Siūlo įpareigoti suaugusius asmenis 5 proc. nuo metinių pajamų skirti tėvų išlaikymui (11)

ELTA
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
2023-06-17

Socialinių draudimo pensijų įstatymo pataisas įregistravęs Seimo Darbo partijos frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas siūlo įtvirtinti pareigą suaugusiems vaikams išlaikyti savo tėvus bei nurodo konkrečią sumą: 5 procentai nuo metinių apmokestinamųjų pajamų, atskaičius mokesčius. 

Jei Seimas pritartų, kiekvienas pilnametis dirbantis vaikas po 5 proc. nuo savo atlyginimo turėtų atseikėti kiekvienam iš tėvų.

Kaip siūlo V. Valkiūnas, išmoka būtų skaičiuojama nuo visų pilnamečio vaiko gaunamų apmokestinamų pajamų, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės, socialines ar kitas pašalpas.

„Manau, kad ši suma nėra didelė ir tai nėra kritinė suma. Jeigu žmogus uždirba vidutinį atlyginimą, jo pensininkai tėvai galėtų kas mėnesį gauti papildomai prie pensijos apie 150 eurų. Manau, kad tėvai būtų suinteresuoti gerai išauklėti vaiką, investuoti į jo švietimą, kad jis uždirbtų ne vidutinę algą, o, pvz., 3000. eurų ir daugiau“, – Eltai sakė idėjos autorius V. Valkiūnas.

Politikas nemano, kad būtų kažkokių buhalterinių problemų dėl tokio išlaikymo mokėjimo.

„Šiuo metu darbdavys iš algos išskaičiuoja tam tikrus būtinus mokesčius. Priėmus projektą, tektų išskaičiuoti tam tikrą sumą ir tėvų išlaikymui“, – sako jis.

Nors Civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų ir vaikų tarpusavio išlaikymo pareiga, tačiau, anot parlamentaro, remiantis teismų praktika, pastebima tendencija, kad tai yra labiau siejama su tėvų pareiga išlaikyti vaikus.

„Esamas reguliavimas prieštarauja lygiateisiškumo principui, nes tėvų pareigos detalizuojamos labai konkrečiai, o vaikų – abstrakčiai“, – sako įstatymo projekto iniciatorius.

Anot parlamentaro, vaikų pareigą išlaikyti tėvus reikėtų numatyti įstatyme, nes pasitaiko atvejų, kai per teismus tėvai turi išsireikalauti išlaikymo ir tai jau moraliniai dalykai.

V. Valkiūnas sako negirdėjęs apie tokį Europoje taikomą modelį, tačiau tiksi, kad tai bus proveržio įstatymas, konkretus įrankis skatinti gimstamumą.

„Tai būtų proveržio įstatymas, jis skatintų gimstamumą, skatintų tinkamai išauklėti vaikus, investuoti į jų ugdymą. Būtume avangarde, pirmieji Europoje. Manau, kad mūsų gera patirtis būtų užkrečiama. Tai būtų istorinis įstatymas, kuriuo parodytume Europai, kaip galima įveikti demografinę krizę “, – apie projektą su Elta kalbėjo politikas. Jis norėtų, kad naujas teisinis reguliavimas įsigaliotų jau nuo kitų metų.

Tuo metu Eltos kalbinta Seimo narė, šešėlinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybės Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Rimantė Šalaševičiūtė tokiam siūlymui nepritaria, nes, jos nuomone, tai nepadėtų spręsti demografinių problemų.

„Pareiga išlaikyti savo tėvus yra įtvirtina Konstitucijoje. Jeigu tėvai kreipiasi į teismus, teismai įvertina visas aplinkybes, nes iš tikrųjų tėvai kartais gali gauti didesnes pensijas negu vaikų darbo užmokestis. Jeigu tėvai mano, kad jų suaugę vaikai neturi noro padėti, tam yra teismai. Jie įvertina finansinę padėtį pačių tėvų, gaunamas pensijas, įvertina vaikų darbo užmokestį ir savo nuožiūra gali priteisti ir daugiau negu 5 proc. nuo atlyginimo mokėti tėvams išlaikymą“, – sako Šalaševičiūtė.

Savo ruožtu buvęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras parlamentaras Linas Kukuraitis sako, jog tai nėra nauja idėja, jį, kaip ministrą, tokios iniciatyvos pasiekdavo. Tačiau su Elta kalbėjęs politikas apie tokią kokioje nors Europos šalyje veikiančią sistemą nėra girdėjęs.

„Iš pirmo žvilgsnio šis pasiūlymas atrodo labai patrauklus, siekiant stiprinti šeimų ryšius, skatinti gimstamumą. Tai turėtų pasitarnauti demografijai, toks sprendimas lyg tai parodytų kartų tarpusavio susietumą. Tačiau solidarumo visuomenėje sumažėtų ta prasme, kad solidarumas dabar mūsų gerovės valstybėje, jeigu tokia yra, remiasi ne šeimos galimybėmis, kaip būdavo archainėse visuomenėse. Siūlomas labiau toks istorinis ir, sakyčiau, labai nesolidarių visuomenių principas“, – mano Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys L. Kukuraitis.

Jo nuomone, įgyvendinus tokį pasiūlymą, bendras visuomenės solidarumas sumažėtų.

„Jeigu tokiam įstatymui būtų pritarta, tai turintiems daug vaikų pensijos padidėtų daugiau. Beje, man, kaip turinčiam penkis vaikus, toks siūlymas būtų visai patrauklus. Bet „Sodroje“ kiek surenkame lėšų, tiek ir paskirstome. Šiuo atveju turėtume paimti iš tų, kurie turi mažiau vaikų arba jų visai neturi. Tikrai negalime pasakyti, kad vieniši asmenys per mažai prisideda prie visuomenės, nes daugelis vienišų asmenų turi labai ilgus darbo stažus, neturi pertraukų auginant vaikus, visą darbingą karjerą jie dirba ir moka mokesčius „Sodrai“, – sako politikas.  

                                                                                                                                            Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

Žymos: | | |

Komentarai (11):

Atsakymų į “Siūlo įpareigoti suaugusius asmenis 5 proc. nuo metinių pajamų skirti tėvų išlaikymui”: 11

 1. Lietuvis parašė:

  Kokius 5% , skirkim 50% nuo bendros visu pajamu sumos tevams / globejams , visi tiek gali sau peisti tai nieko blogo nenutiktu , o ir tevai vyresnio amziaus zmones gautu daugiau nei minimuma sudejus pencijas ir 50% nuo visu šalies gyventoju nuo 18 iki 65m . Senai reikejo kazka tokio daryt !

 2. T parašė:

  Valkiūnas Gražulis tai aboliutūs i…..s sėdintis tokių pat rinkėjų dėka , seime .

 3. Hmm... parašė:

  Na nežinau… Aišku, yra visokiausių situacijų, bet taip kištis ir šeimos santykius, buitį, manau, nelabai jau tolerantiška. Suaugę vaikai turi savo vaikus, kuriuos privalo išlaikyti, o čia dar plius tėvai… O tėvų irgi įvairių gyvenime būna… ?

 4. Če laikraštis rimtas ar š? parašė:

  Bl bananove, geriau lai valdžia jaunimui 5% nuo jaunimo metinio uždarbio bonusus moka už tai, kad jie bananų republikoj su iškrypėlių valdžia išvis dirba ir gyvena. Nes paversti didžiąją dalį šalies statybininkais ar fabrikų darbuotojais užsienyje jie sugebėjo. Į dabar reik lengvatų, kad jaunimas laikytus namie.?

 5. Blondinė parašė:

  Tėvai mokėjo mokesčius visą gyvenimą , kad gautų pensijas. Todėl pensijos turi būti užtikrinančios orią senatvę. Tai valstybės pareiga. Nereikia iškreipti reakybės, kad būktai pensininkai išlaikomi, tiesiog jiems grąžinami jų sumokėti mokesčių pinigai. Ieškoti dar papildomų būdų plėšikauti nederėtų. O dori vaikai tėvams patys padeda. Mano tėvų jau nebėra.

 6. Titikaka parašė:

  Dauguma vaikų, iš gerų šeimų ir taip padeda sa tėvams. Pavyzdžiui ir vaikai-emigrantai. Žiūrėkite, kokias sumas, naivūs ex-tarybiniai tėvai-pensininkai, lengvai atiduoda sukčiams. O vaikai užsienyje aria… Paskui – vaikai, duokite dar pinigų! O kur tuos padėjai, kiek jau prisikaupyta buvo? Sukčiai išviliojo… Gyvenimu džiaugtis nemoka, juk turėdami tiek santaupų, galima ir pakeliauti, lankytis teatruose, koncertuose… Bet visas pasaulis telpa tik į Dituvos sodų bendrijos ribas. Ir vaikų uždirbtus paaukotus eurus atiduoda „pareigūnams”…:-( O Seime susirinko nemažai fantazuotojų, atitolusių nuo šalies gyvenimo realijų.

 7. taigi parašė:

  Nieko Valkiūnas nesugalvoja seime,išskyrus nesąmones..jis pastoviai nusikalba,net skaityti nemoka parašytą kažkieno jam tekstą…Na,jei tėvai laiko didelį butą vaikams,ir sunku jiems išsimokėti,tai vaikučiai ,manau,padeda ir taip…o šiaip-prieš rinkimus populistai da ne to prigalvos

 8. Komedija parašė:

  Jaigu as gaunu minima tai cia mano tevai kalti kad mano issilavinimas yra blogas. Ir dar turiu moketi jiems 5% nuo savo algos isleisti savo vaika i darzeli/mokykla padeti jiems maisto ant stalo. Atsiprasau man net su tokia alga paskolos bustui neduoda. Jai su tevais santikiai geri tai jais ir be tu 5% bus pasirupinta. O gimdyti vaikus vien kad jie mane islaikytu senatvej juokinga. Jai as tu vaiku negaliu islaikyti.

 9. Idiotu įauta parašė:

  Tegul nejuokina.jei vaiku nesirupina nuo gimimo koks tevui islaikymas is vaiko.net pyktis verda kad vaikas tures teva islaikyt.kai jam mazam nieko nedave

 10. Birutė parašė:

  Duokit,tiems vaikams normalius atlyginimus,o tėvams pensijas ir nereikės jokių įstatymų. Vaikams reikia savo vaikus išlaikyti,į mokslus išleisti. Tėvai visą gyvenimą mokesčius valstybei mokėjo.

 11. Anonimas parašė:

  Valstybė nebeturi pinigų?? Ps tevams negaila, bet pir ko cia valatybe??

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politika

Irena Šiaulienė nori į Europos Parlamentą

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ pagarsino savo kandidatų į Europos Parlamentą sąrašą. Jo lyderiu yra eurokomisaras Virginijus Sinkevičius. Tarp kandidatų yra ...
2024-03-07
Skaityti daugiau

ELTA

Viktorija Čmilytė-Nielsen: entuziazmo atsisakyti parlamentinių lėšų nėra

Po susitikimo su Seimo frakcijų seniūnais parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pripažįsta, kad sutarimo, kaip galėtų keistis parlamentinių lėšų panaudojimo tvarka, ...
2024-02-26
Skaityti daugiau

Svarbu, Sveikata

Eilės pas vaikų gydytojus: medikai įžvelgia ir kai kurių tėvelių neatsakingumą

Iš dalies išsprendus problemą, dar praėjusią žiemą kilusią dėl klaipėdiečių patekimo pas gydytojus specialistus Jūrininkų ligoninėje, ji kone identiškai šiomis ...
2023-07-12
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This