Intelektualai Nidoje diskutuos apie stiprybę ir vienybę

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-09-07

Rugsėjo 8–9 dienomis Kuršių nerijos istorijos muziejuje jau šeštą kartą vyks Nidos forumas. Šį kartą Nidoje susirinkę intelektualai iš Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos ir Ukrainos diskutuos apie stiprybę ir vienybę, nes būtent tokia tema yra užduota šių metų forumui.

„Diskusijos apie Europos vienybę ar nevienybę, ko gera, tokios pat senos, kaip ir Europos Sąjunga. Tiesą sakant, turbūt net senesnės. Mūsų dienomis jas pirmiausiai smarkiau pakurstė Brexitas, tapęs lyg ir nevienybės ženklu. Tuo metu buvo itin suaktyvėjusios kalbos apie grėsmę Europos vienybei visai subyrėti. Pandemija tas kalbas prigesino. O karas Ukrainoje jas užaštrino iki kraštutinumo“, – oficialiame forumo pranešime rašo Antanas Gailius, forumo iniciatorius ir patriarchas.

Šeštajame Nidos forume dalyviai mėgins nustatyti Europos vienybės diagnozę, iš anksto žinodami, kad ji nebus galutinė, nes gyvenimas įdomesnis už visas mūsų prognozes.

Bernardas Gailius – Vilniaus Universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas, autorius ir rašytojas – savo pranešime, pavadintame „Kodėl mes laimėjome?“ analizuos XX a. Vakarų solidarumo ir politinės kovos idėjų istoriją.

Michael Wolffsohn – buvęs Bundesvero universiteto Miunchene profesorius, vokiečių istorikas ir visuomeninis veikėjas, gimęs Tel Avive, o vaikystę praleidęs Šaltojo karo laikų Vakarų Berlyne, skaitys pranešimą nuotoliu. Profesorius bandys atsakyti į klausimą dėl vokiečių tapatybės, kuri per pastarąjį šimtmetį patyrė įvairius radikalius pokyčius.

„Vien XX šimtmetyje būta šešių skirtingų Vokietijų. Vokietija yra Vokietija, bet ne ta pati. Vokietijos piliečiai visados buvo vokiečiai, bet nuo
XX šimtmečio pradžios iki pabaigos jie dažnai ir ilgai buvo būtent ne visados tie patys. Ne visados, bet dažnai tai buvo tie patys vokiečiai.“ – rašo Wolffsohnas ir savo pranešime pasidalins mintimis, indikatoriais ir tezėmis apie XX a. vokiečių istoriją ir bandys pažvelgti į XXI šimtmetį.

Jarosław Kuisz – lenkų valstybės ir teisės istorikas, politologas, eseistas. Leidinio „Kultura Liberalna” įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius. Varšuvos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto Teisės istorijos instituto docentas – dėmesį skirs atsakomybės ir moralės aspektams, istorinės traumos kontekste. „Kaip kalbėti apie istoriją ir karą šiandienos Europoje?“ – užduoda klausimą dr. Kuisz.

Chantal Delsol – politinės filosofijos profesorė, Marne-la-Vallée universiteto Paryžiuje Europos studijų centro direktorė, Moralės ir politikos mokslų akademijos prezidentė, kuri save apibūdina kaip liberalią neokonservatorę – skaitys pranešimą pavadintą „Vakarai pavojaus metu: prisiminti ir iš naujo kartu mokytis“. Ji pabrėžia, kad iš esmės privalome kalbėti apie Europą kaip apie vientisą erdvę, o ne tik apie „Vakarus“.

Andrij Kurkov – populiarus ir vienas labiausiai žinomų užsienyje šiuolaikinių ukrainiečių rašytojas ir kino scenaristas, rašantis ukrainiečių ir rusų kalbomis, savo romanuose aprašo šiuolaikinę Ukrainos tikrovę – užduos klausimą: „Ar ukrainiečių tapatybė atspari kulkoms?“. Ukrainoje tebevykstant žiauriam karui, šis klausimas toli gražu nėra retorinis.

Mohamed Amjahid – vokiečių ir marokiečių žurnalistas ir rašytojas, kuris savo knygose ir publicistikoje nagrinėja rasizmo klausimus, skaitys pranešimą nuotoliu, kuriame kalbės apie migracijos klausimus Europoje universalių žmogaus teisių kontekste, savo kalbą pavadinęs „Geri pabėgėliai, blogi pabėgėliai“.

Žymos: | | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Ragina įveikti Neringos iššūkį

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ kartu su žygeivius vienijančia organizacija „TrenkTuras“ kviečia spalį ir lapkritį įveikti „Neringos iššūkį“ ...
2024-10-01
Skaityti daugiau

Orai

Mažiausiai karštų dienų šią vasarą buvo Nidoje

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, pačios karščiausios šios vasaros dienos, kuomet beveik visose stotyse įkaito iki ≥30 °C, buvo birželio 27–28, ...
2024-09-19
Skaityti daugiau

Orai

Daugiausia tropinių naktų šią vasarą buvo pamaryje, Kretingoje - šilumos rekordas

Tropinė naktis – kai net vėsiausiomis nakties / ryto valandomis oro temperatūra nenukrenta žemiau 20,0 °C. Jų metu gali būti ...
2024-09-18
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This