P0

Kultūra

Prano Domšaičio galerijoje – dvi naujos parodos

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-07-28


Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje (Liepų g. 33) rugpjūčio 3 d., ketvirtadienį, 18 val. bus atidaromos dvi parodos: Niujorke gyvenančio ir kuriančio menininko Žilvino Kempino „Šviesos skulptūros“ bei Pietų Korėjoje ir Taivane rodyta grupinė meninės fotografijos paroda „Atodangos. Tapatybės paieškos Lietuvos fotografijoje“.

„Prano Domšaičio galerija tampa itin ryškiu šviesos centru Klaipėdoje. Niujorke kuriančio konceptualaus menininko Žilvino Kempino kūriniai ir aukšto lygio fotografijos – šviesos meno – paroda yra reikšmingas įvykis ne tik uostamiesčio, bet ir Lietuvos kultūriniame gyvenime. Kviečiu meno skleidžiamos šviesos galią patirti ir pajūrio gyventojus, ir čia atvykstančiuosius atostogauti“, – pranešime cituojamas LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

Ž. Kempinas instaliacijas kuria iš netradicinių medžiagų, derina kinetinio, minimalistinio ir optinio meno elementus. Menininkas kūrybinėje praktikoje dažnai naudoja magnetinę juostą, tačiau parodoje „Šviesos skulptūros“ rodomus kūrinius jungiantis elementas yra šviesa

„Autonominę šviesą savo darbuose naudoju lyg skulptūrinę medžiagą, įsivaizduoju ją kaip kinetinį elementą“ – apie šviesos vaidmenį kūriniuose pasakoja Ž. Kempinas.

Parodoje pirmą kartą Lietuvoje rodomi trys menininko kūriniai: „186 000 mylių per sekundę“, „Nautilus“ ir „EŽ serija“ (Elektrinės žvaigždės)“.

Iš trijų objektų sukomponuota kinetinė skulptūra „Nautilus“ (2021 m.) parodos erdvėje kuria nuolatos kintančias optines scenas.

Kultūros straipsnių vidus

Skulptūros skleidžiama šviesa išryškina kiekvieną jos elementą ir išskleidžia dinamišką linijinį ornamentą ant grindų. „186 000 mylių per sekundę“ pirmą kartą eksponuotas Niujorke, šiuolaikinio meno centre „PS1“, 2003-aisiais. Geometrinį šviesos raštą sukuria apšviestos sienos paviršiuje susmeigtos baltos adatos ir jų metami juodi šešėliai. Trečioji šviesos skulptūra „EŽ serija“ (Elektrinės žvaigždės)“ – tai 2018 m. sukurta sudėtinga geometrinė struktūra iš tiesių vielos linijų. Šviesos skulptūros eksponuojamos buvusioje galerijos kino salėje

„Džiaugiuosi, kad Žilvinas Kempinas grįžta namo, o klaipėdiečiai turi išskirtinę galimybę susipažinti su tarptautiniu mastu pripažinto lietuvių menininko, paauglystę praleidusio uostamiestyje, kūryba. Šioje parodoje šviesa yra tema, objektas ir kurianti medžiaga“, – sako parodos kuratorė, Prano Domšaičio galerijos direktorė Skaistė Marčienė.

Į Klaipėdą atkeliaujanti paroda „Atodangos. Tapatybės paieškos Lietuvos fotografijoje“ 2021 m. eksponuota Seulo Hanmi muziejuje (P. Korėjoje), o 2022 m. – Nacionaliniame Taivano dailės muziejuje bei Nacionaliniame fotografijos ir vaizdo centre Taipėjuje (Taivane). Anot parodos kuratorių Ugnės Marijos Makauskaitės ir Justinos Augustytės, paroda supažindina ne tik su Lietuvos fotografija, bet ir su šalies istorija, atskleidžia žmonių savimonės pokyčius.

„Dėl šios priežasties išskyrėme identitetą kaip pagrindinį parodos aspektą, kaip vieną iš galimų įrankių menininkų kūrybai atverti. Pati ekspozicija sudaryta iš trijų dalių, apžvelgiančių tapatybės raišką fotografijoje skirtingais laikotarpiais. Juos skiriančios chronologinės ribos yra sąlygiškos, tačiau kiekvienoje dalyje pristatomos pagrindinės konkretaus laikotarpio tendencijos, aktualiausios temos ir ryškiausi kūrėjai“, – pasakoja kuratorės.

Pirmojoje parodos dalyje „Identitetas kaip realybė“ pristatomi iki 1990-ųjų aktyviausiai kūrę fotomenininkai. Jiems teko laviruoti tarp tuometinių oficialių reikalavimų ir kūrybinės laisvės troškimo. Antrojoje dalyje – 9 dešimtmetyje debiutavusi fotografų karta. Ji savo kūryboje nagrinėjo sudėtingus individo ir visuomenės santykius valstybės politinio lūžio fone. Trečioji parodos dalis „Identitetas kaip idėja“ kviečia susipažinti su XXI a. sukurtais darbais.

Tado Kazakevičiaus nuotr.

Parodoje pristatomos Antano Sutkaus, Romualdo Rakausko, Aleksandro Macijausko, Algimanto Kunčiaus, Vito Luckaus, Romualdo Požerskio, Rimaldo Vikšraičio, Vaclovo Strauko, Romo Juškelio, Virgilijaus Šontos, Violetos Bubelytės, Gintauto Trimako, Algirdo Šeškaus, Remigijaus Treigio, Alfonso Budvyčio, Gintaro Zinkevičiaus, Lauros Garbštienės, Akvilės Anglickaitės, Dovilės Dagienės, Tado Kazakevičiaus, Geistės Kinčinaitytės, Vytauto Kumžos fotografijos. Didžioji kūrinių dalis yra iš LNDM fotografijos rinkinio. Kitus parodai skolino autoriai ir
„The Rooster Gallery“.

Parodos veiks iki 2024 m. pavasario.


  2023-07-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt