Miestiečiai aktyviai domisi senųjų kapinių istorija

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija
Roberta Reliugaitė, „Atviros Klaipėdos" praktikantė
2023-07-16

Šią savaitę surengta ekskursija po atnaujintą Skulptūrų parką (buvusias Klaipėdos miesto kapines) sulaukė tokio populiarumo, kad liepos 18-ąją bus organizuojama dar viena.

Robertos Reliugaitės nuotr.

Pirmosios ekskursijos mestu istorikas Dainius Elertas pasidžiaugė, kad miesto gyventojai daugybę metų savanoriškai mediniais kryželiais ženklindavo čia palaidotų lietuvių karių kapavietes. Šie kariškiai yra žuvę ne kariaujant, o dėl įvairių kitų aplinkybių.

„Klaipėdoje, aišku, pirmoje eilėje buvo prisiminti vokiečių kariai, taip pat prisiminti Raudonosios armijos kariai, bet Lietuvos kariai buvo ignoruojami“, – kalbėjo D. Elertas.

Buvusios kapinės išskyrė tuo, kad jų pakraščiuose buvo žinomesnių šeimų kapavietės, o arčiau vidurio – juostiniai, pavieniai kapai.

Čia palaidota ir verslininkų Reinkių (Reincke) šeima. Jos atstovas J. W. Reincke 1784 metais Klaipėdos mieste įkūrė alaus daryklą.

„Jeigu atsimenate tą „Švyturio“ firminį ženklą su ereliu ir r raide, tai yra Reinkių paimta emblema. <…> Būtų malonu, kad ne tik tą emblemą naudotų, bet galbūt ir tą kapavietę prisimintų ir paženklintų“, – teigė D. Elertas.

Priėjus prie rekonstrukcijos metu pastatytų vartų buvo paminėta, jog nors tiek plytų dėjimas, tiek matmenys skiriasi, tačiau rekonstrukcijos metu vartai buvo atkurti itin panašūs į kadaise buvusius. Tačiau juos nuspręsta statyti šiek tiek kitoje vietoje – toliau nuo gatvės, nes senojoje vietoje dabar yra kanalizacijos trasa.

Robertos Reliugaitės nuotr.

„Buvo universalus pastatas – jame buvo ir šarvojimo salė, buvo šaldytuvas, buvo galimybė gauti religinį patarnavimą“, – apie dabartinę cerkvę sakė D. Elertas.

Jis atskleidė, kad šią erdvę buvo planuojama plėtoti – šalia buvo numatyta statyti krematoriumą, tačiau prasidėjus Antrajam pasauliniam karui to padaryti nepavyko.

Pasak D. Elerto, dėl kaimynystėje buvusio dujų fabriko veiklos netoli vartų esančiame kvartale nebebuvo laidojami žmonės – iš dujų fabriko sklisdavo itin nemalonūs kvapai.

Liepos 18-ąją antroji ekskursija prasidės 18 val. Ketinantys dalyvauti laukiami prie atstatytų kapinių vartų Liepų gatvės pusėje. Registracija nebūtina.

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas

Atnaujins memorialą Skulptūrų parke

Savivaldybė ieško projektuotojų, kurie per keturis mėnesius parengtų paminklo žuvusiems per 1923 m. karinę operaciją, kurios dėka Klaipėdos kraštas buvo prijungtas ...
2024-07-12
Skaityti daugiau

Istorijos iš Klaipėdos archyvo, Svarbu

Apkarpė dujų fabriką  

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo misiją perėmusio Medijų rėmimo fondo ekspertams įžvelgus „Atviros Klaipėdos“ pasiūlyto projekto prasmę ir naudą ...
2024-07-06
Skaityti daugiau

Miestas

Senieji kariliono varpai iškeliaus į buvusį dujų fabriką

Klaipėdos savivaldybei nuosavybės teise priklausančius senuosius Klaipėdos kariliono varpus su priedais ketinama perduoti viešajai įstaigai fondui „Augustus“, kuri nori šiuos ...
2024-07-03
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This