Tarptautinėje konferencijoje – lyderystės ir karybos pamokos kariams

Švietimas

Klaipėdos universitete prasidėjo tarptautinė istorikų konferencija „Kovos už laisvę rytų Baltijos regione po Pirmojo pasaulinio karo“. Lietuvos kariuomenės ir Klaipėdos universiteto iniciatyva surengtos konferencijos tikslas – per XX a. pradžioje vykusių Nepriklausomybės kovų karybos patirtį, lyderystės ir vertybinius pavyzdžius ugdyti šiuolaikinius Lietuvos karius, skatinti karininkų tikslinio vadovavimo įgūdžius bei jų pritaikymą šiandienos kariuomenėje.

Konferencijoje siekiama pagilinti žinias apie Lietuvos Nepriklausomybės kovas, praplėsti šio istorijos etapo suvokimą pažvelgiant į kaimyninių šalių istoriją bei atskleisti vienijančias patirtis tuometinio tautų ir valstybių bendradarbiavimo kontekste. 

Sakydamas sveikinimo kalbą konferencijos dalyviams, Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas pabrėžė mokslo bendruomenės ir kariuomenės bendradarbiavimo svarbą.

„Klaipėdos universiteto ryšys su kariuomene, karybos istorija ir šiandiena – tamprus ir, matyt, kitaip net negali būti. Universitetas įsikūręs buvusiose kareivinėse, čia ir dabar vyksta iškilmingos kariškių ceremonijos. Tik pats pastatų kompleksas jau daugiau nei 30 metų tarnauja taikiems tikslams bei akademinei minčiai. Čia, centriniame miestelio pastate, įsikūręs ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas, tyrinėjantis ir lietuviškąją karybos istoriją. O kas yra istorija? Tai – praeities pamokos ateičiai. Gerai, jeigu jų nepraleidžiame pro ausis, o išmokstame ir einame į priekį nekartodami senų klaidų“, – sakė rektorius.  

Pasak Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininko gen. mjr. Mindaugo Steponavičiaus, Nepriklausomybės kovose įgyta karybos patirtis yra aktuali ir šiandien. Vadams būtina domėtis karybos istorija, nes tai didina jų sprendimų tikslingumą bei įvairovę ir šiuolaikiniame mūšio lauke.

„Karų istorija kartojasi, keičiasi tik priemonės, tad vertindami tarpukariu vykusius mūšius, karines operacijas, pergalingas ir nesėkmingas, išmokdami jų pamokas, galime tobulinti savo gebėjimą kovoti ir pasiruošti ginti valstybę nuo išorės priešų”, – atidarydamas konferenciją pabrėžė generolas. 

Vienas iš konferencijos iniciatorių, Klaipėdos universiteto istorikas doc. dr. Vytautas Jokubauskas pastebėjo, jog XX a. pradžioje Lietuvos visuomenei teko išgyventi ištisą dešimtmetį karo sąlygomis nuo 1914 m. iki 1923 m. 

Istoriko teigimu, sovietinė okupacija 1940 m. nutraukė Lietuvos kariuomenės ir akademinės bendruomenės pastangas plačiau analizuoti Nepriklausomybės kovų problemas. Todėl prireikė ištisų dešimtmečių kai buvo galima sugrįžti prie 1919–1920 m. karo tyrimų. 

Pasak doc. dr. Jokubausko, tiriant Nepriklausomybės kovas būtina atsižvelgti į jų kontekstą, nes Lietuvos kariuomenė regione veikė ne viena. Šiuo metu žinomos valstybinės sienos daugeliu atvejų 1919–1920 m. neegzistavo ir kariuomenės judėjo operacijų rajone jų nepaisydamos. Todėl konferencijoje stengiamasi paliesti ir gretimų regiono valstybių kariuomenių veiksmų problemas. O Lietuvos kariuomenė įsitraukdama į šį akademinį procesą pratęsia dar tarpukariu pradėtus savo darbus – prisidėti prie Nepriklausomybės karo istorijos tyrimų bei jų populiarinimo ir sklaidos.

Tarptautinė konferencija tęsis dvi dienas. Joje mokslinius pranešimus skaitys istorikai ir mokslininkai iš Klaipėdos, Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų bei kitų pripažintų Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos bei Ukrainos mokslo institucijų.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Spyglys

Pirtį reikėjo perduoti vaistininkams, o ne teismų vanojamam šoferiui*

„Gal galima būtų sujungti vaistines su pirtimi”, – šaipėsi Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Artūras Razbadauskas ketvirtadienį vykusio Klaipėdos valdžios ...
2024-04-26
Skaityti daugiau

Švietimas

Pradeda veikti universiteto STEAM centras

Klaipėdos universitete (KU) oficialiai atidarytas metodinis STEAM centras. Tai pirmasis iš trijų Lietuvoje numatytų sukurti metodinių centrų. Jo komanda veiklą ...
2024-04-15
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Iš Žardės tvenkinio dingusią salą žada grąžinti atgal

„Ši sala, atkeliavusi į Žardės parko tvenkinį, tegul bus Klaipėdos universiteto dovana miestui artėjančio gimtadienio proga. Mums, kaip mokslo įstaigai, ...
2024-03-26
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This