Miestas, Svarbu

Senamiesčio fasadams tvarkyti – nauja finansinė injekcija (11)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2023-06-06


Klaipėdos savivaldybė planuoja papildomai finansuoti visų senamiesčio pastatų fasadų atnaujinimo darbus, tačiau tik nuo kitų metų. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką finansinė parama buvo skiriama tik į kultūros paveldo sąrašą įtrauktų pastatų fasadams tvarkyti.

Artūro Šulco nuotr.

Parengtame savivaldybės Tarybos sprendimo projekte numatoma, kad maksimalus pastato fasadų tvarkymo darbų finansavimo dydis iš savivaldybės biudžeto lėšų siektų 30 tūkst. eurų, maksimali savivaldybės dalis – 70 proc. 

Taip pat nustatomos Klaipėdos senamiesčio zonos, kuriose esančių pastatų fasadų tvarkymui būtų teikiamas didesnis prioritetas.

„Šios zonos susietos su svarbiausiomis Klaipėdos senamiesčio aikštėmis, erdvėmis bei gatvėmis”, – rašoma sprendimo projekto aiškinamajame rašte.

Tikimasi, kad toks reglamentavimas paskatins valdytojus pirmiausiai tvarkyti pastatus, esančius reprezentacinėse senamiesčio erdvėse, kuriose juda pagrindiniai turistų ir vietos gyventojų srautai.

Numatoma, kad 2024 metais projekto įgyvendinimui prireiks mažiausiai 150 tūkst. eurų, 2025 metais – 210 tūkst. eurų. Sulaukus daugiau paraiškų iš Klaipėdos senamiesčio pastatų valdytojų, šie skaičiai ateityje galėtų būti peržiūrėti.

Sprendimo projektą rengęs Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška neslepia, kad ši iniciatyva atsirado ne be naujosios uostamiesčio valdžios valios.

Pasak jo, liks galioti ir ankstesnioji tvarka, pagal kurią fasadams tvarkyti paramą gali gauti ne tik senamiestyje bet ir Naujamiestyje, Smiltynėje ir kitur esančių kultūros paveldo pastatų valdytojai. Šiuo metu vienam tokiam pastatui tvarkyti maksimaliai galima iš savivaldybės gauti 90 tūkstančių eurų. Savivaldybės prisidėjimas – 50-70 procentų šiems darbams reikalingos sumos.

Teigiama, kad naujasis sprendimo projektas parengtas atsižvelgus ir į kitų Lietuvos savivaldybių bei valstybinių institucijų taikomus panašių paveldo vertybių dalinio finansavimo principus.

Antradienį popiet išplatintame savivaldybės pranešime spaudai rašoma, kad sprendimo projektas parengtas mero Arvydo Vaitkaus iniciatyva.

„Akivaizdu, kad senamiestis šiandien neatrodo taip, kaip galėtų, todėl būtini greiti sprendimai, paskatinsiantys atsinaujinimą. Nauja tarybai teikiama tvarka, tikiu, kad bus patraukli pastatų šeimininkams ir taps rimta paskata atnaujinti savo turtą, o kartu prisidėti ir prie bendro senamiesčio estetinio vaizdo gerinimo. Tvarkingas, jaukus ir gyvas senamiestis – vienas iš itin svarbių mūsų siekių“, – pranešime cituojamas A. Vaitkus.

Akcentuojama, kad pasinaudoti galimybe gauti finansavimą bus paprasčiau – ne visais atvejais bus reikalinga turėti statybą leidžiantį dokumentą. Pavyzdžiui, leidimo ir sudėtingo projekto nereikės paprastajam fasado remontui – fasado perdažymo, nutrupėjusio tinko sutvarkymo darbams, kai nekeičiama pastato išvaizda ir pastato vertingosios savybės.


  2023-06-06

  11 komentarai “Senamiesčio fasadams tvarkyti – nauja finansinė injekcija”

  1. Avatarse (IP: 78.57.211.224)

   juokdariai. Senamiestyje darbai kainuoja trigubas kainas. Šią sumą vien architektas nuplėš už vieno namo elementarių darbų projekto parengimą. Vien Skulptūrų parko tvorai pastatyti Savivaldybė išleido turbūt kokius 10 kartų didesnę sumą.

  2. AvatarSara (IP: 78.57.244.248)

   Tam ir skirtos europos lėšos kad miestai butu tvarkomi netik fasadai bet ir aplinka ,bet priviso to turėtu buti ir atsakomybė sažinigumas

  3. AvatarH.Manto gatvė (IP: 217.117.31.8)

   H.Manto gatvės pastatai atrodo taip pat labai apgailėtinai. O tai taip pat viena iš vietų, kuria juda miesto svečiai. Kraupsta svečiai kaip atrodo viena iš pagrindinių Klaipėdos gatvių.

   • AvatarManau (IP: 78.56.19.8)

    Klaipėdą drąsiai Nekrogradu pavadint galime- niekam ji nebeįdomi. “Padėkokim” gerą 10-metį jai vadovavusiems.

  4. AvatarManau (IP: 78.56.19.8)

   Bet kanceliarinėms išlaidoms ir kitų čekiukų apmokėjimui turbūt keliskart didesnės išmokos skiriamos bus. Kai skirs dešimtkart didesnę sumą, tada ir gerbti bus už ką.

   • AvatarNepavargai aimanuoti ? (IP: 90.131.40.109)

    Dabar liberių norai seime pildosi ir bus algos , o ne čekiai 🙂 Tik išrinktas su liberaliu komitetu į miesto tarybą , dabar konservatorius ir buvęs kandidatas į miesto merus , iš karto pareikalavo ” didesnių ” eurų už darbą taryboje 🙂 Pamiršote ? Šiaip su čekiais Klaipėdoje kaip ir nėra kriminalo kaip suprantu ?

   • Avataratsakau (IP: 78.56.19.8)

    Nepavargau. Turbūt neseki Tapino maršrutų. O visi tie libiai, toriai, socdemai ar žalstiečiai- susikišk juo ten , kur nesueina. Vertinu pagal nuveiktus darbus, o ne jų priklausomybės partijoms- šaikoms.

   • AvatarSekti Tapino maršrutu ? (IP: 90.131.40.109)

    Rimtai ? 🙂 Žinoma darbai svarbiausia 🙂 Gal žinai kiek iš klaipėdiečių tarybos narių iš vis neėmė jokio atlygio ar kanceliarinių eurų ? Gal žinai kas iš tarybos narių eurus pervedinėjo kam ” labiau reikia ” ? O dabar visi gaus algas ir bus miesto biudžetui ” pigiau ” ?

   • Avataratsakau (IP: 78.56.19.8)

    Netujink. Verčiau niekus rašinėjęs bėgtum skyrybos taisyklių pasimokyti.

  5. AvatarPagarba ponui merui Vaitkui (IP: 90.131.40.109)

   ir tarybos daugumai – realūs darbai !

   • Avatarse (IP: 78.57.211.224)

    tu rimtai? Dar nėra karščių, o galvelė jau perkaito .

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt