Mažiau vaikų auga institucijose, didėja budinčių globotojų gretos

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-03-31

Šalyje perpus sumažėjo globos institucijose gyvenančių vaikų, kelis kartus išaugo budinčių globotojų skaičius, specialiuose mokymuose parengta daugiau nei 2000 globėjų (rūpintojų) ir įtėvių.

Svarbiausia – centralizuotai visoje šalyje išvystytas globos centrų tinklas, kuris palydi globėjus nuo ketinimų globoti pradžios iki dienos, kai užaugęs globotinis pradeda savarankišką gyvenimą, skelbia Vaiko teisių tarnyba. 

Tai esminiai pokyčiai vaikų globos srityje per ketverius metus, kai Lietuva – pirmoji tarp kaimyninių Baltijos šalių, visose savivaldybėse įsteigė globos centrus.

Šiuo metu 66 globos centrus vienijantis tinklas „Vaikai yra vaikai“ aktyviai veikia ir tobulina teikiamų paslaugų kokybę.

Keturi iš penkių globojamų vaikų gyvena šeimose 

Per ketverius metus – nuo 2019 m. iki 2023 m. pradžios – globos institucijose  globojamų  (rūpinamų) vaikų skaičius sumažėjo nuo 2419 iki 1221. Šie teigiami pokyčiai įvyko ne tik dėl padidėjusio globėjų skaičiaus, tačiau ir dėl efektyviai veikiančios pagalbos šeimoms ir globėjams sistemos ir globos centrų veiklos – kai krizę ištikusių šeimų vaikai iš karto patenka ne į globos namus, o pas budinčius globotojus, o vėliau – ir pas nuolatinius globėjus. 

Lietuvoje šiuo metu globoje auga daugiau nei 5860 vaikų, iš jų – daugiau nei 4640 gyvena šeimos aplinkoje (80 proc.).  Į savo šeimą be tėvų globos likusius vaikus pakvietė daugiau kaip 3700 globėjų. Be to, jau 70 proc. vaikų, kuriems globa suteikta institucijoje, sėkmingai įsikraustė į mažus bendruomeninius vaikų globos namus, kurie prisideda prie pozityvesnės vaikų raidos. 

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, globa yra viena iš sričių, kurioje įvyko didelis teigiamas pokytis, ir šiandien vis daugiau tėvų globos netekusių vaikų turi galimybes augti šeimoje arba šeimai artimoje aplinkoje. 

„Džiugu, kad šalyje nuosekliai mažėja iš šeimų perkeliamų vaikų skaičius, tai vyksta, nes šeimoms teikiama daugiau profesionalios pagalbos, žmonės ją priima ir turi galimybę keistis bei užtikrinti vaikui tinkamą aplinką harmoningai vystytis ir augti. Tuo tarpu didžioji dalis be tėvų globos likusių vaikų turi galimybę augti šeimoje arba šeimai artimoje aplinkoje – prižiūrimi budinčių globotojų. Tai nuteikia išties viltingai, nes vaikai turi galimybę pajusti šeimos šilumą, suprasti, ką reiškia augti mylimam ir aprūpintam“, – pranešime pažymi I. Skuodienė. 

Naujos paslaugos globėjams ir visapusiška pagalba 

Pasak Rugilės Ladauskienės, vaikų globos ekspertės, globos centrų įveiklinimo projekto vadovės, per ketverius metus buvo sukurtos naujos paslaugos, skirtos patiems globėjams, įtėviams, budintiems globotojams, šeimynų dalyviams. 

„Globėjai ir įtėviai visuomet gali gauti globos centrų paslaugas ir pagalbą, šiame kelyje jie ne vieni. Labai padaugėjo budinčių globotojų, kurie atitinka profesionalios globos modelį – jie leidžia apsaugoti vaikus nuo patekimo į instituciją, užtikrina jiems artimą aplinką, kai yra sprendžiama jo situacija ir saugios vietos reikia čia ir dabar. Globos centrų darbuotojai aiškiai suvokia, kad jie atlieka itin svarbų vaidmenį pačioje didžiausioje vaiko krizėje – kai jis paimtas iš nesaugios aplinkos, jam artimų žmonių ir kai išsisklaidžius šokui jo traumos pradeda gyti. Globos centrai yra vienas svarbiausių komponentų, kuris Lietuvai padės pabaigti didelių vaikų globos namų egzistavimą ir pasirūpins globojančiais suaugusiais ir jų vaikais, gimusiais ne biologiniu keliu, o širdyse“, – teigia R. Ladauskienė. 

2018 m. liepą Lietuvoje tebuvo mažiau nei 50 bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarčių su budinčiais globotojais. 2019 m. pradžioje, pradėjus įgyvendinti projektą, budinčių globotojų padaugėjo iki 124, o šiuo metu – net 231 ir jų skaičius kasmet auga. 

Globos centrai „Vaikai yra vaikai“ skaičiuoja, kad per 4 metus parengta 290 budinčių globotojų, 1853 globėjų (rūpintojų) ir 378 įtėvių. Globos centrų darbuotojų skaičius per ketverius projekto įgyvendinimo metus padidėjo beveik du kartus – 2022 m. pabaigos duomenimis, visų savivaldybių globos centruose dirbo 408 specialistai: globos koordinatoriai, globėjų ir įtėvių rengėjai, psichologai. 

Pasak R. Ladauskienės, nuo 2018 m. veikia vieninga nacionalinė globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programa, kurios kokybę teigiamai vertina ją pabaigę globėjai. 

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Konsultacijos

Vaikų linija: net ir fizinio smurto atvejais vaikai linkę saugoti savo tėvus

Vaiko teisių gynėjai pastebi, jog vis daugiau vaikų, skambinančių ar rašančių į Vaiko teisių liniją, ryžtasi pasipasakoti apie savo išgyvenimus, ...
2024-05-10
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Parengė saugią vaiko paėmimo iš šeimos tvarką

Vaiko teisių gynėjai ir policijos pareigūnai pasirašė susitarimą dėl bendrų veikimo algoritmų sudėtingais vaiko perkėlimo į saugią aplinką atvejais. Tai ...
2024-03-21
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Per dieną - po 9 smurto išpuolius prieš vaikus

Vaiko teisių gynėjų turimi statistiniai duomenys rodo, jog 2023 metais sulaukta iki šiol rekordinio skaičiaus pranešimų dėl galimų vaiko teisių ...
2024-03-12
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This