P0

Kultūra

Klaipėdoje koncertuos dainuojamosios poezijos gentis

Sondra Simana
2023-07-27


Jaukiame Klaipėdos senamiesčio kiemelyje, po obelimi (Bažnyčių g. 6), šį šeštadienį, liepos 29-ąją, 17 val., savo kūryba dalinsis trys dainuojamosios poezijos kūrėjos ir atlikėjos. Emilija Statinaitė ir Viktorija Pranaitytė atvyks iš Vilniaus, o Živilė Mackevičiūtė – iš Skuodo.

Emilija Statinaitė, Viktorija Pranaitytė ir Živilė Mackevičiūtė

Merginos dainuoja savo kūrybos dainas, drąsiai žengia į bardų pasaulį, ieškodamos ne tiek vietos po saule, kiek savo autentiško buvimo kasdieniame, skubėjimo kupiname, gyvenime.

Emilija, Živilė ir Viktorija susipažino jaunųjų bardų stovykloje prieš septynetą metų. Maždaug tada prasidėjo bardų genties formavimasis, dalinantis kūryba ir savo dainas atliekant dviese, trise ir net šešiose (muzikinis projektas „Debesėlių pily“ – dainos vaikams). Emilija Statinaitė ir Živilė yra apdovanotos Sauliaus Mykolaičio vardo premija už ryškiausią dainuojamosios poezijos debiutą.

Klaipėdoje tokiu sąstatu – Emilija, Živilė ir Viktorija – merginos koncertuos pirmą kartą. Ta proga koncerto organizatoriai dalinasi interviu su Emilija Statinaite.

Emilija, kaip į tavo gyvenimą įsliuogė muzika?

Būdama maža metus lankiau džiazo mokyklą, labai nepatiko, gerai, kad mama leido mesti. Nuo 9-erių mano gyvenime atsirado folkloras, kaip muzikos supratimo būdas, kaip dainoje buvimo su kitais žmonėmis forma. Šešis metus lankiau Vilniaus mokytojų namų ansamblį „Reketukas“. Labai pamėgau sutartines. Jas ir dainuočiau visą gyvenimą, jei reiktų pasirinkti vieną dainavimo žanrą. Vyresnėse klasėse pradėjome burtis į pirmąsias grupes ir neužilgo pasirašė pirmos dainos – tai buvo didelis atradimas, kad galiu kurti pati. Mokyklos laiką prisimenu su nostalgija, kaip kol kas patį geriausią kūrybinį laikotarpį.

Kokia tavo muzikos filosofija? Ar tu ieškai įdomaus, naujo stiliaus savo balsui? Kas tau svarbiau – forma ar turinys?

Neturiu ambicijų išlikti, patikti, įrodyti, palikti pėdsakus ar leisti albumus. Man patinka koncertai, kurie po savęs nieko nepalieka. Tik buitinius įrašus telefone. Tai leidžia mažiau galvoti apie rezultatą ir susitelkti į darbą, veiklą, procesą. Renkuosi kūryboje nepriklausyti nuo kitų ir išsaugoti paprastumo dovaną.

Ar tavo šeima dainuoja?

Manyčiau, kad lietuviško folkloro dvasią į šeimą įnešiau aš. Sekdami mano atradimu ir tėvai ilgainiui nusprendė lankyti folkloro ansamblį. Niekam nesutrukdė ir tai, kad iš vaikystės atsimenu daug „Pervyj Baltyjskij“ radijo garsų.

Kultūros straipsnių vidus

Ar pati rašai žodžius ir muziką?

Buvo laikas, kai eilėraščius rašiau intensyviau. Bet kiek vėliau supratu, kad galiu dainuoti ir kitų poetų žodžiais ir taip išplėsti jų poetinį pasakojimą, suteikti daugiau spalvų. Eilėraštį priimu kaip dovaną ir bandau ją išskleisti.

Kurių poetų eilėraščiai įkvepia tavo kūrybą?

Niekada nekūriau ir, turbūt, nekursiu dainų pagal iš kitos kalbos verstus tekstus. Tebemanau, kad vertimas yra toli nuo to, ką nori pasakyti autorius. Ypač mėgstu Rimvydo Stankevičiaus poeziją, jo kalbėjimas man labai artimas. Jis daug rašo apie žiemą, o aš ją labai mėgstu, esu žiemos vaikas. Skaitau Vytauto Stankaus poeziją, bet jo tekstų nesugebu įdainuoti. Esu sukūrusi dainų pagal Giedrės Beinoriūtės, Vitalijos Pilipauskaitės-Butkienės eilėraščius.

Kaip atrodys šeštadienio koncertas Klaipėdoje?

Pasidalinsime laiką į tris dalis ir kiekviena dainuosime savo autorines dainas. O kai kurios dainos bus atliekamos visų trijų, su prigrojimais ir pritarimais. Kaip Vytautas Kernagis yra sakęs – nekankinkite žiūrovų naujomis dainomis, bet klaipėdiečiams dauguma mūsų dainų bus naujos, tačiau esame labai skirtingos, todėl nuobodu tikrai nebus.

Viktorijos balsas aukštas, skardus, karališkų vibracijų. Mano balsas varijuoja ties viduriu, labiau būdinga liaudiška maniera. Živilės balsas žemas, melodingas, pilnas smėlio. Būdamos kartu atstovaujam ne tik save, bet ir draugus, mūsų kartą, kuri yra, kuria, kurią galima išgirsti ir atrasti.

Kaip vertini dabartinę dainuojamosios poezijos situaciją Lietuvoje? Ar šis muzikinis žanras gyvybingas? Ar profesionalėja?

Manau, kad dainuojamoji poezija šiais laikais gana aukštai vertinama. Man patinka stebėti vykstančius bardų festivalius, kaip pradedantys atlikėjai plačiajai publikai čia gali sugroti pirmą kartą. Kai 2020 m. gavau S. Mykolaičio premiją buvo toks geras ir svarbus jausmas, kad esu dar viena mergina, moteris, kurianti dainuojamosios poezijos veidą ir aplankanti sceną. Bet matau, kad su mano karta ateina daug stiprių atlikėjų ir tuo nuoširdžiai žaviuosi. Žanras stilistiškai plečiasi, ir tai įdomu.

Kokie tavo muzikiniai ateities planai?

Dabar esu tylos slėnyje. Bandau įsiklausyti, ką ir kaip norėčiau veikti. Su bičiuliais kuriame tarsi bardų gentį. Susitinkame, grojame ir bendrai ieškome to, ką mums svarbu išreikšti žodžiais ir muzika. Bandome vienas kitą palaikyti, kurti susitarimo būdu. Nes visi neturi laiko, kas studijuoja, kas augina vaikus, tad nusprendėme sąmoningai atrasti vidinio laiko. Norisi naujo skambesio, naujo jausmo. Tai būsena, iš kurios galėtų kažkas išaugti ir vežti į priekį dar kokius penkis metus.

Suprantu, kad mums reikia patiems sustiprėti, užsiauginti savo mišką. Nors kartais pagalvoju, juk tiek dainų jau prikurta, ar beverta, tačiau kai visa tai yra labai asmeniška, lyg gydymosi praktika, susipratimo pasaulyje būdas, svarbos jausmas sugrįžta. Todėl įsiklausau ir mokausi savęs naujos naują kalbą.


  2023-07-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt