P0

ELTA

Streikuojantys mokytojai per pirmas derybas su ministerija nesulaukė atsakymo į siūlymus (5)

Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
2023-10-03


Streikuojančios mokytojų profsąjungos vadovas Andrius Navickas teigia nesulaukęs Švietimo ministerijos atsakymo į jo pateiktus kompromisinius siūlymus dėl pedagogų darbo sąlygų gerinimo. Anot jo, derybos bus tęsiamos tada, kai profsąjunga sulauks ministerijos reakcijos į naujai iškeltus mokytojų reikalavimus.

 Oresto Gurevičiaus (ELTA) nuotr.

„Mes tikėjomės, kad bent jau bus sureaguota į mūsų kompromisinius siūlymus ir nagrinėsime visus įmanomus variantus. Mes tikrai nuo pat derybų pradžių linkę dėl visų mūsų reikalavimų ieškoti kompromiso. Galbūt ne viską įmanoma įgyvendinti iš karto, galima susitarti ilgesniame laikotarpyje“, – po susitikimo su ministru G. Jakštu kalbėjo A. Navickas.

„Deja, šiandien mes nesulaukėme atsakymo į mūsų siūlymus“, – žurnalistams sakė jis.

Anot jo, ministerija nenorėjo pradėti derybų nuo pagrindinių pedagogų profsąjungos reikalavimų – mokinių skaičiaus klasėse mažinimo, etatinio apmokėjimo sistemos tobulinimo ir darbo užmokesčio mokytojams didinimo.

„Šiandien iš esmės buvo siūloma diskutuoti kitais reikalavimais, kurie liečia labiau tik profesinės sąjungos narius. Mes manome, kad turėtume pradėti diskutuoti nuo to, kas liečią visą švietimo sistemą, kas liečia mokinius, kas liečia tėvus“, – kalbėjo streikuojančios profsąjungos vadovas.

„Mes nemanome, kad profesinės sąjungos socialinės garantijos yra lygiavertės šiems reikalavimams, jie tikrai nėra prioritetiniai. Nors mes dėl jų tikrai susitartume, rastume kompromisus, jeigu susitartumėme dėl šių trijų pagrindinių reikalavimų – dėl mokinių skaičiaus klasėje, dėl etatinio apmokėjimo sistemos tobulinimo ir dėl darbo užmokesčio mokytojams“, – sakė A. Navickas.

Jis teigė lauksiąs ministerijos atsakymų dėl pateiktų kompromisinių pasiūlymų raštu. Tik sulaukusi švietimo ministerijos reakcijos, mokytojų profsąjunga bus pasiryžusi tęsti derybas. A. Navickas taip pakvietė ministrą tartis dėl pasiūlymų ne ministerijoje.

„Į nei vieną iš trijų mūsų esminių reikalavimų, kurie liečia visą švietimo sistemą, negavome šiandien atsakymo – paprašėme, kad pateiktų raštu“, – kalbėjo A. Navickas.

„Jeigu gausime siūlymus, juos vertinsime ir matysime, kad tuose siūlymuose yra kažkokių poslinkių, tikrai manome, kad tarsimės dar ir dėl laiko. (…) Mes planuojame ministrą kviestis rytoj į (eisenos – ELTA) maršrutą ir pasiūlyti kitą (derybų – ELTA) formatą. Nes nemanau, kad ministerija yra ta vieta, kur būtinai turi vykti derybos“, – sakė švietimo darbuotojų profsąjungos vadovas.

Visgi pirmąjį derybų raundą, vykusį antradienį, A. Navickas įvertino prastai.

„Matome, kad derybos startuoja labai sunkiai, matome tokius užsispyrimus, užsiciklinimus, tai jie irgi niekur neveda, jie tik toliau trikdo ugdymo procesą. Siūlyčiau ministrui surimtėti ir į derybas žiūrėti atsakingai“, – sakė jis.

A. Navicko teigimu, jei Vyriausybė bei ministerija ir toliau laikysis pozicijos, kad finansinių galimybių dar labiau didinti mokytojų atlyginimus nebėra, antradienį prasidėjusios derybos baigsis, o streikas tęsis.

„Tada tokios derybos neturi perspektyvos. Jeigu jie nenori derėtis ir kartoja, kad nėra pinigų, tai tada derybos baigsis ir tęsis streikas. Mes galvojame, kad pinigų tikrai yra“, – teigė jis.

Vis dėlto, ministras G. Jakštas po susitikimo su A. Navicku įgarsino pirmadienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pateiktus kompromisinius reikalavimus.

„Pirmiausiai, dėl darbo užmokesčio – kaip žinome, pirminis siūlymas buvo 56 proc., dabar pateiktas siūlymas yra 46 proc. Siūlymas dėl kontaktinių valandų mažinimo – nuo 24 iki 18, dabar pateiktas nuo 24 iki 20. Dėl klasių dydžių mažinimo – jokio kompromisinio siūlymo nesulaukėme“, – aiškino ministras.

Pasak G. Jakšto, norint patenkinti reikalavimus dėl atlyginimų, kitų metų valstybės biudžete reikėtų numatyti papildomus 1 mlrd. eurų lėšų.

Taip pat, ministro teigimu, jau kitais metais reikėtų papildomų 6 tūkst. mokytojų, 2 mlrd. eurų mokyklų statybai.

„Tai yra visiškai neįmanoma. Esame pateikę, kokios yra finansinės galimybių lubos – 343 mln. eurų kitais metais“, – konstatavo jis.

ELTA primena, kad antradienį toliau tęsiasi mokytojų streikas. Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos teigimu, streikas truks visą mėnesį.
ŠMSM rugsėjį pateiktas pasiūlymas kitais metais pedagogų darbo užmokestį didinti 21 proc., nuo sausio atlyginimus pakeliant 10 proc., netenkino švietimo darbuotojų profsąjungos. A. Navicko teigimu, mokytojų atlyginimai turėtų būti keliami ženkliai daugiau.

Be atlyginimų didinimo, LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių klasėse bei mokytojų darbo krūvį. Visgi, pirmadienį LŠDPS pateikė naujus, pasak vadovo, kompromisinius siūlymus ir grįžo prie derybų stalo.

                                                                                                            Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama


  2023-10-03

  5 komentarai “Streikuojantys mokytojai per pirmas derybas su ministerija nesulaukė atsakymo į siūlymus”

  1. AvatarHmm (IP: 78.56.183.214)

   Ir jie dar vadinasi mokytojais? Sako blogai, bet nepasako nieko konkrečiai, kalba bendromis frazėmis. Ką matau, tai tik, kad nori, jog algas 50 proc. pakeltų ir krūvius sumažintų, ir dar mokinių skaičių klasėse taip pat… Vau, tai gaunasi, kad ne tik alga pakelta, bet ir darbo krūvis nerealiai sumažinamas, o ir su gerokai mažiau mokinių dirbs. Nieko sau. Bet palikime, tai jų sąžinei, jeigu tokią jie turi.
   Man tik įdomu kitas dalykas. Mokytojas, kurio misija yra, na bent jau pagal mano durną supratimą turėtų būti, mokyti vaikus, tai pamina, numeta į šoną ir lekia į Vilnių darbo laiku streikuoti. Na, nieko tokio, juk vaikučiai po to pasivys… Neturiu žodžių. Jeigu mes tėvai neleisime vaiko į mokyklą, tai tuoj lietuviškojo barbevernio sulauksime ir baudą gausime už tai. O, tie, kurių pareiga ir darbas yra mokyti, taip elgtis gali. Valio, “šauniesiems pedagogams”! Gal reiktų pamąstyti nors kartais ir jeigu yra blogai tau, tai gal ir streikuok ne darbo metu. Hmm, bet apie ką aš čia, juk atostogos gerai, laisvalaikis po darbo irgi liuks, tai belieka darbo metu, vaikų mokslų sąskaitą streikuoti. Jūs ne pedagogai.
   P. S. O dabar galite ant manęs pradėti loti, juk pasakiau tai, kas jums nepatinka ir atveria vaizdelį į jūsų savanaudišką pasaulėlį 😉

   • Avataraha (IP: 46.249.191.78)

    visiškai pritariu… panašiai pasisakiau fb, tai viena mokytoja “lojo” ant manęs dvi savaites… kitokia nuomonė pedagogams nepriimtina

   • AvatarHmmm..... (IP: 78.61.100.125)

    Šioje santvarkoje NĖRA JOKIŲ P A R E I G Ų, yra PIRK-PARDUOK, tai jei mažai moka ir reikia streikuoti, jei per didelis krūvis, reikia streikuoti, o jei streikas nepadės, tai eiti kito darbo ieškoti, o vaikučius “geri” tėveliai ir į lendsbergienės privačią mokyklą gali leisti, nes valstybinėje 33 mokiniam klasėje , kurioje dar ir nepilnamečiai recidyvistai ir iš Salantų pagalbinės atėję sėdi, doriems vaikams nieko išaiškinti neįmanoma, nes su prietrankomis dorotis reikia.

   • AvatarNe pedagogas (IP: 84.15.191.213)

    Nedirbu mokytoju, bet matau, kiek reikia jiems dirbti. Ir su kuo reikia dirbti. Ir kokomis sąlygomis. Pirma reikėtų pačiam pabandyti padirbti tokį darbą ir tada pradėti aiškinti apie savanaudišką pasaulėlį.

  2. Avatarką daryt? (IP: 83.179.55.248)

   Pasakykite, prašau, – ką daryti mokiniams kol mokytojai streikuoja? Kaip bus atidirbamos 1 mėn. praleistos pamokos. Vien matematikos praleista bus 18 pamokų. Lietuvių k. ir literatūros 22 pamokos, anglų k. 13 pamokų…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt