Sveikstantiems ruoniukams suteiks suvalkietiškus vardus

Aplinkosauga

Moderniame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre netrūksta darbų – čia užimtos beveik visos palatos ir baseinėliai, kuriuose šiuo metu plaukioja 19 ruonių jauniklių. Tik patekę į biologų globą beveik visi ruoniukai sunkiai sirgo, buvo nusilpę, tačiau mažyliai palaipsniui atgauna jėgas ir rodo savo charakterį.

Smiltynėje šiuo metu sveiksta 10 patinėlių ir 9 patelės, kurie tapo pirmaisiais naujojo Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro pacientais.

„Naujose patalpose nusilpusiais mažyliais galime pasirūpinti kur kas profesionaliau, tik, deja, kartais to neužtenka. Beveik visi šiemet išgelbėti ruoniukai pas mus atkeliavo sirgdami įvairiomis virusinėmis ligomis, užsikrėtę ruonių vėjaraupiais, dėl ko keletui išsivystė sunkūs kepenų bei inkstų uždegimai ir jų gyvybių išgelbėti nepavyko. Dar viena jauniklė yra sunkios būklės“, – sako Arūnas Grušas, Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas.

Ruonių mažylius prižiūrintis A. Grušas džiaugiasi, kad iš visų šiemet globojamų mažylių, 15 jau maitinasi patys, todėl vasarą bus paleidžiami atgal į jūrą. Tiesa, tam dar reikia, kad ruoniukai priaugtų daugiau svorio ir svertų bent 40–50 kilogramų.

„Nepaisant gana greitos ir sklandžios ruonių pamestinukų reabilitacijos, du mažyliai vis dar valgo žuvį draskydami ją mažais gabalėliais. Savo charakteriu jie labai primena pernai metais globotas ruoniukes Svilą ir Zundą, kurias dėl tokių mitybos įpročių į jūrą paleidome vėliau nei kitus mažylius. Panašiai elgiasi ir kita ruoniukė, kuri žuvį ima tik iš mūsų rankų – kol kas nesiseka jos priversti maitintis savarankiškai“, – pasakoja biologas.

A. Grušas iš ruoniukų būrio taip pat išskiria vieną mažylę, kuri turėjo įprotį prieš kiekvieną maitinimą savo plaukmenis sudėti drauge, tarsi maldai: „Dėl tokio elgesio ją praminėme Fatima ir nors dabar ji puikiai maitinasi savarankiškai, kiekvieną rytą mus ir toliau pasitinka „giedodama“, skleisdama ruoniškus garsus.“

Nors pirmasis ruonių jauniklis į Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą atkeliavo kovo pradžioje, mažyliais besirūpinantys specialistai jau žinojo, koks vardas bus suteiktas nelaimėliui. Kasmet išgelbėtiems ruoniukams suteikiami vis iš kito Lietuvos etnografinio regiono kilę vardai ar tarmiški žodžiai.

„Rengdami tradicines ruoniukų vardynas jau pabuvojome Žemaitijoje ir Aukštaitijoje, o šiemet kėlėmės į Suvalkiją. Bendradarbiaujant su Marijampolės viešąja biblioteka, moksleivių ir gyventojų prašėme pasiūlyti po vardą ruonių patelei ir patinėliui. Minėdami pasaulinę vandenynų dieną, birželio 8-ąją iš pusantro šimto vardų pasiūlymų išrinksime skambiausius ir labiausiai ruoniukus atspindinčius tarmiškus vardus“, – pasakoja Ieva Jašinskienė, Lietuvos jūrų muziejaus kultūrinės veiklos koordinatorė.

Šiuo metu esančiame vardų pasiūlymų sąraše nestinga originalų skambesį turinčių suvalkietiškų žodžių. Tarp ruoniukams siūlomų suteikti vardų – ir Pieskutė, Kaniukė bei Abazėlis, kurie atitinkamai reiškia smėlį, metalinį indą pienui supilti ir mažas, tačiau tvirtas rogutes, ant kurių uždedamas vežamo rąsto laibgalis.

A. Grušas pažymi, kad Velykų laikotarpiu centras pasipildė itin dideliu būriu ruoniukų, todėl juos prižiūrėti ištisą parą buvo tikrai nelengva, prireikė savanorių pagalbos. Tačiau lyginant su ankstesniais metais, šiemet rūpintis nusilpusiais ruoniukais tapo paprasčiau dėl didėjančio visuomenės neabejingumo gamtosaugai.

Prie Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro paramos ir pilkųjų ruonių populiacijos išsaugojimo prisideda ir „Lidl“ prekybos tinklas bei jo lankytojai.

„Kiekvienas nupirktas „Duok ruoniukui penkis“ daugkartinis maišelis tampa 5 centų parama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai. Nuo pat projekto pradžios 2021 metų vasarą surinkta daugiau nei 110 tūkstančių eurų“, – pažymi „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė Rasa Didjurgytė.

Dalis lėšų buvo panaudota ruoniukų slaugymo priemonėms bei siųstuvams įsigyti. Siųstuvai jūrų biologams suteikia svarbių duomenų apie muziejuje slaugytų ruoniukų adaptaciją ir savarankišką gyvenimą jūroje – jų lokaciją, plaukimo greitį, gylį, maršrutą ir kt.

Specialius projekto maišelius su ant jų pavaizduotu ruoniuku galima įsigyti visose 69-iose „Lidl“ parduotuvėse Lietuvoje.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Jūrų muziejus pradeda naują sezoną

Nuo šio trečiadienio – balandžio 17 dienos – Lietuvos jūrų muziejus pradeda 45-ąjį sezoną, dirbdamas ne tik savaitgalį, o nuo ...
2024-04-16
Skaityti daugiau

ELTA

Pigo pigiausios prekės

Kovą pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis, palyginti su šių metų vasariu, šalies parduotuvėse pigo 4,52 euro (6,6 proc.) ir buvo 14,65 euro ...
2024-04-11
Skaityti daugiau

Miestas

Atidarys parodą, skirtą narytės NATO 20-mečiui

Balandžio 5-ąją, penktadienį, 16 val., šalia laivo-muziejaus M52 ,,Sūduvis“ Lietuvos jūrų muziejus atidarys lauko parodą ,,NATO jūroje saugo“, skirtą Lietuvos ...
2024-04-04
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This