P0

Uostas ir jūra

Klaipėda užsimojo tapti „Burių miestu” (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-05-18


Daugiau jūrinės kultūros, buriavimo, jūrinių edukacijų ir unikalių vandens maršrutų – tokias jūriškas patirtis žada Klaipėdos savivaldybės inicijuotas projektas „Jūrinės kultūros edukacijos burlaiviuose“, pervadintas į „Burių miestą”. Projekto programą įgyvendins Lietuvos jūrų muziejus, Klaipėdos universitetas ir VšĮ „Klaipėdos šventės“.

Teigiama, kad programa sudarys sąlygas klaipėdiečiams pažinti gyvenimą buriniuose laivuose per edukaciją, buriavimo praktiką ar plaukiojimą programoje dalyvausiančiais burlaiviais.

Į trimetės programos įgyvendinimą miestas šiemet investavo 80 000 eurų, o per trejus metus projektui bus skirta 240 000 eurų. Teigiama, kad už šias lėšas per trejus projekto įgyvendinimo metus į edukacijas, buriavimą ir kitas veiklas bus įtraukta apie 4000 žmonių.

Kasmet visi programos vykdytojai sudarys galimybę 60 buriavimo praktikantų neatlygintinai atlikti praktiką buriniuose laivuose, 360 miestiečių su gidais galės paplaukioti buriniais laivais, bus sukurtos 6 jūrinės kultūros edukacijos programos, pritrauksiančios ne mažiau kaip 600 dalyvių, bus sukurti ir viešai publikuoti 3 turistiniai maršrutai, burlaivių lankymas bus įtrauktas į devynias Klaipėdos kultūrinių renginių programas.

Į programą įsitrauks Klaipėdos universiteto burlaivis „Brabander“ ir jūrinė jachta „Odisėja“. Juose planuojamos edukacinės veiklos vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems – kasmet visuomenei pasiūlant po dvi naujas jūros ir savęs pažinimo jūrinėje aplinkoje veiklas. Jų temos – nuo piratiškų žaidimų vaikams iki lyderystės ir išgyvenimo jūroje pagrindų.

Drauge su buvusiu Klaipėdos universiteto rektoriumi emeritu, Lietuvos povandeninės archeologijos pradininku prof. Vladu Žulkumi kuriamas pirmasis kultūrinis maršrutas jūroje nuskendusių burinių laivų vietoms aplankyti. Maršrute bus aprašyti laivai, pateikta jau turima narų ir mokslininkų medžiaga, taip pat bus organizuotos pilotinės visos dienos ekskursijos su narais į burlaivių nuskendimo vietas. Vien šiemet planuojamos aštuonios teminės ekskursijos su gidu po uosto akvatoriją.

Universiteto laivuose bus sudarytos sąlygos 20-iai buriavimo praktikantų iš Klaipėdos patirti jūrą ir bangas, t. y. sudalyvauti plaukimuose į artimiausius uostus Liepoją ir Gdanską.

Lietuvos jūrų muziejus supažindins su kiek neįprasta ir mažiau žinoma buriavimo forma – tradicinės Kuršių marių laivininkystės tąsa. Jau šią vasarą klaipėdiečiams ir miesto svečiams bus suteikta galimybė pajusti „autentiško“ buriavimo dvasią pristatant 2001 metais atkurtą kurėną „SüD.1“ ir suteikiant galimybę užlipti ant jo denio. Lietuvos jūrų muziejaus programoje – ir unikali galimybė mažiausiai 20-čiai praktikantų semtis buriavimo praktikos, taip pat numatomas 2 parų plaukimas burlaiviais Kuršių marių akvatorijoje tradicinių burvalčių regatos „Burpilis“ metu.

Jūrinės kultūros mylėtojams bus pristatytas ir elektroninėje erdvėje pateiktas naujas kultūrinis maršrutas – Klaipėda-Juodkrantė-Klaipėda, kurį išbandyti galės visi norintys. Šio plaukimo metu numatoma supažindinti su Kuršių nerijos gamtine geneze ir Kopgalio, jauniausia Lietuvos žeme, formavimusi. Naujai sukurtu maršrutu bus organizuojami nemokami plaukimai su gidais, kuriuose galimybę sudalyvauti gaus bent 120 asmenų. Muziejus programoje pristatys ir dvi edukacijas „Keliam bures“ ir „Pats laivę dariau“.

Programą papildys ir Klaipėdos savivaldybės laivas – jachta „Lietuva“. Ji sudarys sąlygas Klaipėdos miesto bendruomenei artimiau susipažinti su jūrine kultūra, skatins išbandyti buriavimą. Klaipėdiečiams bus pasiūlytos 2 edukacinės programos, kuriose numatoma daugiau nei 500 dalyvių, 20 miesto gyventojų bus suteikta galimybė išbandyti savo jėgas buriuojant kartu su jachtos Lietuva įgula atviroje jūroje.

Numatoma įgyvendinti 12 pažintinių pasiplaukiojimų jachta su gidu, o aplankyti legendinės jachtos denį bus galima kultūrinių renginių Klaipėdos mieste metu – pirmasis jų, birželio 3-ąją vyksiantis aitvarų festivalis „Vėjų vėjai“.


  2023-05-18

  2 komentarai “Klaipėda užsimojo tapti „Burių miestu””

  1. AvatarUrte (IP: 86.100.176.136)

   Koldėl “užsimojo”? Yra daromas geras ir reikalingas darbas, bet vistiek tas kaimietiškas nepatiklumas… Palaikykim ir pasidžiaukim, o galbūt ir patys imkimės iniciatyvos Klaipėdai kažką gero ir gražaus po savęs palikt.

  2. AvatarBerazumiai (IP: 88.118.160.21)

   Buriuotojams jau šiandien trūksta burlaiviams mieste laikyti min. 300 vietų, kasmet Lietuvoje registruojama naujų laivų 1-2 tūkst., Dangės upė numirusi ir joje jokios navigacijos. Mes mes, gudragalviai, pasitelkiame muziejus, universitetus burių Šou daryti ir suprask- buriavimą skatinsime, jūrinę kultūrą edukuosime. Nes, niekas labai “nenori”. Tiesiog suskatinsime ir tėkšime vėjais net ketvirtį milijono. Ir kokia tos “edukacijos” pridėtinė vertė, tikslas? Kur tie susižavėję vėliau dėsis? Nes ir dabar miesto vaikus tėvai metų metais buriuoti mokytis vežioja į Rusnę, Dreverną ir kt. kaimus. Tik kiek jų sau tokią prabangą gali leisti, o savivaldybė neturi vieno kito tūkstantėlio nors buriuojantiems vaikams laikinai prisiglausti, persirengti, nusiprausti ir sušilti -šiltai vienai kitai būdai/konteineriui su elektra ir su vandeniu. Naujiems norintiems vasaros atostogoms, pabandymui -vietų nėra. Ir už 300 per savaitę. Tuo pat sau ramiai plečiame uostą užpildami marias, veržiamės į jūrą, o marių pakrantėje lipdome naujus sandėlius trąšoms, rūdai, naftai ir kitokiam brudui.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt