P0

Uostas ir jūra

Uosto direkcijai – ES finansavimas vandenilio gamybos plėtrai (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-05-30


Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai, ketinančiai uoste vystyti žaliojo vandenilio gamybos projektą, skirta 4,8 mln. eurų siekianti Europos Sąjungos (ES) parama. Už šią sumą planuojama įdiegti elektrolizerį su reikiama įranga, skirtą vandenilio gamybai.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Šiuo metu taip pat yra vykdomos poveikio aplinkai vertinimo procedūros dėl žaliųjų degalų (vandenilio) gamybos ir jo papildymo punktų plėtros Klaipėdos uoste. Poveikio aplinkai vertinimo metu bus analizuojamos dvi vietos Klaipėdos uoste, kuriose būtų galima vystyti žaliojo vandenilio gamybą. Taip pat bus vertinama galima kvapų sklaida, triukšmo ir cheminės taršos tikimybė bei poveikis visuomenei.

Klaipėdos uoste vandenilis bus gaminamas naudojant polimerinių elektrolitų membranos (PEM) elektrolizerį, t. y., leidžiant elektros srovę tarp katodo ir anodo vanduo suskaidomas į vandenilį ir deguonį ir per PEM membraną išskiriamas vandenilis. Planuojamo uoste įrengti elektrolizerio galingumas sieks iki 2 MW. Skaičiuojama, kad nuo 2025 m. vidurio numatomam viešajam sausumos ir vandens transportui kasmet prireiks pagaminti iki 70 tonų vandenilio. Pagamintas vandenilis, planuojama, bus išpilstomas į autotransporto priemones ir vandeniliu varomus laivus.

„Klaipėdos uostas žengia koja kojon su didžiaisiais pasaulio uostais, kurie vandenilio jau nebelaiko ateitimi. Vandeniliu varomi laivai, automobiliai ir kitos transporto priemonės – jau šiandiena. Vien 2022 m. pasaulyje alternatyviais degalais varomų laivų užsakyta 275. Europos Sąjungos skirtos lėšos vandenilio gamybos bazės kūrimui Klaipėdos uoste – tik įrodymas, kad tvirtai einame aplinkos apsaugojimo nuo CO2, keliu. Ateityje – dar ne vienas darbas, kurį reikia įgyvendinti, siekiant tokią bazę turėti“, – pranešime pažymi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Vandenilį kaip alternatyvius ir aplinkai draugiškus degalus planuojama naudoti ne tik Klaipėdos uosto, bet ir verslo bei visuomenės reikmėms. Klaipėdos uoste dalį pagaminto žaliojo vandenilio, planuojama, viešajam transportui naudos UAB „Klaipėdos paslaugos” ( buvęs Klaipėdos autobusų parkas). Vandeniliu pildyti planuojama ir į uostą atplaukiančius prekybinius laivus, kasmet alternatyviais degalais varomų laivų skaičius auga. Vandenilis taip pat bus naudojamas Uosto direkcijos laivyne: numatyta įsigyti atliekų surinkimo laivą, varomą žaliaisiais degalais.

Projektas finansuojamas 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis. Paramą Uosto direkcijai patvirtino Energetikos ministerija.

Visa projekto vertė sudaro 7 mln. eurų su PVM, o jo įgyvendinimo pradžia numatyta 2024 m. pavasarį.


  2023-05-30

  2 komentarai “Uosto direkcijai – ES finansavimas vandenilio gamybos plėtrai”

  1. AvatarNa (IP: 88.119.156.187)

   viskas labai gražu tik, kurios tos dvi vietos? Ar viena iš jų ši foto ? Miesto centre? Uosto direkcija – valstybinė įmonė ir tokios paslaptys? Vis kalbant, kad su miestu ir miesto bendruomene bus labai bendradarbiaujama ir tariamasi. Ir, ar uosto teritorija pati racionaliausia vieta vandenilio gamybai kai miestas išskyrė didžiausią savo teritorijos dalį LEZ’ui ir taip uostui, anot jų pačių, labai trūksta teritorijos krovai.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt