P0

Aplinkosauga

Dėl prastėjančios Baltijos jūros aplinkos daugėja „svetimų” žuvų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-07-14


Baltijos jūros Lietuvos priekrantę atplaukusi žuvis – paprastasis merlangas (Merlangius merlangus) pateko į žvejų gaudyklę. Šie žuvies rūšiai nustatyti jį pristatė KU Jūros tyrimų instituto mokslininkams, dabar bandantiems atspėti, kodėl kitų jūrų gyventoja klaidžiojo prie Lietuvos krantų.

Paprastasis merlangas

Pasak KU Jūros tyrimų instituto jaunesniojo mokslo darbuotojo dr. Roberto Staponkaus, paprastasis merlangas – Baltijos menkės giminaitis, užimantis beveik identišką nišą kitose jūrose. Nuo mums labiau žinomos menkės jis skiriasi spalva ir tuo, jog ant apatinio žando neturi arba turi labai mažą ūselį. Įprastinės šios žuvų populiacijos gyvenimo vietos – Šiaurės ir Barenco jūros, jų sugaunama ir ties Islandijos krantais, nedidelėse Viduržemio ir Juodosios jūros dalyse. Baltijos jūroje ji aptinkama tik pačiuose pietuose, sąsiauriuose tarp Danijos ir Švedijos.

Mokslininkas sako galintis tik spėlioti, dėl kokių priežasčių merlangas galėjo atklysti į Lietuvos pajūrį. Gali būti, jog tai tiesiog atsitiktinumas, bet viena iš hipotezių, jog Baltijos jūroje kardinaliai sumažėjus menkių populiacijai, jos „giminaičiai“ bando užimti atsilaisvinusią nišą ir migruoja maitintis į atsilaisvinusius mitybos plotus.

Kita versija yra susijusi merlangų gyvenimo ciklu. Žinoma, kad merlangų mailius ir jaunikliai „apiplėšinėja“ medūzas. Dažnai gyvena greta medūzų ir, kol jos sugautą zooplanktoną gabena iki burnos, jį atima. Tad paprastojo merlango pasirodymas Lietuvos priekrantėje gali reikšti padidėjusį medūzų kiekį jūroje.

„Visos hipotezės gali būti siejamos su prastėjančia Baltijos jūros aplinkos būkle, joje vykstančiais neigiamais pokyčiais – žuvų išteklių mažėjimu, mitybos tinklų degradacija“, – sako dr. R. Staponkus.

Per paskutinius penkiolika metų Lietuvos priekrantėje yra sugauta ir daugiau mūsų vandenims nebūdingų žuvų rūšių: paprastasis vilkešeris, keturūsė vėgėlė, gelsvasis jūrgaidis, jūrinė dyglė, pilkoji kefalė. Pastarąją mokslininkai įvardija kaip mažiausiai mūsų vandenyse tikėtiną rūšį.


  2023-07-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt