P0

ELTA

Prokuroras prašo Eligijui Masiuliui 7 metų laisvės atėmimo bausmės

Gytis Pankūnas (ELTA)
2023-05-04


Valstybinį kaltinimą vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius prašo Apeliacinio teismo buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui skirti jam 6 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui – 7 metų laisvės atėmimo bausmę.

Raimondas Kurlianskis ir Eligijus Masiulis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

J. Laucius ketvirtadienį paprašė Apeliacinio teismo R. Kurlianskį pripažinti kaltu dėl papirkimo, prekybos poveikiu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir be jau minėtos laisvės atėmimo bausmės jam skirti 22,6 tūkst. eurų baudą. Taip pat prokuroras siūlo iš R. Kurlianskio atimti teisę atimti teisę dirbti vadovaujančiose pareigose viešajame ir privačiame sektoriuose 7 metams.

E. Masiulį prokuroras prašo pripažinti kaltu dėl kyšininkavimo ir be minėtos 7 metų laisvės atėmimo bausmės atimti iš jo teisę būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas 7 metams.

Taip pat Apeliacinio teismo J. Laucius prašo iš E. Masiulio konfiskuoti 242,4 tūkst. eurų, tęsiant politiko turtui taikomą laikiną nuosavybės teisių apribojimą.

Prokuroras J. Laucius teismo prašo buvusį „darbietį“, parlamentarą Vytautą Gapšį pripažinti kaltu dėl kyšininkavimo, skirti jam 5 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, atimti jam teisę būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas 7 metams. Taip pat Apeliacinio teismo prokuroras prašo iš V. Gapšio išieškoti valstybės naudai 27,1 tūkst. eurų.

Buvusį Seimo narį Šarūną Gustainį prokuroras prašo pripažinti kaltu dėl kyšininkavimo, jam skirti 28,2 tūkst. eurų dydžio baudą, atimti jam teisę būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas 5 metams, taip pat išieškoti iš jo valstybės naudai 8,7 tūkst. eurų.

J. Laucius teismo prašo buvusį liberalą Gintarą Steponavičių pripažinti kaltu dėl piktnaudžiavimo, skirti jam 17 tūkst. eurų baudą, atimti jam teisę būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas 4 metams.

Prokuroras Apeliacinio teismo prašo kaltais dėl korupcijos pripažinti ir anksčiau byloje išteisintus tris juridinius asmenis. Koncernui „MG grupė“ (anksčiau – „MG Baltic“) siūloma skirti 1,2 mln. eurų baudą, Liberalų sąjūdžiui – 527, tūkst. eurų baudą, Darbo partijai – 376,6 tūkst. eurų baudą.

Šias bausmes, kurias siūlo skirti anksčiau byloje išteisintiems asmenims, teismui J. Laucius ketvirtadienį įvardijo savo baigiamojoje kalboje.
Anksčiau prokuroras Apeliacinio teismo taip pat prašė atmesti R. Kurlianskio ir E. Masiulio gynėjų skundus dėl minėtų asmenų atžvilgiu taikytų kriminalinės žvalgybos veiksmų, nes, prokuroro įsitikinimu, asmenų sekimas turėjo pagrindą.

J. Laucius teigia, kad kaltinamuosius išteisinęs pirmos instancijos teismas įrodymus vertino tiesmukiškai, taikė pernelyg aukštą korupcijos įrodinėjimo standartą.

„Pirmosios instancijos teismo klaidos yra grubios“, – pabrėžė prokuroras.

Prokuroras atkreipė dėmes į tai, kad Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai šiemet paskelbė, jog pirmos instancijos teismo sprendimas vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje rodo, kad korupcijos įrodymo standartas išlieka iššūkiu Lietuvos teismams.

Pasak J. Lauciaus, vertinant bylos medžiagą, akivaizdu, kad buvusi „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį ir buvusi parlamentarą, Liberalų lyderį Eligijų Masiulį siejo santykių, kurių pagrindu buvo planuojami neteisėtas poveikis kitiems asmenims.

„E. Masiulis su tokiu bendravimu noriai sutiko, R. Kurlianskis pateikė E. Masiuliui prašymus, kuriuos visus jis įvykdė“, – dėstė J. Laucius.

Prokuroras savo baigiamojoje kalboje akcentavo manantis, kad R. Kurlianskis, perduodamas E. Masiuliui 90 tūkst. eurų, šiuos pinigus perdavė jam kaip kyšį, siekdamas 2016 m. populiarumu galėjusio pasigirti politiko ir jo tuomet vadovaujamo Liberalų sąjūdžio palankumo, koncernui „MG Baltic“ palankių sprendimų.

„Nustatyta, kad Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis, priimdamas 106 tūkst. kyšį iš R. Kurlianskio, pinigus galėjo investuoti į partijos veiklą“, – tvirtino J. Laucius.

Jis išskyrė su paskolos rašteliu susijusį bylos epizodą. E. Masiulis 2016 m. rugsėjį teisėsaugai buvo pateikęs R. Kurlianskio paskolos – 90 tūkst. eurų – jam raštelį. Jame buvo E. Masiulio parašas, tačiau R. Kurlianskio parašo nebuvo. J. Laucius tvirtino, kad teisine prasme šis raštelis yra niekinės svarbos.

„Susitarimo, kaip teisinio dokumento, reikšmė šioje byloje yra niekinė. (…) Raštelyje net R. Kurlianskio vardas parašytas su klaida – „Raimundas“, o ne „Raimondas“, – komentavo prokuroras.

J. Laucius atkreipė dėmesį, kad E. Masiulio nuo 2016 m. gegužės, kai jis buvo supažindintas su ikiteisminio tyrimo medžiaga, ne kartą prašyta pagrįsti iš R. Kurlianskio gautų pinigus, paaiškinti jų kilmę, paskirtį, tačiau politikas, pasak prokuroro to nepadarė, o paskolos raštelis teisėsaugai, kaip pastebėjo J. Laucius, pateiktas tik tų pačių metų rugsėjį.

Apeliacinis teismas apeliacine tvarka nagrinėja baudžiamąją bylą dėl Vilniaus apygardos teismo 2022 m. balandžio 19 d. nuosprendžio, kuriuo prekyba poveikiu, papirkimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi kaltinamas R. Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio vadovas E. Masiulis, eksparlamentaras Š. Gustainis, buvęs liberalas G. Steponavičius, parlamentaras V. Gapšys, taip pat juridiniai asmenys koncernas „MG Baltic“, dabar pakeitęs pavadinimą į „MG grupė“, Liberalų sąjūdis ir Darbo partija buvo išteisinti.

Apeliacinius skundus dėl pirmosios instancijos teismo nuosprendžio pateikė išteisintojo R. Kurlianskio gynėjai Simonas Slapšinskas ir Giedrius Danėlius, išteisintojo E. Masiulio gynėjas Ruslanas Boiko ir Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras J. Laucius. Išteisintųjų asmenų advokatai ginčija žvalgybos duomenų teisėtumą, prašo pripažinti netinkamais.

Prokuroras J. Laucius prašo Apeliacinio teismo panaikinti žemesnės instancijos nuosprendį ir visus išteisintuosius pripažinti kaltais bei skirti bausmes.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama


  2023-05-04

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt