P0

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Neringos kyšio byla: paskelbtas nuosprendis (1)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-10-10


Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose paskelbtas nuosprendis byloje, kurioje Panevėžio verslininkas Tomas Petras Radikas buvo kaltinamas bandymu papirkti buvusį įmonės „Neringos vanduo” vadovą. Pats kaltinamasis išgirsti verdikto neatvyko.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Į baudžiamąją bylą išvirtusi istorija prasidėjo dar 2020-ųjų gruodį, kai „Neringos vanduo” surengė aukcioną nebereikalingai siurblinei parduoti. Su įvairiais nesklandumais vykusį aukcioną galiausiai buvo nuspręsta nutraukti, bet tada jo dalyviais pripažinti asmenys tokį sprendimą apskundė teismams. O galimo taikaus sprendimo paieškos ir išvirto į baudžiamąją bylą.

2021-ųjų lapkričio pabaigoje Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdyba pranešė, kad gavusi Neringos mero Dariaus Jasaičio pranešimą apie pasiūlytą kyšį, pradėjo ikiteisminį tyrimą. Esą verslininkas, atstovaudamas vienam UAB „Neringos vanduo“ organizuoto aukciono dalyviui, siekė, kad tarp savivaldybės ir aukciono dalyvių būtų sudaryta taikos sutartis. Taip pat jis esą siekė, kad „Neringos vanduo“ su vienu iš aukciono dalyvių būtų sudaryta minėtosios stoties pirkimo-pardavimo sutartis.

Anot STT pranešimo, siekdamas šių tikslų, Panevėžio verslininkas davė 10 tūkst. eurų kyšį tuometiniam UAB „Neringos vanduo“ direktoriui Dangerui Aleksandrovui, po ko papirkėjas iš karto buvo sulaikytas. Baigiantis sulaikymo terminui Klaipėdos apylinkės teismas buvo leidęs T. P. Radiką suimti mėnesiui.

Bylą išnagrinėjęs teisėjas Marius Steponaitis konstatavo, jog verslininko kaltė yra visiškai įrodyta – iš byloje esančių duomenų nekyla jokių abejonių, jog buvo siūlytas kyšis. Anot teismo, liudytojų parodymai byloje yra nuoseklūs, tai įrodo ir garso įrašai. Teismas konstatavo, kad nėra jokių įrodymų dėl galimo D. Jasaičio ir D. Aleksandrovo nesąžiningumo. Buvo atmesta ir gynybos versija dėl provokacijos, nes bylos duomenys rodo, jog iniciatyvą rodė pats nuteistasis.

Tiesa, kartu teismas pripažino, jog nėra įrodymų, jog T. P. Radikas siūlė ir Neringos merui 10 tūkst. eurų kyšį – pats D. Jasaitis konkrečios pinigų sumos nematė, o skaičius, rodomas kalkuliatoriuje, galėjo būti ir kitoks. Be to, minėtoji suma kaip versija atsirado gerokai vėliau.

Skirdamas baudą teismas įvertino, kad verslininkas iki tol buvo neteistas ir skyrė jam pačią švelniausią įmanomą bausmę – 400 MGL (20 tūkst. eurų) baudą. Iš jos bus išskaičiuotas sulaikymo terminas. Šią baudą T. P. Radikas turi sumokėti per 12 mėnesių nuo nuosprendžio įsigaliojimo. Iki bausmės įvykdymo paliktos galiojančios kardomosios priemonės.

Kaip kyšis siūlyti 10 tūkst. eurų teismo sprendimu konfiskuojami valstybės naudai, o šampanas ir dėžutė, panaudoti kyšio pinigams sudėti, turės būti sunaikinti.

Šis nuosprendis dar gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.


  2023-10-10

  Vienas komentaras apie “Neringos kyšio byla: paskelbtas nuosprendis”

  1. AvatarAnonimas (IP: 88.119.47.22)

   Tai koks nuosprendis? Gal nekaltas?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt