P0

Regionas

Thomo Manno festivalyje – susitikimas su Kristina Sabaliauskaite

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-07-18


Nidoje įsibėgėjo XXVII tarptautinis Thomo Manno festivalis, džiugindamas meno, kultūros renginių gausa nuo ryto iki nakties.

Pirmadienį, trečiąją festivalio dieną, įvyko daugelio lauktas susitikimas su rašytoja, meno istorike Kristina Sabaliauskaite. Susitikimo tema – „Piligrimystė: Susan Sontag ir Thomas Mannas“.

Gintauto Beržinsko nuotr.

T. Manno muziejaus erdvėje, terasoje ir net kieme susirinko gausus būrys klausytojų. Susitikimo moderatorius, poetas ir vertėjas Antanas Gailius, pristatydamas renginio viešnią, pagrįstai pavadino ją garsiausia pastarojo meto lietuvių literatūros ambasadore užsienyje. Lietuviams K. Sabaliauskaitė žinoma ne tik kaip iškili prozininkė, garsių istorinių romanų „Silva rerum“ ir „Petro imperatorė“ autorė, bet ir savo pasisakymais, tekstais aktualiais kultūros klausimais.

Renginio tema ir anonsas skelbė, jog bus kalbama apie Susanos Lee Sontag, amerikiečių rašytojos, filosofės ir politinės aktyvistės, susitikimą su Thomu Mannu 1947 m., kai šis gyveno emigracijoje Los Angeles priemiestyje. Susan tada tebuvo keturiolikmetė ir šį susitikimą ji aprašė tik po keturiasdešimties metų savo esė „Piligrimystė“.

Anot K. Sabaliauskaitės, „šis vizitas ir jo atsiminimas – iškalbingas Europos kultūros suvokimo pjūvis, kalbantis apie europietiškumą kaip sąmonės būvį, jo paieškas ir reikšmę žmonėms, besinešiojantiems Europą savyje kaip esminės tapatybės ženklą“.

Tai atliepia šių metų Thomo Manno festivalio temą – svarstyti ir tyrinėti, kas kultūroje yra „sava” ir „svetima“, kokios yra tai skiriančios ribos.

Renginio diskusijos nuvedė iki giluminių klausimų apie europietiškąją, taip pat ir lietuviškąją tapatybę. Šios temos tiesiogiai susijusios ir su K. Sabaliauskaitės asmenine situacija – rašytoja dabar gyvena Londone. Buvo prisiminta, kaip sovietiniais laikais „europietiškąją tapatybę nešiojomės savyje“ ir mums ją saugoti padėjo Europos literatūros skaitymas. Šiandien kylantis pavojus, anot K. Sabaliauskaitės, yra tapatybių niveliacija.

„Kaip ir Thomo Manno laikais, taip ir dabar Europoje vyko ir vyksta tektoniniai lūžiai. Tačiau išlieka esminiai kultūriniai kodai, kurie mums padeda išsaugoti tapatybę“, – teigė rašytoja.

Iš susitikimo dalyvių klausimų buvo akivaizdu, jog kultūrinės, tautinės tapatybės išsaugojimas yra itin jautri aktualija. Pastangas tai daryti renginio viešnia K. Sabaliauskaitė palygino su medžių sodinimu, parkų kūrimu, užburiant jaunimą geru pavyzdžiu, ir šį procesą turi gaubti „grožis, orumas ir kantrybė“.

Pažymėtina, jog susitikimas su K. Sabaliauskaite vyko dviem kalbomis, lietuvių ir vokiečių, kaip ir visi šio tradicinio festivalio renginiai. Susitikimui meistriškai vertėjavo Jūratė Žukauskaitė.

Tarptautinio Thomo Manno festivalio programoje laukia dar daug renginių, – susitikimų su kultūros pasaulio žmonėmis, skaitymų, parodų, koncertų, vakarinių filmų seansų. Festivalio programą ir detalią informaciją apie renginius galima rasti internetinėje svetainėje www.mann.lt.

Festivalio veiklą remia Lietuvos kultūros taryba, informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Renginio „Kino naktys” partneris – Goethe’s institutas Lietuvoje.


  2023-07-18

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt