Įprastai jūros bangų išmesti nusilpę ruoniukai Lietuvos pajūryje randami kovo–balandžio mėnesiais. Naujieji muziejaus darbuotojų „pacientai“ taps pirmąja ruonių jauniklių karta, kurie bus apgyvendinti moderniame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre.

Praėjusių metų pabaigoje atidarytame centre ruoniukams įrengti šeši vidiniai baseinai, keturi mažieji lauko baseinai ir didysis net 280 kubinių metrų talpos baseinas. Centro komplekse yra ir gyvūnų apžiūrų kabinetas bei operacinė. Lietuvos jūrų muziejaus vyriausiosios biologės Lauros Lupeikaitės teigimu, vienu metu centre bus galima rūpintis iki 30 ruonių mažylių, tačiau naujo ruoniukų sezono pradžios laukiama su nerimu.

„Pernai Lietuvos pajūryje radome 22 ruoniukus, iš kurių 3-ijų išgelbėti nepavyko: jie buvo per daug nusilpę, sužeisti ir ligoti. Dėl įvairių priežasčių per anksti įvaryti į vandenį, jaunikliai dar nemoka jame išlikti savarankiškai ir leidžiasi plukdomi srovių, o kasmet tokių nelaimėlių skaičius tik didėja“, – pastebi L. Lupeikaitė.

Lietuvos jūrų muziejaus mokslininkai įžvelgia tendenciją, kad didėjančiam gelbstimų ruoniukų skaičiui įtaką daro šiltėjantis klimatas. Ruonėms vedant jauniklius yra svarbu, kiek ledo dangos susidarė Baltijos jūroje. Nors ruonių jaunikliai gali būti vedami tiek sausumoje, tiek ir ant ledo, esant pakankamai ledo dangai ruonių patelėms ne tik nereikia spaustis gulyklose, bet ir ant ledo jaunikliai būna sunkiau pasiekiami sausumos plėšrūnams.

Maišeliai su ruoniuku – atsakingesnis pasirinkimas
Alfonso Mažūno nuotr.

Prie Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro paramos ir pilkųjų ruonių populiacijos išsaugojimo prisideda ir „Lidl“  prekybos tinklas bei jo lankytojai.

„Įsigydami daugkartinius maišelius „Duok ruoniukui penkis“, „Lidl“ pirkėjai taip pat remia nykstančios Baltijos jūros pilkųjų ruonių populiacijos išsaugojimą. Kiekvienas nupirktas maišelis tampa 0,05 eurų parama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai“, – pažymi „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė Rasa Didjurgytė.

Paramos suma jau artėja prie 100 tūkst. eurų ribos  – nuo pat projekto „Duok ruoniukui penkis“ pradžios 2021 m. vasarą surinkta daugiau nei 96 tūkst. eurų. Dalis lėšų buvo panaudota ruoniukų slaugymo priemonėms bei siųstuvams įsigyti. Siųstuvai jūrų biologams suteikia svarbių duomenų apie muziejuje slaugytų ruoniukų savarankišką gyvenimą jūroje – jų lokaciją, plaukimo greitį, gylį, maršrutą ir kt.

Specialius projekto maišelius su ant jų pavaizduotu ruoniuku galima įsigyti visose 68-iose „Lidl“ parduotuvėse Lietuvoje.


  2023-02-24

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt