P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Įamžino Alfonso Žalio atminimą (10)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-03-10


Penktadienio popietę Klaipėdos universiteto (KU) miestelyje atidengtas ilgamečio Klaipėdos vadovo, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Klaipėdos miesto garbės piliečio, KU garbės daktaro Alfonso Žalio (1926–2006) biustas.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pasak ceremonijoje dalyvavusio miesto mero Vytauto Grubliausko, už A. Žalį kalba jo įspūdingi darbai, kuriuos jis sugebėjo įgyvendinti bendraminčius paversdamas bendražygiais ir bendražygius bendraminčiais. Šis miesto vadovas, anot mero, yra pavyzdys visiems, norintiems kurti Klaipėdą.

„Šiandien labai svarbi šventė”, – sakė kartu su A. Žaliu dirbęs, miesto Vykdomojo komiteto pirmininku buvęs Valentinas Greičiūnas.

Jis akcentavo ir A. Žalio žmonos Genutės vaidmenį, kuri savo vyrą lydėdavo visuose darbuose.

A. Žalio sūnūs, diplomatas, istorikas Vytautas Žalys savo ruožtu teigė, kad nors tėvas ir buvo gimęs Raizgiuose, Žemaitijos ir Aukštaitijos paribyje, tėviškė jam buvo labai svarbi, bet visa jo širdis buvo Klaipėdoje.

„Klaipėdai jis atidavė visas savo jėgas, praktiškai visą savo gyvenimą. <…> Noriu pasidalinti tik vienu prisiminimu. Tai buvo tikriausiai 1972 ar 1973 metai, kuomet mes vaikščiojome, turėjome tokią tradiciją ir svarstydavome įvairius reikalus, kartais būdavo ir politinių diskusijų. Ir aš atsimenu, kaip užėjus apie Klaipėdą, jis man ištarė tokią frazę: „Žinai, sūnau, mano tikslas – atlietuvinti Klaipėdą”. Žinant jo pareigas ir tą epochą, kurioje mes tada gyvenom, tai buvo labai drąsus ir man netikėtas pareiškimas. Niekada neabejojau, kad tas jo pasisakymas nebuvo nukreiptas nė prieš vieną tautą. Jis tiesiog taip sakydamas turėjo galvoje, kad jam labai rūpėjo lietuvybės padėtis mūsų mieste, lietuviškos kultūros padėtis. Jis norėjo matyti čia ir lietuviškos inteligentijos, lietuviškus muziejus. Ir aš manau, kad jei šiandien tėvas pamatytų tokią Klaipėdą, kaip ji yra šiandieną – universitetas, unikalūs muziejai, miestas, kuriame užtenka vietos visų tautybių geros valios žmonėms, aš manau, kad tėvas būtų laimingas”, – kalbėjo V. Žalys.

Po ceremonijos jis su žurnalistais dar pasidalino mintimis, kad klaipėdiečiai tikriausiai tėvą atsimena ir dėl to, kad A. Žalys buvo sąžiningas žmogus, kuris gyveno kukliai, garbingai ir visą savo energiją skyrė darbui. Patvirtino ir jis kalbas, kad tėvas nuolat stebėdavo miestą.

„Mes su broliu buvome tokie kai įkaitai, kuriuos jis vesdavosi pasivaikščioti – auklėjamasis darbas buvo vykdomas. Ir jisai eidavo, rašydavosi ir, matyt, po to, kai grįždavo į darbą, jis kviesdavo susitikimus reikalaudamas tą ir tą pataisyti”, – sakė V. Žalys.

Anot jo, strateginis tėvo požiūris į miesto ateitį leidžia šiandien turėti Klaipėdą būtent tokią, kokia ji dabar yra.

Įsipareigojimą įamžinti jo atminimą KU prisiėmė dar 2009-aisiais ir jį įtvirtino specialiu ženklu, tuomet pastatytu akademiniame miestelyje.

Skulptūrinę kompoziciją, papildysiančią KU miestelio erdvėje esančią meno ir istorinių įvykių bei asmenybių įamžinimo ženklų kolekciją, sukūrė skulptorius Algirdas Bosas bei architektai Tomas Medzelas ir Laimonas Bogušas. Jų darbas buvo pripažintas geriausiu 2022-ųjų pradžioje A. Žalio labdaros ir paramos fondo skelbtame konkurse.

Ir biustas, ir greta jo komponuojama stela su įrašu apie Alfonso Žalio nuopelnus Klaipėdai nukaldinti iš rausvo švediško granito. Aukščiausias kompozicijos elementas – biustas ant granitinės kolonos – siekia 2,15 m.

Alfonso Žalio sūnų sukurto labdaros ir paramos fondo ir KU pastangomis buvo suburta A. Žalio atminimo įamžinimo organizacinė grupė, į kurią įsitraukė buvę uostamiesčio vadovai, verslininkai. Grupės nariams iniciatyvai įgyvendinti pavyko surinkti per 22 tūkst. eurų.


  2023-03-10

  10 komentarai “Įamžino Alfonso Žalio atminimą”

  1. AvatarV ir Gis (IP: 188.69.19.175)

   Su visa pagarba,bet ar Žalys nebuvo raudonas?

  2. AvatarAntanas (IP: 86.100.89.120)

   Apgailėtini Žalio kritikai, net pavardžių nesugeba be klaidų parašyti… Žalys kerzinių batų ir vatinkų Klaipėdą padarė civilizuotu Europos uostu. Jei bent vienas po jo buvęs meras būtų tiek padaręs, miestas klestėtų. Žalys nevogė ir stengėsi vagių neprileisti prie valdžios.Jis buvo net perdėtai sąžiningas, gili Jam pagarba. Žalį gali kritikuoti tik paranoikai.

   • AvatarPrie to, kas parašyta (IP: 86.100.89.120)

    Nesuklysiu pasakęs, tai buvo miesto sąžinė.

  3. AvatarAntanas G. (IP: 86.100.53.185)

   Kaip pavadinti šią grupelę pagerbėjų? KItaip nesigauna, Tai Kompartijos -Partkomo komiteto darbuotojai ir jų draugai. Jie sėkmingai po 1990 m užėmė svarbias pareigas savivaldybėjė ir Laivininkystes įmonėjė ir kitur. Ir iki šiol nerimsta,vis buriuojasi. A.Žalys nieko blogo ir nepadarė gal? Bet komanda jam buvo iš Lenino gt. Garuckas, Greičiūnas Baublys ir kiti taip vadovavo A.Žaliui, kad iki šiol merai nesugeba net dešimtis namų vaiduoklių sutvarkyti. Nors patys jau gyvena prabangiuose namuose. A,Žaliui pasisekė .Jį išrikio į Aukščiausią tarybą ir nuo 1990 jo beveik nebuvo Klaipėdoje. Tai ką jis nuo to laiko padarė miestui? Niekas nepasako,o tik bla.bla girdisi.. O kas užmokėjo už paminklą,kas projektavo?.

   • AvatarAntanui (IP: 78.56.19.8)

    Ne Garuckas, o Jonas Gureckas. Šiaip apgailėtinos tavo mintys.

   • AvatarAnonimas (IP: 184.105.48.40)

    Tebūnie garbė Alfonsui Žaliui už jo gerus darbus, bet turiu nuoširdų klausimą – ką jis konkrečiai Klaipėdai padarė ir kodėl jis toks garbingas? Aš tiesiog nežinau, nes negyvenau tuo laikotarpiu. Gal yra kokios literatūros šia tema?

  4. AvatarRomualdas (IP: 84.15.183.191)

   Didziule pagarba tikram Klaipedos Vadovui
   ir paminklo pastatymas yra labai gera zinia ,pagarba ji pastaciusiems

  5. AvatarLaima (IP: 188.69.83.75)

   Ačiū siam zmogui uz jo gerumą. Garbė jam.1980 metai.

  6. AvatarHenrikas Kazlauskas (IP: 86.100.10.247)

   Šis paminklas vertas to garbingo žmogaus. Labai džiaugiuosi,kad gerb. A. Žalys nebuvo pamirštas savo amžininkų ir jo atminimas įamžintas Klaipėdos mokslo šventovėje.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt