P0

ELTA

Seimo opozicija pasigedo Preiloje besiilsėjusio prezidento reakcijos į neramumus Rusijoje (2)

Augustė Lyberytė (ELTA)
2023-06-25


Sekmadienį Prezidentūroje rinksis šalies vadovo Gitano Nausėdos šaukiama Valstybės gynimo taryba (VGT). Visgi, viešojoje erdvėje vis garsiau diskutuojama, kodėl prezidentas nesukvietė Lietuvos lyderių aptarti šalies saugumo klausimų dar šeštadienį – iš karto po to, kai prasidėjo samdinių grupuotės „Wagner“ šturmas į Maskvą.

Šalies vadovo poziciją Seimo nariai vertina nevienareikšmiškai. Parlamento mažumos atstovai negaili kritiškų žodžių ir tvirtina, kad Prezidentūros reakcija yra gerokai pavėluota, o sekmadienį šaukiamas VGT posėdis atrodo „tragikomiškai“. Tačiau valdančiosios koalicijos atstovai situacijos nėra linkę dramatizuoti – pasak jų, surengti VGT posėdį anksčiau galėjo sutrukdyti ir tarybos narių darbotvarkių užimtumas.

Opozicija: sekmadienį šaukiamas VGT posėdis atrodo tragikomiškai

Seimo opozicija tvirtina pasigedusi aktyvios Prezidentūros reakcijos dėl Rusijoje kilusių neramumų. Eltos kalbinti parlamentarai nurodo, kad kaimyninėse valstybėse – Lenkijoje, Latvijoje bei Estijoje – dar šeštadienį buvo sušaukti aukščiausio lygio pareigūnų susitikimai. Tuo metu šalies lyderių pasisakymai, jų teigimu, buvo gerokai pavėluoti.

„Manau, kad tikrai daug kas pasigedo reakcijos. Nebūtinai daryti kažkokius parodomuosius susitikimus, bet poziciją išsakyti – tą padarė visų kaimyninių valstybių vadovai. Vakar toje pačioje Lenkijoje buvo ilgai užtrukęs Valstybės gynimo tarybos atitikmens posėdis“, – Eltai sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis, akcentuodamas, kad Daukanto aikštė turėjo į kilusią situaciją reaguoti anksčiau.

„Keista reakcija. O tiksliau – reakcijos nebuvimas“, – konstatavo jis.

Reakcijos į J. Prigožino maištą iš Lietuvos institucijų pasigedo ir Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.

„Buvo keista, kai visą dieną stebėjome tokią ekstraordinarią situaciją, kuri liečia ne tik Rusiją, bet ir Baltarusiją. Mes su Baltarusija turime virš 600 kilometrų sieną. Mes nesame nutolęs situacijos stebėtojas, tačiau esame valstybė, kuri betarpiškai priklauso nuo įvykių, vykstančių šiose šalyse“, – Eltai komentavo A. Mazuronis.

„Didžioji dalis institucijų – tiek iš Vyriausybės pusės, tiek iš prezidento pusės – šiek tiek pramiegojo, reagavimas, kurį matėme, buvo bėgant paskui traukinį, o ne bandant užbėgti įvykiams už akių“, – apgailestavo jis.

Parlamentarai įvertino ir į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją bei nuotraukas, esą šeštadienį, tęsiantis samdinių „Wagner“ šturmui į Maskvą, G. Nausėda ilsėjosi Preiloje.

Nuotrauka iš „Facebook”

„Kad prezidentas ilsėjosi – viskas tvarkoje. Bet įvykus tokiam įvykiui tikrai nėra problemos prezidentui sušaukti kažkokį pasitarimą, susirinkimą tame pačiame Vilniuje ar Kaune, Klaipėdoje. Atvykti kažkam, kam reikia – yra trijų valandų laiko klausimas. Tikrai ne problema“, – aiškino S. Skvernelis.

„Mes šiek tiek pavėlavome. Žinoma, iš kitos pusės, prezidento poilsis ir atostogos ar vyno taurė irgi yra labai svarbu. Tai čia kaip pažiūrėsi“, – ironizavo A. Mazuronis.

Todėl situacijai Rusijoje pasiekus tam tikrą atomazgą, sekmadienio popietę šaukiamas VGT posėdis, S. Skvernelio manymu, yra nebereikalingas.

„Šiandien šaukiamas Valstybės gynimo tarybos posėdis yra tragikomiškas – jis nebereikalingas“, – dėstė Seimo narys.

Tuo metu „darbiečių“ lyderio manymu, VGT būtina aptarti, kaip elgtųsi Lietuva ir kokių saugumo priemonių būtų imamasi, jeigu šalyje agresorėje vėl kiltų chaosas. Tačiau, pakartojo A. Mazuronis, šiuo metu, kai, pasak jo, „karštasis momentas“ praėjo, skubėti šaukti posėdį nebėra prasmės.

„Nežinau, ar tą reikia daryti sekmadienį, ar pirmadienį – čia jau pramiegotas karštasis momentas ar vyno pragertas“, – nurodė jis.

Valdantieji laikosi nuosaikesnės pozicijos

Valdančiosios koalicijos nariai į situaciją žvelgia nuosaikiau. Nors pripažįsta, kad VGT galėjo būti sušaukta anksčiau, politikai svarsto, kad Prezidentūra veikiausiai disponavo detalesne žvalgybos informacija, leidžiančia į situaciją žvelgti ramiau. Visgi, neatmetama, kad VGT rinktis anksčiau sutrukdė tarybos narių darbotvarkių užimtumas.

„Gerai, kad sukvietė apskritai. Gal galima buvo ir tą pačią dieną, gal taip buvo padiktuota aplinkybių, VGT dalyvių darbotvarkių“, – Eltai sakė Seimo vicepirmininkas, konservatorius Paulius Saudargas, akcentuodamas, kad atsakingos institucijos nuolat sekė įvykius Rusijoje ir analizavo susiklosčiusią padėtį.

Jam antrino ir Laisvės partijos vicepirmininkas Vytautas Mitalas.

„Vakar ir užvakar tarnybos, kurios privalėjo dirbti, buvo darbo režime – turiu omenyje karinę žvalgybą ir kitas institucijas, kurios vertina saugumo padėtį Lietuvoje“, – Eltai teigė „laisvietis“.

„Suprantu, kad kol kas lyg ir nėra pagrindo padidinti parengtumo lygį šalyje. Ką naujo vertins VGT? Pasakys pats prezidentas. Galbūt posėdis daugiau šaukiamas pagal jo darbotvarkę, ne pagal būtinybę“, – svarstė Seimo narys.

Šeštadienio rytą Prezidentūra Eltai perduotame komentare teigė, kad „visos tarnybos atlieka savo darbą ir teikia informaciją valstybės vadovui“. Daukanto aikštė nurodė, kad tiesioginė grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui nėra padidėjusi.

Pasiteiravus, ar prezidentas ketina šaukti VGT, šeštadienio rytą tokių planų nebuvo.

„Visos tarnybos atlieka savo darbą ir teikia informaciją valstybės vadovui. Situacija Rusijoje stebima. Tiesioginė grėsmė Lietuvos saugumui nėra padidėjusi“, – teigiama Prezidentūros komentare, kurį Eltai raštu perdavė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.

Dienos metu pranešta, kad šalies vadovas aptarė įvykius Rusijoje su Lenkijos kolegomis – premjeru Mateuszu Morawieckiu ir prezidentu Andrzejumi Duda.

Visgi, šeštadienio vakare, situacijai pasikeitus, pranešta, kad G. Nausėda nutarė sušaukti VGT posėdį.

Sekmadienį R. Jasiulionis Eltai nurodė, kad prezidentas atsakys į visus klausimus po VGT posėdžio.

„Buvo labai svarbu įsitikinti, kaip rutuliojasi įvykiai”

Reaguodamas į viešojoje erdvėje pasigirdusią kritiką dėl pernelyg pasyvios reakcijos į samdinių grupuotės „Wagner“ keltus neramumus Rusijoje, prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad panašių priekaištų Prezidentūra sulaukia nuolat. Šalies vadovas tvirtina, kad šioje situacijoje buvo itin svarbu tinkamai įvertinti, kaip klostosi įvykiai Rusijoje, ir surinkti pakankamai informacijos priimti reikiamus sprendimus.

„Visada pasiūlymų, kaip vairuoti automobilį, turi tie, kurių net niekas neprileidžia prie vairo ir jie apskritai net ne automobilyje. Panašių pasisakymų, komentarų mes girdime visą laiką“, – sekmadienio popietę Prezidentūroje po VGT posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje sakė G. Nausėda.

„Mano manymu, buvo labai svarbu įsitikinti, kaip rutuliojasi įvykiai, kadangi pradinė jų rutuliojimosi stadija rodė, kad tai yra Rusijos vidaus iššūkis ir, pirmiausia, krizė, kilusi Rusijos viduje. Mums ji jokių pasekmių, pagal mūsų turimą informaciją, neturėjo, todėl palaukėme, kol įvykiai rutuliojosi, kol mes surinkome tokią informacijos apimtį ir įvertinome informaciją tokiu mastu, kad galėjome šiandien jau tikrai labai operatyviai ir kartu labai darbingai apsvarstyti, kokiame status quo atsidūrėme ir kokie galimi scenarijai ateityje“, – aiškino šalies vadovas.

ELTA primena, kad kaip numato Lietuvos Konstitucija, VGT svarsto ir koordinuoja svarbiausius valstybės gynybos klausimus. Į tarybą įeina prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas.

Kaip skelbta anksčiau, Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas pareiškė ketinąs nuversti Rusijos karinę vadovybę. Jo pajėgoms sparčiai judant link Maskvos ir užėmus Rostovą prie Dono bei Voronežą, šeštadienio vakarą pranešta, kad J. Prigožinas nutarė atsitraukti.

Maskva nurodo, kad kaltinimai „Wagner“ vadui ginkluoto sukilimo prieš Rusijos karinę vadovybę organizavimu bus panaikinti, o pats J. Prigožinas pasitrauks į Baltarusiją.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama


  2023-06-25

  2 komentarai “Seimo opozicija pasigedo Preiloje besiilsėjusio prezidento reakcijos į neramumus Rusijoje”

  1. Avatarna (IP: 86.100.2.94)

   šampano burbuliukai maloniau, nei kažkokie neramumai ruzijoj… kuo tolyn, tuo prastyn mūsų AIG

  2. AvatarJoris (IP: 78.56.19.8)

   Prezidentas- išeiginis žirgas, o ne darbinis arklys. Palikim mes tą taip vadinamą prezidentą ramybėje, tesiilsi jis toj Preiloj… Nausėda puikiai įrodė, kad prezidentas Lietuvoje- perteklinė institucija.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt