P0

Aplinkosauga

Meninės instaliacijos ragina klaipėdiečius atkreipti dėmesį į aplinkosaugos problemas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-09-21


Rugsėjo mėnesį įvairias Klaipėdos erdves papuošė meninės instaliacijos aplinkosaugos tema. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) inicijuoto projekto tikslas – atkreipti visuomenės  dėmesį į kiekvienam svarbias gamtos saugojimo ir tvarumo problemas.

Penkios meninės instaliacijos įrengtos skirtingose Klaipėdos vietose. Instaliacija „Švarus pajūris“ prie molo kavinės „Ateik ateik“ ragina nepalikti šiukšlių Baltijos jūros pakrantėje. Kopose, smėlio paplūdimiuose vis dar randama nemažai stiklo, maisto pakuočių, įvairių plastiko atliekų, kurias neretai praryja paukščiai ir kiti gyvūnai. Yrančios atliekos tampa nuodingomis medžiagomis, pavyzdžiui, mikro plastikais, kurių vis daugiau aptinkama žuvų ir kitų gyvūnų organizmuose.

Prie lauko kavinės „Ateik ateik“ šalia Dangės upės pastatytas veidrodis skirtas ne tik pažvelgti į save. Instaliacija „Ateik” siunčia žinutę, kad puoselėdami savo išvaizdą kasdien naudojame įvairias higienos ir grožio priemones – šampūnus, kaukes, prausiklius, makiažo priemones – kuriose yra sveikatai kenksmingų medžiagų (parabenų). Iš nuotekų sistemų jų vis dar patenka į gruntinius ir paviršinius vandenis.

Klaipėdos Atgimimo aikštėje įrengta instaliacija „Žemės terapija“. Paradoksalu, tačiau vaistai, skirti sveikatos gerinimui gali kenkti aplinkai – nemažai normas viršijančių farmacinių preparatų veikliųjų medžiagų kiekiai vis dar aptinkami vandens telkiniuose. Tai lemia ne tik didelis vaistų vartojimas, bet ir neatsakingas pasenusių ar nebenaudojamų preparatų utilizavimas.

Dangės krantinėje – aiški „Žinutė butelyje“. Dangės upę vis dar „dažo“ išsilieję naftos ir kiti pramonės produktai, „puošia“ lietaus ir vėjo atneštos, mūsų nerūpestingai paliktos šiukšlės. Į upę su nuotekomis patenka žemės ūkio trąšos, buityje naudojamų skalbiklių ir ploviklių likučiai. Jų sudėtyje esantys fosfatai skatina vandens augalų vešėjimą, o šiems yrant ir pūvant, prasideda vadinamasis vandens žydėjimas. Dėl šios priežasties vandenyje mažėja deguonies koncentracija, dūsta žuvys ir kiti vandens gyvūnai.

Dangės pakrantėje – dar viena instaliacija „Žvejo tinklas“. Kartu su lietaus vandeniu į Dangę patenka daug įvairių šiukšlių – nuorūkų, plastiko pakuočių likučių, automobilių tepalų, dylančių padangų dalelių, buitinės ir pramoninės chemijos. Bet ar tikrai Dangė – tiesiog šiukšliadėžė, į kurią galime mesti viską?

Visos meninės instaliacijos Klaipėdoje stovės iki spalio vidurio.


  2023-09-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt