P0

Nuomonės

Dan(g)ė (5)

Linas Poška
2023-06-06


Iš apačios kyla sąjūdis Danę pervadinti Dange. Man abi hidronimo formos gražios: abi baltiškos ir turi savo tradiciją. Bėdą matau tik tokią, kad tie sąjūdininkai ideologizuoja problemą. Tuo lengva įsitikinti užmetus akį į socialinius tinklus ir interneto komentarus.

„Dangininkai” stumia maždaug tokį pasakojimą: „Yra graži ir teisinga istorinė Dangės upė. Taip ją ir vadina teisingi klaipėdiečiai, patriotai ir kultūristai. O štai „Danę” sugalvojo bolševikai po karo, ir taip upę vadinti gali tik nemylintis savo miesto vatnikas.”

Na, kaip pasakytų jaunieji mano draugai, tie entuziastai įjungia bulingą ir šeimingą „danininkams”.

Iš tikrųjų ilgus amžius abi formos egzistavo greta. Kuršiams tirpstant žemaičiuose, „Danė” ėmė vyrauti. Vokiečių laikais yra užfiksuota „die Danne” forma, prašau užmesti akį į XVIII žemėlapyje parašytą tokį upės pavadinimą prie Purmalių, žemiau Dūmešio žiočių, maždaug toje vietoje, kur dabar autostrada kerta upę.

Staatsbibliothek zu Berlin

O „Dange” (greta „Danės”) upė buvo vadinama ir sovietmečiu. Vaikystėje nuo Montės gatvės per Gorkio gatvę eidavau maudytis Dangėje. Nors norminis pavadinimas tada jau buvo Danė.

Dan(g)ė nėra vienintelė upė Lietuvoje, turinti du vardus – norminį ir šnekamojoje kalboje pasitaikantį. Vilnia (norminis) koegzistuoja kartu su šnekamosios Vilnele. Miestas prie tos upės, beje, vadinamas ne Vilneliu, o Vilniumi – vyriška hidronimo lytimi.

Dėl daugelio svarių, gerbtinų priežasčių oficialioje raštų kalboje vartojamas tik norminis hidronimas. Jau išaugo ir karta, kuri mūsų upę vadina Dane. Aš pats irgi ją taip vadinu. Bet nepuolu taisyti ir gėdinti, jeigu kas ją kalbėdamas Dange pavadina. Ir iš „dangininkų” savo ruožtu pageidaučiau mažiau talibaniškos aistros.


  2023-06-06

  5 komentarai “Dan(g)ė”

  1. AvatarPajūrio žmogus (IP: 188.69.75.172)

   Na reikia grįžti į 80-tuosius metus kai vienas(tingiu ieškoti spaudoj pavardes) Vilniaus kalbininkas paskelbe jog Danges pavadinimas vokiškas palikimas ir netinka Tarybų Lietuvai(kaip ir daug kas iš Memelio laikų tada dingo,net pastatai,pvz senoji gaisrine) O štai Dane labai lietuviškai skamba..

  2. AvatarSenelis (IP: 77.8.53.107)

   DANGE IR TIK DANGE, mano vaikysteje negirdejau DANE !!!!

  3. AvatarAnonimas (IP: 86.100.73.43)

   Kad ta pati upė net tris pavadinimus turi: Danė, Dangė ir Akmena. Gal tiesiog vadinkim Akmena, kaip kretingiškiai, ir nebus tų pykčių 🙂

   • AvatarAkmena (IP: 85.232.138.203)

    Gera mintis. Galgi tie “religiniai karai, Danė ar Dangė, pasibaigtų. Tiktai kaip visus bukagalvius įtikinti?

  4. AvatarManau, (IP: 78.56.19.8)

   Esu už Dangę, bet dangininkų chamiškumas komentaruose atgrasus, menkinantis idėją keisti į Dangę.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt