P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Valstybės dieną – kuršio kario rekonstrukcijos pristatymas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-06-30


Liepos 6 d. 12 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje vyks uostamiesčio kapinynais paremtos archeologinės vienos kario rekonstrukcijos pristatymas „XIII a. Klaipėdos kuršis: archeologinės rekonstrukcijos eksperimentas“.

Kad lankytojai geriau suvoktų, kaip atrodė dabartinės Klaipėdos miesto ir apylinkių autochtonų – kuršių – atstovas, kai į šį kraštą koją įkėlė Livonijos ordino riteriai, kilo mintis pagaminti XIII a. kuršio kario aprangos, papuošalų ir ginklų rekonstrukcijas.

Idėjos sumanytojas ir iniciatyvos autorius kraštotyrininkas Denisas Nikitenka rekonstrukcijoms gaminti atliko didžiulį archeologinių artefaktų tiriamąjį darbą, pagrįstą moksliniais straipsniais ir muziejaus saugyklose bei ekspozicijose saugomais eksponatais: sukomplektavo kuršių kario ginkluotę ir papuošalus. Taip pat padarė atradimą – pastebėjo prieš šimtus metų vietinio ginklakalio padarytas sudėtingiausias kalavijo skersinio inkrustacijas, kurios iki tol dešimtmečius nebuvo fiksuotos. Visa šia tiriamąja medžiaga pasinaudojo sumanymo vykdytojai – kuršių gyvosios istorijos klubas „Pilsots“: rekonstrukcijas gamino net 11 meistrų iš Lietuvos ir Ukrainos.

Pristatymo metu lankytojai turės galimybę išvysti pilną XIII a. kuršių kario rekonstrukcijų komplektą, palyginti sukurtas kopijas su originalais ir susipažinti su ilgu, sudėtingu bei mįslingu pačių rekonstrukcijų darymo pasauliu. D. Nikitenka papasakos, kaip ir kokiais motyvais vadovaujantis vyko kuršių kario įkapių atranka, kokie laukė iššūkiai, bus atskleisti komplekto sudarymo užkulisiai.

XIII a. Klaipėdos kuršių kario archeologinis-rekonstrukcinis eksperimentas – pirmasis tokio pobūdžio ne tik Klaipėdoje, bet ir Lietuvoje.

Šventinę dieną lankytojai kviečiami kuo išsamiausiai susipažinti su paslaptinguoju rekonstrukcijų pasauliu, leidžiančiu tarsi įjungti laiko mašiną bei sugrįžti į viduramžius, kuomet kuršių segės nebuvo pažaliavusios, o kalavijai – surūdiję.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus bene vienintelis Lietuvoje yra sukaupęs tokią didžiulę archeologinę kolekciją iš savo miesto ir jo apylinkėse buvusių kapinynų nuo romėniško periodo iki XIII a. Čia saugoma per 1000 eksponatų iš Bandužių, Slengių, Joniškės, Aukštkiemių, Klemiškės, kuriuos galima pamatyti muziejaus ekspozicijose.

INFORMACIJA

Liepos 6-ąją nuo 10 iki 18 val. – nemokamas Mažosios Lietuvos istorijos (Didžioji Vandens g. 2 Klaipėda), Pilies (Priešpilio g. 2, Klaipėda) ir Kalvystės (Šaltkalvių g. 2, 2A, Klaipėda) muziejų ekspozicijų lankymas.

Taip pat šventinę dieną Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Etninės kultūros ekspozicijoje nuo pat ryto su lankytojais bendraus Etnografijos skyriaus vedėja dr. Aušra Kavaliauskienė. Čia ji pristatys puošniausius lietuvininkių marškinius, tik Mažojoje Lietuvoje dėvėtus sijonus „kedelius“, liemenes, kurias šišioniškiai vadino „vestėmis“, prijuostes – „šiuršius“ bei išskirtinius tapatumo simbolius – šimtaraštes juosteles ir delmonus.


  2023-06-30

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt