P0

Miestas, Svarbu

Atgimimo aikštės rekonstrukcijos konkursas vėl nutrauktas (27)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2023-10-12


Klaipėdos savivaldybė administracijos direktorius spalio 10 d. antrą kartą nutraukė viešojo pirkimo konkursą dėl Atgimimo aikštės rekonstrukcijos, įrengiant požeminę automobilių saugyklą, darbų.

Projektuotojų vizualizacija

Pasak Vilmos Marcinkevičienės, Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjos, konkursas nutrauktas gavus pagrįstą vieno iš potencialių rangovų pretenziją. 

Pretenzija buvo oficialiai pateikta dėl konkurso sąlygose numatyto per trumpo laiko išsamiems archeologiniams tyrimams. Savivaldybės Viešųjų pirkimų komisija su pretenzija sutiko ir dabar rengiasi šį konkursą skelbti iš naujo.

Pirmą kartą paskelbus tokį konkursą teko jį nutraukti dėl to, kad reikėjo keisti esmines sąlygas. Potencialūs rangovai savivaldybei tuomet pateikė beveik 90 klausimų.

Judėti sovietmečiu Lenino aikštės pavadinimą turėjusios erdvės sutvarkymo link buvo pradėta 2014-aisiais, kai buvo patvirtintas Klaipėdos miesto viešo naudojimo erdvių miesto istorinėje dalyje detalusis planas, leidęs dalyje aikštės atkurti kai kuriuos buvusius ar statyti naujus pastatus. Vadovaujantis šio plano sprendiniais buvo suformuoti nauji komercinės paskirties sklypai.

Tais pačiais metais savivaldybės administracijos užsakymu UAB „Eurointegracijos projektai” pradėjo rengti aikštės ir gretimybių raidos galimybių studiją. Jos metu buvo suformuluoti keturi galimi aikštės sutvarkymo variantai: iš dalies (palei Herkaus Manto ir Danės gatves) atkurti buvusį užstatymą pagal galiojantį detalųjį planą; išplėsti aikštę iki upės be jokio užstatymo; atkurti Biržos gatvę kartu su daliniu užstatymu; užstatyti šiaurinę aikštės dalį. Visais atvejais po aikšte siūlyta įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę.

Vėliau dėl šių pateiktų galimų raidos variantų buvo surengta klaipėdiečių apklausa. Jos metu savo nuomonę išreiškė 497 miestiečiai. 70 proc. respondentų pasisakė už antrąjį variantą – kad aikštė nebūtų užstatyta.

2016 m. birželį klausimui atkeliavus į miesto Tarybos kolegiją, pastaroji be didelių diskusijų irgi pasisakė už variantą, kai aikštė neužstatoma, o po ja įrengiama požeminė stovėjimo aikštelė.

Po šio sprendimo buvo paskelbtas Atgimimo aikštės sutvarkymo idėjų konkursas. Pirmąją vietą komisija skyrė UAB „Cloud architektai“ ir Panevėžio statybos trestui (PST), pasiūliusiems aikštėje atkurti 1990 metų kovo 11-ąją danguje matytas žvaigždes ir mėnulį. Vėliau kilus ažiotažui dėl galimo plagijavimo, mėnulis buvo transformuotas į „dangaus veidrodį” su blyškiu XVIII a. Klaipėdos miesto žemėlapio atspaudu.

2018 m. miesto Taryba pritarė sutarčiai su Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru, pagal kurią įsipareigojo iki 2021 metų I ketvirčio po Atgimimo aikšte įrengti rekonstruojamam teatro pastatui reikiamas 116 automobilių stovėjimo vietų. Tačiau projekto įgyvendinimas sustojo pirmiausiai dėl finansinių priežasčių – 2019 m. sausį paaiškėjo, kad dėl nestabilių gruntų požeminės aikštelės kaina prasidėtų ne nuo 1,8, o nuo 6,5 mln. eurų. Dėl to savivaldybės administracija politikams ėmė siūlyti įrengti tris kartus didesnį požeminį parkingą už maždaug 11 mln. eurų.

Miesto straipsnių vidus

Miesto Tarybai nusprendus nesitraukti nuo tokio sumanymo, savivaldybės administracija pradėjo ieškoti būdų, kaip visgi atpiginti tokį projektą. 2020-ųjų sausį ji už 12 098 eurus nusipirko Atgimimo aikštės sutvarkymo techninio projekto, kurį rengė PST, audito paslaugą. Auditą atliko bendrovė „Hidrosfera“. Ji pateikė savo išvadas, kuriose teigiama, kad požeminę automobilių stovėjimo aikštelę galima įrengti pigiau, be to, joje gali būti daugiau vietų. „Hidrosfera“ pasiūlė požeminei aikštelei vietoj susikertančių gręžtinių gelžbetoninių polių naudoti laikančiąsias konstrukcijas iš plieninių įlaidų.

Po šio audito savivaldybė vienašališkai nutraukė projektavimo sutartį su PST. Savivaldybė įmonei nesumokėjo 25 proc. nuo sutartos sumos, kuri siekė 135,5 tūkst. eurų.

Pagal naująjį už beveik 164 tūks. eurų UAB „SRP Projektas” parengtą techninį projektą preliminari tokios aikštelės kaina padidėjo iki 20,3 mln. eurų, tačiau kartu suplanuota įrengti daugiau stovėjimo vietų – nebe 157, o 231. Vienos vietos automobiliui požeminiame garaže kaina sumažėjo nuo 67 635 iki 60 413 eurų. 

Antžeminį aikštės rekonstrukcijos projektą už 12 tūkst. eurų užbaigė bendrovė „Cloud architektai”.

INFORMACIJA

Atgimimo aikštė vietoje II pasaulinio karo metu nukentėjusio buvusio Biržos gatvės užstatymo šioje vietoje buvo suformuota pirmaisiais pokario metais. 1955 m. ant betoninio postamento tuomet Tarybų aikšte vadintoje erdvėje buvo iškelta proletariato internacionalizmą simbolizavusi skulptūrinė kompozicija – susikibę juodaodis, azijietė ir baltaodis.

1975 m. buvo parengtas aikštės rekonstrukcijos projektas pritaikant ją Lenino skulptūros statybai – pastaroji buvo atidengta po metų, aikštė gavo proletariato vado vardą.

Lenino skulptūra buvo demontuota 1991 m. rugpjūčio 23-ąją po nesėkmingo Maskvos pučo.


  2023-10-12

  27 komentarai “Atgimimo aikštės rekonstrukcijos konkursas vėl nutrauktas”

  1. AvatarDM (IP: 87.215.10.5)

   Savivaldybes tempai apsurdiski paskui stebisi visi kraustosi i uzmiesti. Judekit truputi nes kol ta miniatiurini senamiesti nesutvarkysite ten gyvybes nebus….ji bus akropoly.

  2. AvatarNezabitausko variantas (IP: 78.61.173.9)

   Viskas paprasta kaip dukart du. Aikštė išlyginama, medžiai išsaugomi. Įrengiama laikina(!) antžeminė aikštelė mašinoms. Teatras atveria duris. Visi laimingi – visuomenė, kad liko medžiai, kad nėra klaikiojo “dangaus veidrodžio”, kad sutaupyti milijonai. Laimingi artistai ir automobilistai, net Tuma, ir tas laimingas.

   • Avatarir ateities vizija (IP: 78.61.173.9)

    O po daugelio metų, kai bus prisimintas miesto be automobilio siekis, laikina stovėjimo aikštelė po truputį tuštės ir bus panaikinta. Aikštė virs žaliu skveru, kur po vienu iš didelių medžių perkelsim baso Vydūno skulptūrą, kuriai ant verdančio puodo dangčio stovėti dabartinėje vietoje yra labai nesmagu.

  3. AvatarVytautas Lupeika - eksdeputatas signataras (IP: 83.176.224.209)

   Jau Trisdešimt du metai kaip dabartinio pavadinimo ATGIMIMO aikštė vegetuoja kaip apleistas plynas laukas…
   Dar daugiau – kaip svetimvietė , nes čia ir istoriškai bei niekada ir nebuvo jokios aikštės ar placiaus… Čia visada buvo gražus miesto urbanistinis išplanavimas gražios architektūros, puikiais bei patogiais miesto pastatais .
   O dabar ..? O dabar, nuvertus proletaro Uljanovo (lenin) svetimkūnį balvoną ir išvarius iš Klaipėdos (ir iš visos Lietuvos) Rusijos raudonąją okupacinę kariuomenę su visom puškom ir blėkiniais šarvuočiais, aikštė ne aikštė taip ir plynavoja sulaužytais borteliais bei sutraiškytu grindiniu…
   Tai va, tokios tokelės… Ar galim toliau – dar daugiau..? Įsivaizduot tą vadinamą aikštę , iškastą milžiniškom duobėm , užplūdusią gruntiniais ir negruntiniais DANGĖS vandenimis, išardytą, nukastą ir … O pinigai ant medžių tai neauga! P.S. Taip tolimoj vaikystėj po karo sakydavo , kad Amerikoj doleriai ant medžių auga !
   Ir dabar – nuolat ir beveik kaskart kažkas vis šaukia: – reikia požeminių garažų ! Reikia pusantro šimto, … jau reikėtų virš dviejų šimtų, o dar geriau kažkam jau dvigubai daugiau garažų po ta aikšte būtų ne pro šalį…

  4. AvatarAnonimas (IP: 86.38.152.221)

   Negi nematot,kad chebra,su “pozeminiu “leninu””,jus durnina !?
   10 mecius Veike-dirbo Muzikinis teatras,JOKIU parkingu nereikejo,ziurovai-darbuotojai patenkinti … !???

  5. AvatarT (IP: 78.61.249.104)

   Klaipėdos savivaldybė,tai visiškas kolhozo kontora su pirmininkų priešakyje.
   Siūlau naują pavadinimą:
   Klaipėdos tarybinis ūkis
   Pirmininkas Vaikus.

  6. AvatarI am (IP: 78.57.214.60)

   Von ant trijų raidžių su savo požeminiais, to dar betrūko, žmonės nuo pirmos dienos tam prieštaravo, prieštarauja ir prietaraus

  7. AvatarBlyn (IP: 88.119.41.104)

   Kiek galima malti Š ,del kazkokios tai Viktorijos parkovkes??

   • AvatarAnonimas (IP: 78.57.214.60)

    Ligoninei dulkys pinigų neduoda, bankrotina, čia kažkokias nesąmones darys. Kam? Jeigu teršiančio transporto turi nelikti

  8. AvatarKlemka (IP: 90.138.153.224)

   Pamiršote dar vieną auksinį objektą t.y. Danės skverą, ten kaina išaugo dvigubai apie 6 milijonus, sako plyteles betonines pakeitė į kiniškas granitines, bet klausimas kodėl iš karto konkurse tai nebuvo numatyta, o tik praėjus konkursui iš karto ėjo pakeitimai. Ar nebus ir čia su garažu pasakys bloga archeologija reikia vieno ar kito atlikti o ten žiūri ir kaina padvigubėjo, Klaipėdoje viskas galima. Pavyzdžiui paimti ir privatizuoto gatvės dalį ( Smilties Pylimo g.) ir galimai sako pagal įstatymą viskas. Taip kad ko gero ir toliau viskas bus auksinių statybų era.Taigi greit Klaipėda auksine taps, visi lėks gyventi čia.

  9. AvatarNevykėli , iš VE dalis teksto (IP: 90.131.46.73)

   Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus: Bendravimas su senjorų bendruomene – visada prasmingas ___Jaukus susitikimas su senjorų bendruomene prie kavos puodelio pasitinkant Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną ir aptariant šiai visuomenės daliai opias Klaipėdos problemas.
   Buvo gera proga patikinti juos, kad su senjorų bendruomene bendravimas vyks betarpiškai bei su nauja galimybe – TIESIOGIAI Savivaldybės darbuotojams ir merui teikti pastabas bei pasiūlymus _________P.S. Nuo bukumo jau klaiku ….ir tokie dalyvauja rinkimuose ?

  10. AvatarCitata superinė. Su ja į kitus rinkimus (IP: 78.61.189.152)

   “Senjorų taryba jau buvo susitikusi su meru ir vyko pokalbis 🙂Meras išgirdo senjorus , senjorai patarė merui “:) Po to meras nutarė nutarukti proejktus ar ką?

  11. AvatarNutraukti projektą (IP: 90.131.36.81)

   Už 60 000 mašinos stovėjimo vieta?Kam Tumos viešbučiui?

   • AvatarŠvieskis (IP: 90.131.46.73)

    Muzikiniui teatrui ! Kaip nusibodote 😂

   • AvatarAnonimas (IP: 85.232.147.231)

    Nei už, nei prieš už požeminį garažą, bet … KL meriukas tai tikrai žaidžia rinkiminius žaidimus su pensininkais, kurie ir taip su mašinomis nesivažinėja. Rado ko paklausti. Ha ha ha !!!!

   • Avatar? (IP: 90.135.35.244)

    O iš kur žinote apie ką kalbėjo meras su pensininkais ? 😉 Kiek skaičiau temos apie ” aikštelę ” nebuvo . Jie buvo paminėti tik todėl , jog vis bandoma teikti ” naikinamos tarybos ” , deja tai – melas. Tarybos liko tik kitame statuse . Tik tiek . O ” aikštelė ” yra privaloma muzikiniam teatrui , tokia sąlyga buvo.

   • AvatarNe ne teatrui (IP: 90.131.36.81)

    Ant kulniuku į teatra važioja su taksi, o ne savo mašina.
    2. u
    Sumokės 20euriukų už bileta į teatrair pastatys 1 karta per mėn
    Auto vietoje kurios kaina 60 000 eurų. Ar Tumos Viktorijos viešbutukas ne užims visas vietas?..

  12. AvatarPamastymas (IP: 90.140.194.5)

   Kokie jūs turtingi , auksinė mokykla , auksinis požeminis garažas , kas dar . Gal senamiesti sutvarkykit , gatvės kaip po karo vienos duobės , senasis Mėmelio paštas .

  13. Avatartaip (IP: 78.61.189.152)

   Naujoji valdžia tęsia savo politiką toliau- paleisti (visos tarybos prie miesto tarybos), nutraukti (Jūrininkų poliklinika, Baltijos pr. žiedas). Kas toliau liberlalieji valstiečiai?

   • AvatarO jūs liberalieji patryyyjotai (IP: 90.131.46.73)

    toliau tęsiate tradiciją TEKSTŲ NESKAITOTE ! Neskaitote , nes nesuvokiate kas parašyta ar nesugebate kritiškai mąstyti ? Beviltiški ? _____ Pasak Vilmos Marcinkevičienės, Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjos, konkursas nutrauktas gavus GAVUS PAGRĮSTA VIENO IŠ POTENCIALIŲ rangovų pretenziją. 

    Pretenzija buvo oficialiai pateikta dėl konkurso sąlygose numatyto per trumpo laiko išsamiems archeologiniams tyrimams. Savivaldybės Viešųjų pirkimų komisija su pretenzija sutiko ir dabar rengiasi šį konkursą skelbti iš naujo. _______P.S. ” aukštesnio išsilavinimo ” patryyyjotai norėtų , kad kaip ir liberaliųjų darbai būtų su broku ar būtų užginčyti teisme ? O gal patryyyjotai nenori Muzikinio teatro atidarymo ? Klaiku nuo bukumo …

   • AvatarMeluojate ? Taip ? (IP: 90.131.46.73)

    Senjorų taryba jau buvo susitikusi su meru ir vyko pokalbis 🙂 Meras išgirdo senjorus , senjorai patarė merui . Nežinote ? ” tas aukštesnis išsilavinimas ” trukdo ?

  14. AvatarAnonimas (IP: 86.38.152.221)

   Uz pastatu Montes g.atstatyma !
   P.S
   Manau reikia atkurti geri- istorinius pastatus,o ne okupacine -bolsevikine “lenino dykviete”.Bet okupantu parankiniai daro juoda darba …

   • AvatarSkaitykite tekstą ! (IP: 90.131.46.73)

    nuo patryyyjotų bukumo jau bloga . Vyko apklausos , vyko balsavimai taryboje , kolegijoje .

  15. Avatarmiestelėnas (IP: 88.119.135.59)

   tai įvardinkit kas tas administracijos direktorius, koks terminas buvo per ilgas ir kokio prašė. Labai idomu paskaitinėt tokius straipsnius dar kartą, arba sekt istoriją, kaip tam tikri veikėjai vilkina, koreguoja, priema ar atšaukia projektus ir t.t.

  16. AvatarMiestelėnas (IP: 195.182.68.125)

   O aš norėčiau mieste matyti daugiau pastatų, o ne plynlaukių ir aikščių. Atstatytų bent dalį jų, kurie buvo sugriauti karo metu

   • Avatarse (IP: 78.57.211.224)

    aš taip pat norėčiau, kad būtų atstatomi senosios Klaipėdos pastatai arba bent statomi laikantis senosios architektūros stiliumi, kaip kad sėkmingai daroma Lenkijos Pamaryje. Deja, Klaipėdoje per 30 metų buvo sugebėta tai padaryti bene tik su vienu tokiu pastatu – Old Mils viešbučiu.

   • AvatarKLP (IP: 86.100.17.176)

    Na, dar Salamander pastatą galimą pridėti. O toliau – šnipštas

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt