P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Pristatys žymiausią 1863 m. sukilimo karinę jūrų operaciją

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-05-24


Birželį sukaks 160 metų nuo 1863 m. sukilėlių bandymo išlaipinti jūrų desantą Juodkrantėje. 1863 m. sukilimas įsiplieskė jau beveik sunaikintoje Abiejų Tautų Respublikoje. Viena reikšmingiausių sukilimo operacijų buvo tarptautinę paramą gabenusios ekspedicijos bandymas išsilaipinti Juodkrantėje.

Gegužės 31 d. 18 val. laivo-muziejaus „Sūduvis“ denyje rengiamas muziejaus istoriko vyr. muziejininko dr. D. Elerto pokalbis su žymiu XIX a. visuomenės tyrinėtoju Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Egidijumi Aleksandravičiumi. Palmiros Mart nuotr.

1863 m. pulkininko Teofilio Lapinskio vadovaujama daugiatautė savanorių rinktinė apie 25 t ginklų prikrautu laivu Emilie“ iš Švedijos plaukė į Juodkrantę, ties kurios krantais pateko į audrą: nuskendo 28 drąsaus žygio dalyviai. Tai buvo žymiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tradicijas puoselėjusių sukilėlių prieš carinę Rusiją karinė jūrų operacija.

Dr. Dainiaus Elerto teigimu, taivienintelė didesnė karinė sukilėlių akcija Baltijoje ir Prūsijoje. Akcijai nepavykus, buvo suprasta, kad šią jūrą kontroliuoja Rusijos imperijos karo laivynas, o supančių valstybių vyriausybės nepalankios ar negali atvirai remti sukilėlių. Taip pat buvo suvokta būtinybė pradėti karo veiksmus jūrose ir išnaudoti jūrų teisę sukilėlių atkuriamai Respublikai.

Lietuvos šaulių sąjunga kartu su Lietuvos jūrų muziejumi įamžins šį įvykį visuomenę pakviesdama į simbolinius renginius.

Gegužės 31 d., trečiadienį, 18 val. laivo-muziejaus „Sūduvis“ denyje rengiamas muziejaus istoriko vyr. muziejininko dr. D. Elerto pokalbis su žymiu XIX a. visuomenės tyrinėtoju Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Egidijumi Aleksandravičiumi „1863 m. sukilimo jūrinis dėmuo” apie 1863–1864 m. sukilėlių jūrinę ekspediciją ir desantą Juodkrantėje.

Renginys atviras, nemokamas, o netilpusiems į laivą bus sudarytos galimybės jame dalyvauti Dangės krantinėje prie tilto.

RENGINIŲ PROGRAMA

Gegužės 31 d. (trečiadienis)

18-19 val. Istorikų pokalbis „1863 m. SUKILIMO JŪRINIS DĖMUO”, laivas-muziejus „Sūduvis“, Klaipėda;

Birželio 10 d. (šeštadienis)

7-12 val. Jaunųjų šaulių žygis Klaipėda – Juodkrantė (kviečiami prisijungti JŠ ar šauliai);

12-12.40val. Šv. Mišios Juodkrantės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje už žuvusius išsilaipinimo operacijoje 1863 m.;

13.10-13.30 val. Šventinė eisena nuo bažnyčios iki Juodkrantės prieplaukos aikštės (ties L. Rėzos kultūros centru);

13.40-14.10 val. Iškilminga rikiuotė prieplaukos aikštėje, gėlių padėjimas Juodkrantės kapinėse;

14.10-14.30 val. Karinių jūrų pajėgų orkestro koncertas;

14.30-15 val. Žuvienės vaišės, kariuomenės ir visuomenės Sambario laikas;

22 val. „Žaliojo kelio“ švyturio įžiebimas pajūryje (pasieniečių bokšto Žaliojo kelio g. Juodkrantėje šventinio apšvietimo trispalvės spalvom atidarymas).


  2023-05-24

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt