P0

Kultūra

Parodų rūmuose – Fluxus video archeologija ir radiniai. Draugai apie Jurgį Mačiūną

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-06-05


Klaipėdos parodų rūmuose birželio 9 d., penktadienį, 18 val., atidaroma paroda „FLUXUS VIDEO ARCHEOLOGIJA IR RADINIAI. DRAUGAI APIE JURGĮ MAČIŪNĄ“, kuratorė – Laima Kreivytė. Po parodos atidarymo vyks ekskursija ir performanas.

Jurgis Mačiūnas ir Jonas Mekas yra stulpai, ant kurių stovi demokratiško, visiems prieinamo, laisvo ir žaismingo šiuolaikinio meno pamatai. Nors pastaruoju metu visame pasaulyje surengta daugybė parodų, išleista knygų ir straipsnių, tačiau vis dar įmanoma rasti niekur nematytos archyvinės medžiagos. Ypač jei ja dalijasi menininkas ir ilgametis Jono Meko bendražygis Arūnas Kulikauskas. Jis kviečia pasinerti į Fluxus video archeologiją ir patiems mintyse montuoti savo istoriją. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre vyksta šio videoarchyvo pasaulinė premjera kartu su Jono Meko vizualiųjų menų centro kolekcijos eksponatais.

Video archyvą sudaro A. Kulikausko filmai ir jam dovanoti Jono Meko daiktai. Kartu su archyviniais Fluxus eksponatais ir postfluxiniais artefaktais jie sudaro galingą chorą, kuriame solisto partiją atlieka vis kitas menininkas. Svarbiausia parodos dalis – videofilmai, filmuoti 2000 metais Niujorke, dokumentuojant istorijas ir atsiliepimus apie Jurgio Mačiūno asmenybę, draugus ir veiklą.

Tuo metu į Niujorką iš Lietuvos buvo atvykęs rašytojas Tomas Sakalauskas, kuris rinko medžiagą savo knygai apie Jurgį Mačiūną („Žiūrėjimas į ugnį: Jurgio Mačiūno, Fluxus kūrėjo gyvenimas“, Vilnius: Baltos lankos, 2002), o susitikti ir prakalbinti svarbius meno pasaulio žmones jam padėjo Jonas Mekas ir A. Kulikauskas.

Parodoje eksponuojami ir asmeniniai Jono Meko daiktai iš A. Kulikausko archyvo: viena iš J. Meko Bolex kamerų, dvi kėdės, ant kurių sėdėdamas jis sumontavo beveik visus ankstyvuosius savo filmus, video kamera, paversta fotoobjektu, Meko sūnaus Sebatijono žaislas Cookie Monster su savo istorija, kurią galima sužinoti iš A. Kulikausko arba tiesiogiai paklausus žaislo.

Kartu pristatomi Jurgio Mačiūno filmuoti portretai (film stills) iš sustabdytų Jono Meko filmo „Zefiro Torna“ ir kitų kino juostų kadrų. Fluxus kolekcijos artefaktai, paveikslai, Jono Meko daiktai ir daugiau kaip dešimties valandų video medžiaga leidžia pasinerti į tai, ką Michelis Foucault vadino „žinojimo archeologija“.

Paroda veiks iki liepos 9 d.


  2023-06-05

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt