P0

Fotoreportažai, Svarbu, Verslas

Senojo malūno liks dar mažiau (12)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-09-04


Po daugiau nei 17 metų pertraukos prie XX a. pradžioje Tilžės gatvėje pastatyto buvusio malūno pastato vėl darbuojasi statybinė technika. Nors verslas ir turi leidimą pastato likučius sulyginti su žeme, teigiama, jog taip nebus pasielgta – esą tiesiog šalinama tai, kas kėlė pavojų.

Martyno Vainoriaus nuotr.

1910-1915 m. statybos malūnas buvo pradėtas griauti 2006-ųjų pavasarį, nes nėra laikomas kultūros vertybe (leidimas tokiems darbams buvo išduotas 2005-ųjų vasarą). Dėl tokių kvartalą buvusio grūdų kombinato vietoje ketinusių statyti verslininkų planų buvo kilęs gana didelis dalies Klaipėdos visuomenės pasipiktinimas ir griovimo darbai buvo sustabdyti.

2007 m. pradžioje remiantis Statybos inspekcijos tarnybos pažyma minėtasis leidimas buvo išregistruotas, tačiau 2008-ųjų pavasarį vėl buvo išduotas ir yra galiojantis iki šiol.

Bendrovėms „Klaipėdos grūdai“, o vėliau – „Kretingos grūdai“ priklausiusius pastatus nuo 2003-iųjų rudens valdo ir 1,254 ha ploto sklypą iš valstybės nuomojasi UAB „Prie Rąžės“.

Pasak projektą kuruojančios nekilnojamojo turto agentūros „Aidila” direktoriaus Algimanto Bružo, šiuo metu tik atliekami darbai, kurių metu šalinama avarinė likusios malūno dalies būklė. Jų imtis esą paskatino iš Savivaldybės administracijos Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus gautas nurodydamas.

Pašnekovo teigimu, darbų apimtis tik iš šono gali atrodyti didelė, nes norint, kad ekskavatorius su kaušu pasiektų viršutines pavojingai kybojusias konstrukcijas, reikėjo supilti nemenką rampą iš žemės.

Minėtojo skyriaus patarėja Rima Liudžiuvienė „Atvirai Klaipėdai“ patvirtino, kad atliekant kultūros paveldo teritorijoje esančių pastatų apžiūrą buvo surašytas raštas buvusio malūno valdytojams, bet tai buvęs ne įpareigojimas, o pasiūlymas. Savivaldybė siūlė pašalinti pavojų keliančias plytas, užsandarinti angas, pašalinti ant pastato likučių augančius medžius, aptverti jį ir kt.

Anot A. Bružo, pastatų ir teritorijos valdytojai jau dirba ties trečiu projektinių pasiūlymų variantu. Esą dabar bus siekiama išsiaiškinti, ar ir naujoji miesto valdžia laikosi pozicijos, jog reikėtų rengti architektūrinį konkursą.

Pašnekovo teigimu, yra vizija išlaikyti malūno likučius, juos rekonstruoti pritaikant kuriai nors paskirčiai.

A. Bružas prognozavo, kad paruošiamuosius būsimo gyvenamojo kvartalo statybos darbus galima išvysti po metų ar pusantrų – terminus gali nulemti tai, kaip baigsis diskusija dėl architektūrinio konkurso.


  2023-09-04

  12 komentarai “Senojo malūno liks dar mažiau”

  1. AvatarDarius (IP: 84.15.186.66)

   Manau visi ikikariniai statiniai Klaipedoje turetu buti saugomi, nes per kara miesto beveik neliko pastatu.

  2. AvatarAnonimas (IP: 83.189.208.130)

   Ko ruskiai nesugriovė męs nušluosim nuo žemės paviršiaus . Vien tik euras valdo mus , po mūsų nors ir tvanas .

  3. AvatarDalia (IP: 86.38.74.5)

   Pagal turčius bankininkus ir verslininkus, sentimentai istorijai, praeičiai yra ne šio pasaulio dimenisija. Tai ir turim ką turim

  4. Avatarnamu statybos - tai tankumas padidėja (IP: 90.131.44.13)

   Tai kas?
   Atsiras daug mašinu stovėjimo aikštelių, karsčio sąlų, reikalingi darželiai, mokyklos…ir td…

  5. AvatarLabai puiki vizija (IP: 90.131.44.13)

   vizija Puiki išlaikyti malūno likučius, juos rekonstruoti pritaikant kuriai nors paskirčiai.
   Klaipėdoje sugriovėvisus istorinės idomybės pataikaudami alia VERSLUI, TAI SAVIVALDYBĖS SAVIEMS

  6. AvatarApgailetini. (IP: 88.119.41.104)

   Pačiam miesto centre žabakštynų ne mažeja,o su metais tik daugeja .Nors visi tikejomes kad naujoji “valdźia ” tai išspres.Kas trukdo ta sklypą paimti pagal įstatymą : “miesto visuomenes poreikiams….”

  7. AvatarMarijus (IP: 90.131.42.124)

   O kas ne taip? UAB “Lietuva” vykdo “viarslinykų” pageidavimus. O visukeriausio plauko “valstybės” institucijos, kaip pradedančios XXX kategorijos filmų “žvaigždės”, daro viską, už ką gauna apmokėjimą…

  8. Avatarna (IP: 193.219.76.238)

   tai reiškia , kad Klaipėdoje liks vis mažiau griuvėsių. Senai prieš 17 metų čia galėjo stovėti du daugiaaukščiai, bet atsirado ‘paveldo gynėjų”, kurie patys nieko nekuria, bet kurie sustabdė projektą. Būtų daugiau žmonių Klaipėdos centre ir prie senamiesčio. Daugiaaukštis prie senojo turgaus senai užpildytas. O senamiestyje pilna griuvėsių, nes “paveldo gynėjai” labai jau aktyvūs:)

   • AvatarAnonimas (IP: 213.197.131.196)

    Tokiu poziuriu jus visus istorinius namus isgriausitumet. Kas trukdo statyti pagal KPD reglamentą?

   • Avatarjuze (IP: 78.62.148.140)

    Anonimui,
    Akivaizdu, kad su KPD neturėjot reikalų. Jie ne teisės aktais vadovaujasi, o dviejų asmenų sapalionėmis…

  9. AvatarAnonimas (IP: 77.79.44.35)

   Tai lrivalomai rengti architektūrinį konkursą

  10. AvatarVietinis (IP: 90.131.33.7)

   Martynai, ne visai tiesa. As pamenu kaip eidamasni mokykla maciau griovimo darbu pradzia. Tai buvo iki 2003 metu.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt