P0

Regionas

Poilsiautojus primena ir Kuršių nerijoje paliktos šiukšlės

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-07-28


Kuršių nerija kasmet sulaukia šimtų tūkstančių lankytojų. Remiantis Smiltynės perkėlos duomenimis, vien per šiuos metus į abi puses buvo perkelta 780 tūkst. keleivių arba 5 proc. daugiau nei pernai ir daugiausiai per pastaruosius 5 metus. 

Persikėlę į Kuršių neriją, lankytojai į iš karto atsiduria nacionaliniame parke ir UNESCO pasaulio paveldo vietovėje, kurioje ne visi lankytojai elgiasi taip, kaip dera.

Pakeliui į Juodkrantę. Palmiros Mart nuotr.

Kaip teigia Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos (KNNPD) atstovai, bendra gyvenviečių tvarka yra svarbi visiems – tiek atvykstantiems, tiek nuolat čia gyvenantiems, todėl susikaupusias ar varnų išdraskytas šiukšles žmonės nieko nelaukdami sutvarko patys.

„Ypač džiugina tai, jog gauname daugybę užklausų iš norinčių dalyvauti talkose. Kai paplūdimiuose ar miško takuose pakabiname individualiam švarinimui skirtus maišus, jų nelieka akimirksniu. Tai – nuostabus reiškinys“, – džiaugiasi KNNPD specialistė UNESCO klausimams Justė Zavišaitė.

Visgi, pasak KNNPD specialistų, nemalonių staigmenų pasitaiko.

„Augintinių gamtinėms atliekoms skirti konteineriai yra gyvenvietėse, todėl miškuose neretai tenka rasti, pavyzdžiui, plastikiniuose maišeliuose paliktų gyvūnų išmatų, kurias poilsiautojai patingi nunešti iki šiukšliadėžių. Taip pat, kai šiukšliadėžės perpildytos, pavyzdžiui, renginių metu, aplink jas mėtosi daugybė atliekų, kurių nepasivarginta panešėti toliau“, – pastebi J. Zavišaitė ir priduria, jog audrų metu šiukšlių yra atnešama ir iš jūros.

Įvairios pakuočių, gamtinės ir kitos atliekos dažnai atsiranda tuomet, kai lankytojai nepaiso taisyklių ir saugomoje teritorijoje stovyklauja neleistinose vietose, taip palikdami pėdsaką gamtoje. Nacionaliniuose parkuose tai daryti yra draudžiama.

Poilsiautojus kvies į nemokamų renginių ciklą

Nors tendencijos džiugina, pirmoji ir didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“ ir toliau ieško įtraukiančių ir smagių būdų ugdyti gyventojų ir poilsiautojų sąmoningumą ir rugpjūčio 1–3 dienomis kviečia į nemokamų edukacinių renginių ciklą Nidoje.

Rugpjūčio 1 d. 19 val. dokumentinio filmo „Šiaurinė srovė“ peržiūra Vytauto Kernagio skvere (Pamario g. 2A, Nida).

„Mes visuomet ieškome įtraukiančių edukacijos būdų, todėl šįkart siūlome į plastiko taršos problemą pasaulyje pažvelgti kitu kampu. Tikimės, jog vokiečių kūrėjų dokumentinio filmo „Šiaurinė srovė“ siužetas primins, kad aplinkos taršos problemos sienų neturi, o to padariniai – ne tik gamtinės stichijos“, – pristato „Žaliojo taško“ marketingo ir komunikacijos vadovė Asta Burbaitė.

Rugpjūčio 2 d. 10 val. kūrybingos ir darbingos „Žaliojo raštingumo“ atostogos Kuršių nerijos nacionalinio parko gamtos mokykloje (Purvynės g. 8A, Nida).

Antrąją edukacijų ciklo dieną organizacija renginio svečius kvies savomis rankomis sukurti aplinkai draugišką atostogų prisiminimą.

Rugpjūčio 3 d. 10 val. „Misija: švari vasara‘23“ žinių ir patirčių palapinė Neringos miesto savivaldybės aikštėje (Taikos g. 2, Neringa).

Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į atsakingą vasarojimą, „Žaliasis taškas“ edukacinių renginių ciklą Kuršių nerijoje užbaigs kvietimu jungtis prie iniciatyvos „Misija: švari vasara ‘23“, kuri su šių metų šūkiu „Vasarok atsakingai – rūšiuok teisingai“ ragina ugdyti tvarius poilsiavimo įpročius.

„Pikniko palapinėje dalinsimės patarimais, kaip tausojant ne tik savo laiką, bet ir gamtą, pasiruošti vasaros iškyloms. Taip pat čia vyks diskusijos apie rūšiavimą bei praktinis rūšiavimo žinių pritaikymas turnyruose visai šeimai, smagūs žaidimai iš antrinių žaliavų“, – tikina A. Burbaitė.


  2023-07-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt