P0

Kultūra

,,LibertaTEM”: šviesa visada laimi

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-03-17


Šokio teatras ,,Judesio erdvė” pristato išskirtinę premjerą – gyvos muzikos ir šokio spektaklį ,,LibertaTEM”. Tai bendras Lietuvos, Ukrainos ir Portugalijos projektas – muzikinis spektaklis, kuriame paliečiami dažnai nepatogūs, tačiau visiems anksčiau ar vėliau iškylantys klausimai.

Spektaklio premjera balandžio 5 d. Klaipėdos dramos teatre, balandžio 6 d. Panevėžio muzikiniame teatre ir balandžio 7 d. Vilniaus šv. Kotrynos bažnyčioje.

Ar kančia – tai bausmė? O gal kaip tik ji yra pradinis impulsas ieškoti laisvės? Kas mus labiausiai stabdo gyvenimo kelyje, o kas veda į priekį? Kiek vertės prarastų gyvenimas, jeigu jame nebeliktų kančios ir mirties?

Pasak spektaklio kūrėjų, ,,LibertaTEM” – tai ne tik iššūkis visuomenėje įsisenėjusiems mąstymo modeliams, kurie skatina neigti visas nemalonias patirtis, jų vengti, bet ir pirmasis psichologinis spektaklis Lietuvoje, kuriame žiūrovai turės galimybę prisiliesti prie sielą gydančio patyrimo. Per unikalią meninę muzikos ir šokio išraišką jie bus pakviesti pažvelgti į gyvenimo patirtis per kitokį požiūrį: spektaklyje kančia pateikiama kaip kelias į laisvę, o tikėjimas – kaip tvirta atrama kiekvienam, žengusiam šiuo keliu.

Spektaklio režisierė ir choreografė Laura Geraščenko įkūnys pagrindinę veikėją Emiliją, kuri kančioje tikėjimo pagalba suranda laisvę. Daktaro vaidmenį kuria žinomas režisierius Marius Tumšys, o nuo karo Ukrainoje pabėgusi profesionali dainininkė Ivanna Podolska taps vidiniu personažų balsu. Muziką kūriniui parašė pirmą kartą į Lietuvą iš Portugalijos atvykęs kompozitorius Rui Filipe, kuriantis muziką ir ,,Eurovizijos” laimėtojui Salvadorui Sobraliui.

Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Scenoje taip pat žiūrovai išvys šokio teatro „Judesio erdvė“ šokėją Urtę Bulavaitę. Į spektaklio apipavidalinimą įsijungė ir kompozitorius Kristijonas Lučinskas, scenografė Angelina Gailiūnė bei šviesų dailininkas Mantvydas Poškus.

Kūrinio idėja gimė iš realių asmeninių patirčių. Kūrinio pagrindu tapo garsaus norvegų psichiatro Finno Skarderudo knyga ,,Nerimas: klajonės po modernųjį Aš”, jame įtrauktos autentiškos istorijos iš L. Geraščenko dienoraščių.

Spektaklyje pateikiama jaunos moters gyvenimo istorija, santykio su tėvais trūkumas, mažos mergaitės, gyvenančios suaugusiame kūne, meilė daktarui.

„Tai istorija apie mane, – sako L. Geraščenko. – Ir apie daugelį iš mūsų, kas esam patyrę įvairių psichologinių traumų vaikystėje, kurios galėjo nulemti asmenybės skilimą. Vaikystėje patirta prievarta suskaldė mano asmenybę ir dabar noriu savotiškai apsinuoginti, papasakoti, kaip man sekėsi gyventi su ta kita, sužalota savo dalimi.“

Kodėl apie tai reikia kalbėti? Pasak moters, tam tikras nesveikas, traumuojantis santykių modelis pernešamas iš kartos į kartą. Tai sustabdyti galima tik garsiai kalbant, neslepiant, neužsimerkiant prieš tai, kas vyksta.

„Kodėl sakau, kad šviesa visada laimi? – klausia L. Geraščenko. – Nes ji laimi. Kai mes užeiname kad ir į patį tamsiausią kambarį, užtenka paspausti vieną mažą jungiklį, kad tamsa pasitrauktų.“


  2023-03-17

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt