P0

ELTA

Stiprins jūros sienos apsaugą – atkurs Pakrančių apsaugos rinktinę (1)

Augustė Lyberytė (ELTA)
2023-09-15


Reaguojant į pasikeitusią geopolitinę saugumo situaciją, kitąmet bus atkurta Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pakrančių apsaugos rinktinė.

„Reaguojant į naujas geopolitines grėsmes, į saugumo situaciją, buvo priimtas sprendimas atkurti pakrančių rinktinę – tam, kad būtų galima žymiai efektyviau ir operatyviau reaguoti į naujus iššūkius“, – penktadienį žurnalistams sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pasak ministrės, šios rinktinės pareigūnai išskirtinai rūpinsis jūrinės sienos apsauga – tam pasieniečiai turės ir reikiamą techniką (laivus, katerius, stebėjimo sistemas ir pan.). Rinktinė veiks pasienio ruože prie valstybės sienos su Rusijos federacija ir Latvija, teritorinėje jūroje, jos priekrantėje, jūrų uostuose ir veiklos teritorijoje esančiuose oro uostuose, Kuršių mariose.

„Jūros sienos apsauga yra specifinė ir būtina koncentruotis tam tikroms specialioms kompetencijoms, stiprinti bendradarbiavimą ir operatyvinio bendradarbiavimo lygmenį“, – aiškino ji.

Pakrančių apsaugos pasienio rinktinė prisidės ir prie strateginių objektų apsaugos – į jos saugomą ruožą papuola Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SDG) terminalas.

Anot A. Bilotaitės, atsižvelgiant į karo Ukrainoje patirtį ir sąlyginai mažą atstumą iki Rusijos federacijos teritorijos, būtina užtikrinti operatyvų reagavimą į galimus incidentus SDG terminalo teritorijoje.

Ministrei antrino ir VSAT vadas Rustamas Liubajevas. Jis priminė, kad 2019 m. pastarasis VSAT padalinys buvo reorganizuotas – sujungtas su Pagėgių pasienio rinktine.

Tačiau, pasak jo, dabar Pakrančių apsaugos rinktinės pasieniečiai galės koncentruotis į specifines funkcijas ir užduotis, reikalingas užtikrinti jūrinės Lietuvos sienos saugumą.

„Vis dėlto, saugumo situacija buvo visiškai kitokia – ir prie Rusijos sienos, ir prie Baltarusijos sienos, ir apskritai mūsų regione saugumo situacija buvo visai kitokia. (…) Buvo priimtas toks sprendimas galbūt siekiant sutaupyti, paskirstyti lėšas. Tačiau dabar matome, kad, matyt, nebuvo įvertinti visi aspektai, – priminė VSAT vadas. – Jeigu atkursime rinktinę, turėsime specializuotą padalinį, kuris bus atsakingas už jūros sienos apsaugą. O kita dalis bus atsakinga už sausumos sienos apsaugą su Rusijos Federacija – ta prasme, kiekviena iš tų institucijų, kiekviena iš rinktinių dirbs pagal savo specifiką ir šiuo atveju tikrai man atrodo mums pavyks ir išspręsti operatyvaus valdymo problemas“.

Prie sienos su Rusijos federacija 2022 m. fiksuotas 21 valstybės sienos pažeidimas, o 2023 m. – 12. Kuršių mariose bei jūroje 2022 m. fiksuoti 9 atvejai, 2023 m. – 7. Pagrindinės tendencijos yra susijusios su netyčiniais sienos pažeidimais. Lietuva su Rusijos federacija turi 255 km sausumos sieną, Kuršių mariomis – 18 km, Baltijos jūra – 22 km. Kuršių mariose bei Baltijos jūroje valstybės siena saugoma jūrine sienos stebėjimo sistema, kurią sudaro termovizorinė įranga, dieninės vaizdo kameros bei radiolokacinė įranga. Atsižvelgiant į gamtines sąlygas pasienyje su Rusijos federacija yra įrengta 46 km fizinio barjero.  

                                                                                                                                           Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama


  2023-09-15

  Vienas komentaras apie “Stiprins jūros sienos apsaugą – atkurs Pakrančių apsaugos rinktinę”

  1. AvatarPetras (IP: 88.119.47.225)

   Gaila , kad reikėjo tiek metų suprasti, kad Pagėgiai nieko bendro su pakrančių rinktine neturi. Vilniaus supratimas apie pakrančių apsaugą, apsiriboja tik poilsiu ir pležu. O nelabai gerbiamas pulkininkas Donatas Lengvinas, dar vadinamas rinktinės duobkasiu, turėtu atsakyti už savo nekompetencija.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt