P0

Politikų tribūna

Demokratijos laidotuvės Klaipėdoje: panaikintos patariamosios visuomeninės tarybos (7)

Saulius Budinas
2023-09-29


Miesto meras kartu su valdančiąja dauguma priešakyje priėmė sprendimą naikinti iki šiol daugybę metų dirbusias patariamąsias visuomenines tarybas, kurios atliepdavo  įvairių miesto bendruomenių nuomones,  interesus, lūkesčius ir problemas.

Panaikintos miesto smulkiojo ir vidutinio verslo, akademinių reikalų, senjorų, socialinės paramos, šeimos, sporto, kultūros ir meno, jūrinių ir vidaus reikalų, jūrinės kultūros koordinacinė, Klaipėdos tautinių mažumų tarybos. Logika paprasta – „nėra žmogaus, nėra problemos“. Naujas vietos savivaldos įstatymas leidžia merui susikurti savo patarėjų grupę, kuri patarinės tiesiogiai tik jam. Nėra jokio aiškaus ir konkretaus plano, kaip skirtingų sričių bendruomenės bus įtrauktos į sprendimų priėmimą, kas bus tie „išrinktieji“, kurie galės patarti, o gal tik pritarti merui.

„Mažiau kalbų, daugiau darbų“ – kam reikalinga miesto taryba?

„Mažiau kalbų, daugiau darbų“ – toks sprendimo, naikinančio smulkaus ir vidutinio verslo tarybą, tikslas,- teigė savivaldybės administracijos specialistė, pristačiusi klausimą. Pasak jos, naikinimas vykdomas su intencija, jog bus formuojama nauja darbo grupė prie mero. Neva diskusijos, papildomi klausimai, nuomonių pliuralizmas, siekis atstovauti kaip įmanoma didesnį spektrą suinteresuotų šalių mūsų mieste jau nebereikalingas. Svarstant kitų tarybų naikinimą taip pat vyravo mero argumentai, kad tarybos yra neskaidrios, jog jos dirbo blogai.

Tokie nepasverti, neargumentuoti teiginiai, mano galva, yra tikras įžeidimas daug savo laiko ir energijos atidavusiems, mūsų miesto labui dirbusiems klaipėdiečiams. Mero ir valdančiosios daugumos požiūris aiškiai signalizuoja, jog dabartinė miesto valdžia akivaizdžiai bando ignoruoti visuomeninį resursą ir siekia susikurti savo patarėjų, o galbūt tiesiog „pritarėjų“ grupę. Akivaizdu, kad tai lengvai sukurtų sąlygas kažkur tyliai ir nepastebimai priimti sprendimus, miestą paversti savo ir savo aplinkos interesų tenkinimo objektu, visus taryboje dirbančius politikus patraukiant į šoną.

Melo kojos trumpos. Kas toliau?

Prasidėjusi naujai išrinkto miesto mero ir valdančiosios daugumos kadencija akivaizdžiai signalizuoja, kad ateinančius ketverius metus gali tekti gyventi „buldozerio“ principu valdomame mieste, kur net viešai išsakomas melas yra toleruojamas. Priimant sprendimus buvo teigiama, kad su visomis visuomeninėmis tarybomis buvo tartasi ir visos jos pritarė naikinimo idėjai. Tačiau tai yra netiesa. Aš pats buvau šeimos tarybos narys. Mes, šeimos tarybos nariai, gavę Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos užklausą, ar sutinkame, kad mūsų taryba būtų naikinama –  visi atsakėme neigiamai, tačiau tai nebuvo kliūtimi naikinti šį visuomenės institutą ir dar viešai meluoti.

Tiek jau to, melas melu. Didesnė problema, kad valdančioji dauguma neturi jokios aiškios vizijos, kaip bus formuojamos galimai patariamosios darbo grupės, bendraujančios tik su meru, kas pateks į jų sudėtį, kokie bus taikomi atrankos kriterijai ir taip toliau. Kai kurių patariamųjų grupių ateities vizija abstrakčiai pristatyta, kai kurių net neketinama kurti prie mero institucijos. Pavyzdžiui, nėra jokių pasiūlymų, kuo bus keičiama akademinių reikalų taryba, nors savo mieste turime ne vieną aukštąją mokyklą, akademinę bendruomenę, studentiją, kas yra mūsų miesto potencialas ir ateitis.

Reikia pripažinti, kad pirmoji akivaizdi mero ir jo komandos pokyčių banga Klaipėdos mieste prasilenkia su demokratijos principais. Imantis pokyčių derėtų išklausyti visas šiame procese dalyvaujančias puses, paruošti konstruktyvius pasiūlymus, o ne vien pateikti  nuogą pažadą, kad viskas bus gerai ir visi bus išklausyti. Šiuo atveju klaipėdiečiai yra palikti nežinioje, kaip miesto gyvenimas ir įvairių sričių atstovavimas atrodys vėliau. Jaučiama labai akivaizdi tendencija, kad Klaipėdoje artimiausiu metu demokratijos bus mažiau.


  2023-09-29

  7 komentarai “Demokratijos laidotuvės Klaipėdoje: panaikintos patariamosios visuomeninės tarybos”

  1. AvatarStebėtojas (IP: 78.57.83.238)

   Ne verkšlena Budinas, o sako mažiau demokratijos, daugiau sliekų mūsų gyvenime. Tai jūs sakot, kad liberalai buvo blogis miestui, o komunistai yra šviesi ateitis. Buditas abejoja miesto perspektyva, o jūs tikit, kad Vaitkus vienas sukurs rojų Klaipėdoje.

  2. AvatarPritariu merui (IP: 88.203.61.119)

   Labai gerai, kad meras naikina seniai nusistovėjusias tarybas, kurios buvo politinis pūklnys mieste
   Laikas naujam laikui Klaipėdoje!
   Pirnyn mere, bet kokie keitimai yra tik žingsnis į priekį.

  3. AvatarVygantas (IP: 78.57.211.75)

   Buvau senjorų tarybos narys, per visą kadenciją į tarybos posėdžius, nors ir kviesti buvo nesiteikė ateiti nei buvęs meras, nei administracijos direktorius. Transporto skyriaus vedėjas nuotoliniu būdu buvo prisijungęs dėl senjorų vežiojimo lengvatinėmis sąlygomis miesto transportu. Gavosi beprasmė diskusija, pasiūlėme nuvykti į Šiaulius, kadangi tenai senjorai turėjo tokią lengvatą. Tas klausimas buvo išspręstas dabartinio mero A. Vaitkaus iniciatyva. Juokingas klausimas, meno kolektyvų rezidavimo adreso suteikimas bendruomenės namų adresu Mockaus buvo marinamas iki tarybos kadencijos pabaigos. Vienintelė sporto skyriaus vedėja realiai padėjo išspręsti klausimą, patarė, daug davė informacijos. Mielas Sauliau pats pažadėjai man girdint rinkiminės kompanijos metu išspręsti registracijos klausimą, ar pasisekė? Tarybos sudėtyje buvo du miesto tarybos nariai, administracijos atstovė, rinkdavomės reguliariai, protokoluodavome posėdžius, šauni pirmininkė, o naudos… Didelė; susipažinome susitelkėme ir jau buvome beveik visa taryba be miesto tarybos atstovų susitikę su Meru.. Po susitikimo išėjome geros nuotaikos, nuėjome atsigerti kavos. Ir kalbos sukosi apie Klaipėdos merą, va tokio mero Klaipėdai reikėjo seniai. Visame mieste jaučiasi tvarka, nebeužgriozdinti kiemai senais baldais, ko gero ir kamerų nebereikės, nes pigiau išvežti susikaupusius, o senjorai, dauguma daugiabučių gyventojų džiaugiasi, nes jiems sudėtinga iki atliekų aikštelės nuvežti susikaupusius baldus. Gurkšnodami kavą džiaugėmės šurmuliuojančiu centru ne tik jūros šventės metu, pasidžiaugėme statomo viaduko kokybe, prisiminėme ir plaukimo baseino kokybę su rankenėlėmis, įdomiausia tai, kad visi, kurie plaukioja iš mūsų važinėja į Palangos baseiną gerb. Sauliau. Kodėl? Neabejoju, kad ko gero iki Naujųjų išsispręs tas nelemtas adreso suteikimo klausimas, atsiras greitu laiku ir keliukas į bendruomenės namus, kuris reikalingas visiems ten, kurie renkasi, o renkasi ten manau, kad žinote kas. Iš Mero išgirdome, kad tokie susitikimai vyks pastoviai. Mums senjorams gerb. Sauliau negirdima demokratija nereikalinga, kuri Lietuvoje deja egzistuoja. Senjorai nereiklūs, jiems daug pinigų nereikia, tik elementaraus valdžios rūpesčio. O tokį žmogišką rūpesti iš Mero pajutome. Nuoširdus ačiū Jam. O Jūsų prašau neskleiskite to ko nėra. Aš linkęs dažnokai atsigręžti atgal ir pasižiūrėti į nueitą kelią, paanalizuoti klaidas, pasidžiaugti laimėjimais. Ir žiūrėt į akis sutiktiems smagiau, nereikia nepatogiai nuleist. 🙂

  4. AvatarSiūlau (IP: 86.100.137.239)

   nustoti verkšlenti anksčiau laiko.Kad tos tarybos buvo tik pilstymas iš tuščio į kiaurą, sutinka beveik visi jose dalyvavę.Problemos išliko, nepaisant karštų ginčų ir rietenų tose tarybose.Klaipėda yra labiausiai apleistas didmiestis Lietuvoje , per 30 m nesugebėjęs susitvarkyti net centro! Net aktyviai “dalyvaujant” taryboms ! Tai, gal, leiskim dirbti toms institucijoms, kurias išrinko miestiečiai.Nelabai suprantu, kas gali uždrausti miesto deputatams jungtis į įvairias tarybas, diskutuoti , posėdžiauti ir teikti pasiūlymus merui vienu ar kitu klausimu. O, gal, problema yra finansavime ? Juk, kažkokios lėšos iš biudžeto buvo skiriamos. Gal, užsidarė , pagaliau, vienos ėdžios ?Netvirtinu, tik klausiu

  5. AvatarKlaipėda (IP: 90.131.33.225)

   Tegul dabar Klaipiediečiai džiaugiasi,kokia valdžią išsirinko.Dievino Vaitkų,tai dabar tegul neverkšlena,pamatys jo tikrajį veidą,nors jo veidas jau nepanašus į veidą.

   • AvatarKlaipėdietis (IP: 86.38.75.119)

    Tai ,kaip supratau verkšlena Budinas,kuris senai nuspirtas nuo lovio,ir jam panašūs veikėjai.O ne paprasta liaudis.

  6. Avatar:) (IP: 188.69.75.92)

   Tikrai taip! Kas bus tie “pritarejai”? Tarybos nebuvo jau toks blogis. Su kultura gal ir buvo tam tikru apraisku – 8000 eur Memelio atvirukams. Veikiantis asmuo- Grubliauskas kiek supratau. Bet kitos? Kodel tau Vaitkau seniorai ar neigalieji, seimos ir pacientai uzkliuvo? Kodel???!!!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt