P0

Svarbu, Veidai

Tatjana: „Joga – nuostabus savęs pažinimo būdas”

Hanna Motorina
2023-09-10


31 metų Tatjana Tamašauskienė vadovauja Klaipėdoje veikiančiai jogos studijai „Jogos dvasia” ir teigia, jog ne ji pati atrodo jogą, bet joga atrado ją. Jauna moteris yra baigusi Sankt Peterburgo aukštąją sporto mokyklą.

Jogą ji jau praktikuoja 11 metų, 10 metų jogos moko ir kitus. Tatjana įsitikinusi, jog joga – tai ne tik hobis, bet ir pats tikriausias gyvenimo transformatorius. Jogos dėka moteris atsikratė 7 kg, neberūko ir nebevartoja alkoholio bei iš esmės pakeitė savo bičiulių ratą.

Jos tikslas – į šį užsiėmimą įtraukti kuo daugiau klaipėdiečių, kad ir jie pajustų gyvenimo permainas.

„Jogos aš nesirinkau, ji pati mane susirado gana sudėtingu gyvenimo laikotarpiu ir jį pakeitė 180 laipsnių, – pokalbį pradėjo pašnekovė. – Teko išbandyti ne vieną jogos kryptį, pakeisti mokytojus, kad suprasčiau, koks stilius man yra artimiausias, kuris iš jų duoda maksimalų efektą. Tuo metu mokiausi ir gyvenau Sankt Peterburge, kur kundalini joga buvo gana populiari. Lietuvoje, deja, ši jogos kryptis visiškai nepopuliari ir plačiai nepropaguojama”.

Tatjana prašo į jogos instruktorius žiūrėti ne kaip į trenerius, o kaip į mokytojus, kadangi jie ne tik treniruoja žmones, bet ir jiems perteikia žinias. Ji jogos mokyti pradėjo tuoj po to, kai ėmė ja užsiiminėti. Ji to neplanavo ir mokinių neieškojo – jie patys ją susirado.

„Pradžioje jogos mokiau, neturėdama jokių sertifikatų ir praktikų. Pati mokinių neieškojau – tiesiog atsikėlusi 4-5 val. ryte studentų bendrabučio sporto salėje darydavau pratimus. Studentai apie tai sužinojo ir jiems tapo įdomu, ką aš čia darau tokioj ankstybėj. Taip prie manęs labai greit prisijungė ir daugiau bendrabučio gyventojų. Pradėjau ruoštis kiekvienam užsiėmimui, domėtis sveiku gyvenimo būdu. Užsiėmimus lankę studentai pajuto jų naudą, konkrečius rezultatus. Žmonės patys ėmė man mokėti ir kalbėjo, jog turiu mokytojos talentą”, – veiklos pradžią prisiminė Tatjana.

Vėliau ji ėmė lankyti įvairius mokymo kursus, praktikas tiek gyvai, tiek online. Tačiau Klaipėdoje tokių kursų nebuvo.

Šiuo metu Tatjana jau veda 60 valandų jogos terapijos kursus, turi daugybę sertifikatų psichologijos, savęs pažinimo, mitybos temomis. Ji nuolat mokosi, į mokymo procesą įtraukdama vis naujų elementų. Tatjana įsitikinusi, jog jogos instruktoriams tenka didžiulė atsakomybė, tad ji nuolat analizuoja naujokus, prieš pradėdama juos mokyti.

„Prieš mokymų pradžią mokytojas privalo išsiaiškinti, ar būsimieji kursų lankytojai neserga chroniškomis/psichinėmis ligomis, kokias traumas ir operacijas jie yra patyrę. Taip pat būtina patikrinti spaudimą, ar moterys nėra nėščios, ar žmogus neturi išvaržų ir kitokių stuburo pažeidimų”, – aiškino moteris.

Nors joga turi nemažai įvairių krypčių ir stilių, Tatjana propaguoja kundalini jogą, stuburo jogos terapiją ir yin bei hatha jogą.

Jogos nauda, pasak mokytojos, yra įvairiapusė. Ji pagerina viso kūno būklę, atjaunina stuburą, stiprina imunitetą, galvos smegenyse atkuria neuronų ryšius, kurie profilaktiškai veikia prieš Alshaimerio ligą ar demenciją.

Tatjana teigia turinti duomenų, kaip joga padėjo išgydyti depresiją, kitus nesunkius psichikos sutrikimus, atsikratyti chroniškų ligų. Dažnai jogą propaguojantys žmonės pakeičia ir savo mitybos įpročius, ima mažiau vartoti alkoholio ar jo visai atsisako. Be to, pagerėja žarnyno veikla, susitvarko miegas, atsikratoma nereikalingų kilogramų, migrenos, astmos. Be to, žmogus tampa energingesnis, ima pozityviai mąstyti.

Joga – tai filosofinė sistema, kai kas ją vadina ir mokslu. Norint pasiekti visišką harmoniją, reikia praeiti 8 lygius, kurie ir sudaro jogos pagrindą. Kai kurie žmonės klaidingai mano, jog tik fizinių pratimų atlikimas jau ir yra joga.

„Svarbu pradėti nuo jamos ir nijamos, pirmųjų jogos laiptelių, po kurių seka asanos (pozos), vėliau – pranajama (kvėpavimas), pratyahara, dhyana, samadh (skirtingai meditacijos lygiai). Žodžiu, joga – ne tik fiziniai pratimai, bet ir teisingas kvėpavimas, proto kontrolė ir sugebėjimas atsiriboti medituojant”, – aiškina Tatjana.

Jos teigimu, jogos nereiktų painioti su tempimo pratimais.

„Visų praktikų ant kilimėlio tikslas – įgytus sugebėjimus ir žinias pritaikyti realiame gyvenime, bendraujant su žmonėmis. O tempimo pratimai – tik fiziniai veiksmai. Jų tikslas – kūną padaryti lankstesniu, jų rezultatai dažnai pasirodo gana greit. O joga skirta ne formai, bet turiniui, žmogaus vidaus būsenai gerinti”, – paaiškino ji.

Jogos instruktoriai taip pat dirba ir su čakromis – kūno psichoenergetiniais centrais.

Čakros – tai mūsų energetiniai centrai, kuriuos turi visi žmonės, bet daugelio čakros miega. Yra kelios čakrų sistemų klasifikacijos, bet pagrindinė yra klasikinė, kurią sudaro 7 svarbiausi centrai. Kiekvienas centras turi sąlyginę savo spalvą, garsą, mantrą, simbolį ir elementą. Pavyzdžiui, žemiausioji čakra – muladhara – yra atsakinga už žmogaus lyties organus ir pagrindinius poreikius, o aukščiausioji čakra – sahasrara – už dvasinius mūsų ryšius su Visata ir kosmosu. Čiakrų diagnostika padeda išsiaiškinti, kurį ir energetinių centrų būtina aktyvuoti, kad būtų galima pašalinti fizinį kūno bloką.

Savo užsiėmimuose Tatjana naudoja mantras, kurios padeda atpalaiduoti žmogaus protą. Induizme ir budizme mantra reiškia „šventą pokalbį”.

„Užsiėmimuose mantras naudoju kaip foną arba visi kartu kartojame kokią nors mantrą. Jos veikia raminančiai, harmonizuojančiai, subalansuoja abiejų galvos smegenų pusrutulių darbą bei išvaduoja nuo įkyrių minčių”, – sako jogos instruktorė.

Savo studiją „Jogos dvasia” Tatjana įkūrė 2016 metais, vos tik baigusi aukštąją sporto mokyklą.

„Labai norėjau dalintis įgytomis žiniomis, nes maniau, jog jei joga pakeitė mano gyvenimą, tai gali pakeisti ir kitų”, – sako ji, studijoje nuo pat pradžių iki šiol dirbanti viena.

Tatjana pastebi, jog Lietuvoje joga kasmet darosi vis populiaresnė, tačiau ji pirmenybę skiria kūnui. Jos nuomone, dalis instruktorių iškreipia jogos filosofiją, tokiu būdu formuodami dalies visuomenės neteisingą požiūrį į jogą. Tad jos studija – viena ir iš nedaugelio Lietuvoje, kurioje gydomas ir kūnas, ir siela, ir sąmonė.

„Per 5 metus mano studija ne kartą keitė savo vietą, o dabar aš ją esu įkūrusi savo bute. Anksčiau per dieną turėdavau po 2-4 grupes ir dar individualių užsiėmimų, dabar priimu žmones tik individualiai, išskyrus jogos pratimus prie jūros ir online. Man labiau patinka dirbti inidividualiai, nes greičiau matai rezultatus ir padėti žmogui gali kur kas efektyviau nei dirbant su grupe. Grupė – labiau palaikomasis užsiėmimas, joje neįmanoma pasiekti didelio progreso”, – įsitikinusi specialistė.

Kiekvieną vasarą klaipėdiečiams Tatjana organizuoja užsiėmimus prie jūros arba parke, tačiau dėl žmonių kompleksų ne visiems ši idėja yra priimtina.

„Klaipėdoje nėra populiaru užsiiminėti gryname ore. Žmonės kompleksuoja, mano, jog visi į juos žiūri. Kitiems nepatinka užsiiminėti ant smėlio ar vėjas, vaikai trukdo. Tačiau užsiimti joga gryname ore yra labai sveika”, – pastebėjimais dalinasi moteris.

Apie ją mokiniai sužino vieni iš kitų. Ji tiki, jog tas, kam ji reikalinga, ją susiras pats.

„Man niekada reklama neatnešdavo laukiamo rezultato, todėl jau seniai nebesireklamuoju. Paprastai žmonės mane susiranda pagal rekomendacijas. Tai mane džiugina, nes tokie žmonės jau iš anksto žino, ko nori, tada ir dirbti yra lengviau bei maloniau”, – sako ji.

Pasiteiravus, ar įmanoma jogos išmokti vien tik iš online pamokų, atsako, jog tai priklauso nuo disciplinos.

„Jei žmogus nėra jogos naujokas, suvokia savo kūno poreikius, moka klausytis, yra disciplinuotas, online mokymai gali būti tokie pat naudingi, kaip ir gyvi užsiėmimai. Jei žmogus dar „žalias”, jam online mokymai gali net pakenkti, gali suformuoti netinkamą požiūrį į jogą. Pradedantiesiems aš visada rekomenduoju bazinį pasiruošimą pradėti nuo gyvų mokymų arba susirasti individualų mokytoją”, – pataria klaipėdietė.

Ji kviečia skaitytojus išbandyti jogą, kuri, jos teigimu, yra nuostabus ir stebuklingas savęs pažinimo kelias.

„Linkiu šį kelią išdrįsti praeiti lengvai, linksmai ir sąmoningai”, – pokalbį baigė Tatjana.


  2023-09-10

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt