„Sodra”: ką verta žinoti nesimokantiems ir nedirbantiems jaunuoliams

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-09-04

Rugsėjis svarbus mėnuo ne tik jaunimui, kuris tęsia mokslus mokykloje ar pradėjo studijuoti. Nuo rugsėjo nebesimokantiems, nestudijuojantiems ir dirbti nepradėjusiems jaunuoliams atsiranda naujų įsipareigojimų – gali tekti savarankiškai pradėti mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas.

Visi jaunuoliai, kurie šią vasarą baigė gimnazijas, profesines mokyklas ar studijas, privalomuoju sveikatos draudimu buvo draudžiami valstybės lėšomis iki rugpjūčio pabaigos. Tad iki šiol jiems nereikėjo rūpintis įmokomis.

Jei iki rugsėjo pabaigos nepradės studijuoti, dirbti arba jei Užimtumo tarnyba jiems nesuteiks bedarbio statuso, tokiais atvejais PSD įmoką reikės sumokėti patiems.

Minimali vieno mėnesio PSD įmoka šiais metais – 58,63 euro. Savarankiškai PSD besidraudžiančių žmonių įmokos mokamos vienu įmokos kodu 444.

Privalomojo sveikatos draudimo įmokas turi mokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys. To reikia tam, kad žmogus galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, turėtų teisę į kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones ir kita. „Sodra“ primena, ką skirtingais atvejais svarbu prisiminti mokslus baigusiems jaunuoliams.

Jeigu studentas mokysis nuolatinių (dieninių) studijų programose Lietuvoje, jam įmokų mokėti nereikės. Dieninių studijų studentai privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės lėšomis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad studijuojančių neakivaizdžiai valstybė nedraudžia.

Sveikatos draudimas iki vasaros pabaigos negalioja studentams, kurie baigė studijas žiemą. Jiems PSD galioja iki studijų baigimo mėnesio paskutinės dienos.

Jei žmogus įsidarbins, PSD įmokas nuo atlyginimo apskaičiuos ir perves darbdavys.

Jei bestudijuodamas studentas nuspręs mokslus derinti su savarankiška veikla – dirbs su individualios veiklos pažyma arba verslo liudijimu – reikės mokėti nustatytas PSD įmokas, kurių dydis priklausys nuo veiklos formos ir draudžiamųjų pajamų.

Jei pabaigę mokyklą ar studijas žmogus toliau mokytis neketina, tačiau rugsėjį nepradės dirbti ir nesikreips į Užimtumo tarnybą dėl darbo paieškų, turės PSD įmokas mokėti savarankiškai.

Tie jaunuoliai, kurie išvyksta studijuoti į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, kasmet kviečiami pateikti teritorinei ligonių kasai pažymą ant originalaus aukštosios mokyklos blanko. Dokumentas patvirtina, kad jie studijuoja nuolatinių studijų programoje. Netinka tokių pažymų kopijos ar kvietimai studijuoti.

Pažyma teikiama kasmet, kol tęsiamos studijos, nes PSD galioja vienerius mokslo metus.

Išvykstantiems studijuoti į minėtas šalis, verta turėti Europos sveikatos draudimo kortelę, kurią išduoda Teritorinės ligonių kasos. Kortelė garantuoja būtinąją medicinos pagalbą užsienyje.

Lietuvos piliečiai, kurie išvyksta studijuoti į kitas šalis (pvz., JAV, Jungtinę Karalystę), nėra draudžiami valstybės lėšomis. Svarbu prisiminti, kad kitose šalyse studijuojantys jaunuoliai savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys ir draustis privačioje draudimo bendrovėje.

Studentams, išvykstantiems į užsienio universitetus pagal mainų programas, galioja tokia pati tvarka, kaip ir nuolat užsienyje studijuojantiems jaunuoliams. Jei vykstama į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, PSD mokėti nereikės, o tose šalyse studentas galės naudotis medicinos paslaugomis.

Tuo tarpu vykstantiems į kitas šalis reikėtų patiems pasirūpinti savo sveikatos draudimu – kitaip gali tekti mokėti už sveikatos paslaugas iš savo kišenės.

Akademinių atostogų metu studentų sąrašuose esantys studentai yra draudžiami valstybės lėšomis, tad ir PSD įmokų mokėti nereikia.

Studijas nutraukę ir iš studentų sąrašų išbraukti jaunuoliai valstybės lėšomis nedraudžiami. Jiems reikia savarankiškai pradėti mokėti PSD įmokas nuo kito mėnesio, jei neįsidarbina, nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir nesiima ekonominės veiklos, dėl kurios skaičiuojamos PSD įmokos.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Konsultacijos

60 000 savarankiškai dirbančiųjų gali likti be medicininių paslaugų

„Sodros“ duomenimis vis dar yra 60 000 savarankiškai dirbančių žmonių, kurie pasinaudojo lengvata atidėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas dėl ...
2024-05-27
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Pasieniečiai Vilniaus oro uoste sulaikė policijos ieškomą klaipėdietį

Vilniaus oro uoste pasieniečiai sulaikė iš Norvegijos už tos šalies įstatymų pažeidimus išsiųstą klaipėdietį, vengusį teisingumo Lietuvoje. Pasak Valstybės sienos ...
2024-05-23
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Kartu su ekspertais iš Australijos vertins klimato kaitos įtaką Kuršių nerijai

Kultūros ministerija paskutinėmis vasaros dienomis Kuršių nerijoje organizuoja praktines dirbtuves, kuriose, vadovaujant Australijos ekspertams, bus vertinamas šios UNESCO pasaulio paveldo ...
2024-05-21
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This