P0

Miestas, Svarbu

Donelaičio aikštė: ar trečia kadencija ras sprendimą? (18)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-07-27


Dar 2014-aisiais užgimusi idėja rekonstruoti Kristijono Donelaičio aikštę, virtusi projektiniais pasiūlymais, atsidūrė naujosios miesto valdžios rankose – jau trečios per šį laikotarpį. Ar šiemet 50-mečio sulauksiančio poetui skirto paminklo aplinka keisis, miesto meras Arvydas Vaitkus teigia kol kas negalintis pasakyti – esą reikia atlikti analizę.

Martyno Vainoriaus nuotr.

„Atvira Klaipėda“ jau daug kartų yra rašiusi apie prieš devynerius metus įsteigto labdaros ir paramos fondo „Žaliuok, mano mieste“ bandymus miestui parengti minėtosios aikštės rekonstrukcijos projektą. 2017-aisias fondas buvo surengęs architektūrinį konkursą, kurio metu buvo sulaukta penkių idėjų, o geriausia pripažintas Sauliaus Druskio projektas „4 metų laikai“, tačiau jo vizijos įgyvendinimas užstrigo, nes savivaldybė taip ir neišdavė projektavimo sąlygų. Tada jau fondas pabandė surasti naują impulsą ir pasitelkė architektą Algirdą Žebrauską. 2018-aisiais buvo pristatyti jo parengti projektiniai pasiūlymai, vyko vieši svarstymai, bet viskas tuo ir baigėsi.

Fondo vadovas, skulptorius Arūnas Sakalauskas „Atvirai Klaipėdai“ sakė, jog maždaug prieš mėnesį buvo susitikęs su meru ir vicemeru bei parengtus projektinius pasiūlymus tiesiog padovanojo savivaldybei.

Galimos K. Donelaičio aikštės rekonstrukcijos projekto vizualizacija, parengta architekto Algirdo Žebrausko

„Dabar jau reikia tik techninio projekto su visomis komunkacijomis. Meras apsidžiaugė dovana, sakė, kad jam tai nauja, gilinsis. Skveras prašosi renovuojamas. Jei ryšis, mes tikrai galime ir toliau entuziastingai dalyvauti, prisidėti, architektas Žebrauskas gali rengti techninį projektą”, – sakė A. Sakalauskas.

Anot jo, fondas iki šiam tikslui išleido apie 28 000 eurų.

„Projektiniai pasiūlymai yra suderinti, pagal juos galima rengti techninio darbo projektą. Autorinės teisės yra saugomos ir kol kas jų niekam dar nesu perdavęs. Jei savivaldybė skelbtų konkursą techniniam projektui parengti, jį laimėjęs rangovas arba turėtų samdyti autorių arba tartis dėl teisių perleidimo“,  – sakė architektas A. Žebrauskas.

Paklaustas, ar po tiek ilgai trukusių nerezultatyvių derinimų jis pats benorėtų rengti techninį projektą, architektas nusišypsojo:  „Per aspera ad astra. Per kančias – į žvaigždes. Tikriausiai kiekvienas kūrėjas nori, kad jo idėja, jo daigelis turėtų sąlygas išaugti“.

Klaipėdos meras A. Vaitkus „Atvirai Klaipėdai“ sakė, jog fondas projektinius pasiūlymus perdavė dar ne taip seniai, o pats klausimas nėra paprastas, be to dabar yra vasaros metas, kai nemažai savivaldos žmonių atostogauja.

„Specialistai buvo susikoncentravę į Atgimimo aikštę, kad būtų paleistas rangos konkursas. Yra jau ir idėja dėl parkingo po Lietuvininkų aikšte. Galbūt rudeniop bus aiškiau, ar imsimės ir Donelaičio aikštės projekto“, – kalbėjo miesto vadovas.

ANONSAS

Miesto straipsnių vidus

Šį sekmadienį dar viename rašinyje iš ciklo „Urbanistiniai jubiliejai“ „Atvira Klaipėda“ papasakos apie Donelaičio aikštės istoriją, kurios dalimi jau yra ir fondo „Žaliuok, mano mieste“ pastangos ją rekonstruoti. 


  2023-07-27

  18 komentarai “Donelaičio aikštė: ar trečia kadencija ras sprendimą?”

  1. AvatarNezabitauskas (IP: 78.61.173.9)

   Nė dangos ten nereikia keisti, nes ji puikiausiai išsilaikiusi. Tereikia laikytis aikštę projektavusio arch. P. Šadausko nurodymų – tarp plokščių nerausti griovelių, o išlyginti ir užsėti juos žole, tada ir aikštė bus žalesnė, ir kojos neklups.

  2. AvatarJ (IP: 86.100.176.136)

   Normalus tas skveras. Žalias, ūksmingas, ką retai kur bepamatysi.

  3. Avatarse (IP: 78.57.211.224)

   Pzdc, mankurtų savivaldybė ruošiasi dar vienai betono karalystei. Palikite tą skverą ramybėje, kuriame bent viename būtų galimybė rasti pavėsį.

   • AvatarBukagalvis ? Ar tekstas per sunkus ? (IP: 90.131.34.244)

    Fondo vadovas, skulptorius Arūnas Sakalauskas „Atvirai Klaipėdai“ sakė, jog maždaug prieš mėnesį buvo susitikęs su meru ir vicemeru bei parengtus projektinius pasiūlymus tiesiog padovanojo savivaldybei______meras Arvydas Vaitkus teigia kol kas negalintis pasakyti – esą reikia atlikti analizę.______P.S. kuo reikia būti , jei net teksto nesuvokti ? Patryyyyjotu ? Fui…bloga nuo tokių …

  4. AvatarSiūlytojui (IP: 78.57.207.95)

   Kažkas nepadarė darbų kokybiškai, bet visi pasirašė … tai turim rezultatą.Tiek Danės skvere, tiek Skulptūrų parke želdiniai apverktinos būklės.Kanai niekada taip ir nebuvo pasodinti, kalnapušės nekokybiškos…tai dabar laužys rankas Miesto tvarkymo skyriui , kad statybinikų broką ištaisytų

  5. AvatarAnonimas Ligūras (IP: 78.57.200.27)

   Nekokybiškas, neprofesionalus ir nejautrus projektas. Studentas gal šešetą ir tegautų už tokį darbą. Šio projekto ir už ačiū nereikia.
   Tikslas juk turi būti padaryti gerai, o ne bet ką, kad tik padaryti.
   Išsikelkime kokybinius reikalavimus viskam, ką darome.
   Jei neišeina padaryti gerai ir kokybiškai, tai nedarykit!

  6. AvatarARCHITEKTAS (IP: 78.56.171.116)

   Dar vienas bandymas kažkodėl vėl iš naujo (?) perprojektuoti vieną iš geriausiai suprojektuoti ir įgyvendintų Klaipėdos skverų. Gerai suprojektuotas, su gera skulptūra. Su gerais želdiniais. Taip, suolai per kelis dešimtmečius supuvo. Taip, tarybinio dizaino skvero apšvietimo sistema (stulpai, šviestuvai) nepasiteisino, paseno ir ją tiesiog būtina pakeisti, priderinant prie esamos aplinkos konteksto. Taip, ir skvero želdiniai yra keliasdešimt metų neprižiūrėti – daug savaiminių želdinių. Dar reikia patvarkyti dangas, laiptukus ir pandusus ir… VISKAS. Nieko čia nereikia keisti, pertvarkinėti, iš naujo projektuoti, o priprojektavus – tų projektų dovanoti. Gerbkime savo miestą, jo istoriją, jo erdvės ir tų erdvių kūrėjus. O naujas, naujų skverų ir naujų skulptūrų idėjas Klaipėdoje siūlyti reikia ne ten, kur tie skverai ir skulptūros jau keli dešimtmečiai yra ir veikia, o ten, kur jų nėra, kur jų chroniškai trūksta. Pvz. pietinėje ar šiaurinėje miesto dalyse. Juk tai, beje, dar ir pakankamai dideli pinigai. Mūsų pinigai. Klaipėdos pinigai. Kurių taip trūksta daugiabučių namų parkavimo aikštelių įrengimui…

   • AvatarRenaldas (IP: 78.60.134.112)

    Nuostabus ARCHITEKTO pasiūlymas: tiesiog sutvarkyti pasenusius dalykus. Ir dar: nesuprantamas miesto savivaldos Miesto tvarkymo skyriaus, šiuo metu vadovaujamo Ingos Kubilienės, neveiksnumas neprižiūrint medžių, suoliukų ir takų kelis kartus trumpina viešų erdvių sprendimų tarnavimo laiką. Genėkite, impregnuokite ir remontuokite, o ne nelabai gabių “pieštukų” idėjas už brangiai realizuokite.

   • AvatarAnonimas (IP: 109.205.236.17)

    Kitaip ant BENTLEY neuždirbsi.

   • AvatarSiūlymas (IP: 78.56.19.8)

    Beje, gerai pastebėta- naujas erdves už labai brangiai įrengiame, o po to prižiūrėti ir pamirštame. Pažiūrėkim į atnaujintą Dangės skverą- suoliukai paukščių apdergti, pripaišyti, užkampiai prastai valomi, nauja danga bent kelis kartus per metus plaunama, šveičiama turi būti, ko nebuvo ir kaži kada bus. Tas pats galioja ir anksčiau atnaujintoms erdvėms iki pat Šiaurinio rago. Gerai bent, kad suoliukus atnaujint pradėjo, va pasišluot po jais dažniau reiktų.

   • AvatarPuikus ir argumentuotas (IP: 90.131.34.244)

    Architekto siūlymas .

   • AvatarPritariu (IP: 217.117.31.8)

    Pritariu nuomonei, kad prižiūrėti reikia. Į ką panašus jau Danės skveras? Nupaišyta, nevalyta, augmenija apleista. Po kelių metų atrodys kaip sena. Kur žiūri miesto ūkio tvarkymo skyrius?Tas pats ir su Jono kalneliu ir kitomis naujai sutvarkytomis vietomis. Galima įrenginėti iš naujo kiek nori, bet be priežiūros nieko gero nebus. augmenija, žolė turi suvešėti, kad džiugintu akį. O Donelaičio sverą tikrai reikia tik patvarkyti: medžius nugenėti, suolelius pakeisti, dangas sutvarkyti.

  7. AvatarNuomonė (IP: 86.100.110.138)

   Vilniečiai susibūrė, kad apgintų kelis medžius, kas trukdo klaipėdiečiams apginti Donelaičio skverą. Dideli medžiai yra architektūros sudedamoji dalis. Ši erdvė teprašo kelių korektūrų: apšvietimas, suoleliai, takai pritaikyti neįgaliesiems. Viskas. Miesto valdžiai turėtų ne vien nauji projektai rūpėti, o NUOLATINĖ priežiūra jau įgyventintų.

  8. AvatarSiūlymas (IP: 78.56.19.8)

   Kadangi šiam projektui šansų nedaug- medžiofilai pasius, nors patys tikrai nesilanko šioj aikštėj, nes ji amžinai tuščia, tik vienas kitas praeivis, siūlau pakeisti grindų dangą, apšvietimą ir suoliukus- pigu, greita, netriukšminga. Taip pat nesuprantu, ar taip jau brangu būtų pakeisti gerokai susidėvėjusias grindinio plokštes prie Meridiano, kurių keliolika? Nedarant jokių galimybių studijų, viešų aptarimų ir pan. Jau kaip ir šimtas Vaitkaus meravimo dienų, bet panašu, kad turėsime niekam tikusį šeimininką.

   • Avatarse (IP: 78.57.211.224)

    galbūt nereikėtų hiperbolizuoti, kad “aikštė amžinai tuščia”. Atlikus minimalų remontą, t.y. atnaujinus dangas, apšvietimą ir suoliukus, kaip kad siūlote, šis skveras taptų žymiai patrauklesnis. Dabar gi ten sukrypę ir supuvę suoliukai, grindinio plokščių tarpuose metų metais neužpilamas gruntas ir jomis einantys rizikuoja išsisukti kojas. Atliekant remontą, galbūt reikėtų tik pakeisti suoliukų formą priderinus prie esamos aplinkos. Kažkas kažkada šį skverą projektavo ir tikrai vykusiai suprojektavo. Miesto istorinį identitetą ir architektūrą formuoja ne tik pastatai, bet skverai, aikštės.

   • Avatarse'ui (IP: 78.56.19.8)

    Tai kad neperdedu. Ji po to, kai dar buvo “fakai” šalia, visada tuščia, vienas kitas senolis prisėdęs ant suklypusio suolelio, praeivis ar nušikdinti savo augintinį kokia persona užsukusi daugiau nelabai ką čia beišvysi. Apgenėti esamus medžius, aptvarkyti aikštę ir gana. O dabar Sakalauskas ir co ir kavinę suprojektavo, ir laiptuotą terasą, kam? Neišlaidaukime. Architektas pasiūlė prasmingesnių investicijų krypčių.

  9. Avatar??? (IP: 95.215.143.16)

   Donelaičio aikštė pradžioje vadinosi Liepų aikšte. Žebrauskas siūlo išpjauti liepas ir sodinti gudobelis?

  10. AvatarAnonimas (IP: 78.63.37.48)

   Ar galite nors vieną parką/skverą ne iš naujo projektuoti ir statyti, o tik atnaujinti pakeičiant trinkelės tokiomis pačiomis , taip pat ir suoliukus??? Kam kiekvieną kartą išradinėti dviratį ir švaistytis lėšomis?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt