P0

Fotoreportažai, Miestas

Madų savaitė atidaryta jaunųjų dizainerių eksperimentais ir tapybos paroda (1)

Teresė Baltokaitė, „Atviros Klaipėdos“ praktikantė
2023-08-03


Trečiadienio vakarą „Hofo“ erdvėse „Fashion week Klaipėda“ atidarė trys jaunųjų dizainerių komandos su savo mados kolekcijomis, o Kultūros fabrike pristatyta stilistės Giedrės Anužytės tapybos paroda „Ryšys/ Connection“.

Teresės Baltokaitės nuotr.

„Grožis yra tarsi kaukė“

„Fashion week Klaipėda’’ jau dvyliktus metus organizuoja mados entuziastai, Liudas Andrikis ir Jurga Sutkutė. Šių metų atspirties tašką festivalio kūrėjai pasirinko temą „flow“ (tėkmė).

„Kaip bus taip bus. Atsibodo jaudintis nervintis, kažkieno lūkesčius patenkinti. Per tą flow gimė, kad mes šiemet sukūrėm labai stiprią edukacinio, intelektualinio turinio programą. Tada supratom, kad tai yra workation (darbostogos)’’, – dalinosi L. Andrikis.

Visas minėtąsias kūrėjų komandas sudarė mokiniai iš Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos, įgiję praktikos kasmet mokykloje organizuojamame madų šou „Madam’’. Madų šou pradėjo merginų trio – Rugilė Kateivaitė, Greta Miliūnaitė ir Leda Ūselytė su kolekcija „Rūke’’. Drabužiais merginos bandė perteikti retai aptariamas temas, susijusias su skausmu.

„Kiekviena apranga turi skirtingą reikšmę, rūšį to skausmo: seksualinė prievarta, smurtas fizinis ar psichologinis ir taip toliau. Norėtume, kad žmonės išsineštų mintį, jog nereikia apie žmogų spręsti nežinant jo istorijos, nereikia bijoti kalbėti ir slėptis rūke“, – pasakojo G. Miliūnaitė.

Rožinėmis ir raudonomis spalvomis podiumą nudažė Ugnės Pužaitės kolekcija „Fonky bonky’’. Autorė dalinosi, kad šis kūrinys gimė iš jos pačios išgyvenimų kuriant kolekciją devynis mėnesius.

„Neėmiau konkretaus koncepto, labiau tai mano vidiniai išgyvenimai. Išsiliejau į šitą kolekciją. Tai yra mano minčių ir viskas, kas darosi manyje, kratinys. Mada gali būti viskas, ir žmonės gali išreikšti save visaip, kaip tik nori. Jie gali nepaaiškinamai būti spalvos, o ne rūbai“, – komentavo U. Pužaitė.

Jos modeliai podiume jautėsi drąsiai, bendravo su publika.

„Norėjau daryti performansą, bet nesutapo idėjos su organizatoriais. Mano modeliai yra iš „Aušros’’ teatro kino studijos. Jie yra aktoriai, todėl galėjo laisvai jaustis“, – pasakojo rūbų dizainerė.

Miesto straipsnių vidus

Madų šou uždarė sietynų siluetų įkvėpta kolekcija „Changrandeleur’’, kurios autoriai – Rašelė Krivickaitė ir Denis Saul. Dizaineriai savo darbais bandė parodyti, kaip netinkamas drabužis gali neigiamai veikti žmogų.

„Grožis yra tarsi kaukė. Dizainai kartais paslepia ir patį žmogų. Tie modeliai tarsi skendo tuose rūbuose. Prarandi save, kai nešioji kaukę ir bandai būti tobulu“, – pasakojo R. Krivickaitė.

Autoriai prisipažįsta, kad kūrybos procesas nebuvo lengvas.

„Turėjom mažai laiko, o daug padaryti. Rūbai iš didelių gabaritų. Padarėm per 5-6 mėnesius’’, – patirtimi dalinosi R. Krivickaitė.

Tapyba – kaip grįžimas prie savo šaknų.

Kultūros fabrike atidarytoje stilistės Giedrės Anužytės tapybos parodoje „Ryšys/ Connection’“ eksponuojamuose kūriniuose autorė nagrinėja erdvės ir ryšio tarp visų daiktų sąveiką. Tai yra jos antra tapybos darbų paroda šiais metais. Pirmą kartą ją pristatė Vilniuje galerijoje „IN the closet’’. Menininkės kūrinius fabriko lankytojai galės ateiti pažiūrėti iki spalio 31 dienos.

L. Andrikis ir J. Sutkutė pabrėžė G. Anužytės visapusiškumą.

„Džiaugiamės, kad būtent Giedrės paroda atidaro madų savaitę. Giedrė yra žmogus iš mados pasaulio, kostiumų dizainerė, stilistė ir savo patirtį ir įvairius ryšius perkelia į drobę’“, – kalbėjo J. Sutkutė.

Menininkė paaiškino, kad jos filosofija, kad visi daiktai tarpusavyje susiję, kyla iš domėjimosi skirtingomis veiklomis.

„Aš pati negaliu apsistoti ties viena veikla ir gaunasi, kad viskas persipina. Sportas, jūros vaizdas, architektūra gali daryti įtaką man. Taip viskas išsigrynina ir tampa tokiu paveikslu“, – sakė G. Anužytė.

Daug metų dirbusi stiliste, Giedrė pasakojo, kad tapyba jai kaip grįžimas prie savo šaknų.

„Stilistės darbas daro įtaką daryti savo dalykus. Labai daug metų praleidau kurdama vertę kitiems žmonėms, kitoms įmonėms, kitiems prekiniams ženklams. Tai su kiekviena diena sustiprina norą kurti vertę sau ir norą žiūrovui suteikti naują viziją, kad nebūtina įsipareigoti ir daryti tik vieną dalyką. Čia toks sugrįžimas prie savo šaknų’“, – pasakojo menininkė G. Anužytė.

Pasak jos, idėjos kyla dirbant.

„Bandau, kad kažkas susijungtų. Nagrinėju kažkokias detales, kurių negaliu pamatyti, kažkokius objektus arba kitą meno kūrinį, kuris mane įkvėps. Tada aš jį dekonstruoju, perpiešiu, peranalizuoju ir parenku paletę spalvų“, – aiškino kūrybininkė.

Madų savaitę pradėti G. Anužytės paroda organizatoriai nusprendė dėl kūrybininkės įtakos mados pasaulyje.

„Giedrė Anužytė yra labai svarbi asmenybė mados pasaulyje. Norisi, kad į madų savaitę tokios stiprios asmenybės ir susirinktų. Ji jau yra kostiumų dizainerė, stilistė ir dabar ji atrado save naujame kūrybiniame etape. Kaip Giedrė sako, jos piešiniai išeis į tekstilę ir toliau vystysis“, – dalinosi L. Andrikis

Madų savaitės rengėjams mada ir tapyba yra neatskiriamos meno šakos.

„Kiekvienais metais pristatinėjam meno parodą. Tai būna arba juvelyrikos, arba mados fotografijos paroda. Dabar tapybos. Galbūt atrodo, kaip čia tapyba susijusi su mada? Bet kadangi pati mada yra atskira dizaino rūšis, atšaka, tai mes žiūrim į madą kaip į meną ir kultūrą“, – savo mintimis dalinosi J. Sutkutė.

Kai kurie parodos atidarymo lankytojai autorės kūriniuose sakė pamatę daugiau negu tikėjosi.

„Darbai labai organiški. Juose jaučiasi tam tikra tėkmė, bet aš juose matau nemažai ramybės. Man jauku į juos žiūrėti. Nors jie labai grafiški ir iš pirmo žvilgsnio galėtum tų dalykų ir nematyti’’, – savo įžvalgomis dalinosi parodos lankytoja Ramunė Burškaitienė.


  2023-08-03

  Vienas komentaras apie “Madų savaitė atidaryta jaunųjų dizainerių eksperimentais ir tapybos paroda”

  1. Avatarnu nu (IP: 86.100.176.49)

   The Spic€ Must Flow

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt