P0

Regionas, Svarbu

„Neringos vandens” istorija: savivaldybė didina statymus (2)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-10-23


Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose toliau nagrinėjama civilinė byla, kurioje Neringos savivaldybės įmonė „Neringos vanduo” iš buvusio vadovo Dangero Aleksandrovo siekia prisiteisti daugiau nei 27 tūkst. eurų už neva pradangintą įmonės turtą.   

Valandomis trunkančių liudytojų apklausų metu aiškinamasi ir įvairiausias smulkmenas – nuo kavos pupelių pirkimo iki tualetinio popieriaus nurašymo tvarkos.  

Tuo metu trečiuoju asmeniu byloje esanti savivaldybė per savo įmonę nusprendė papildomai investuoti į šią bylą nemažus pinigus.  

Martyno Vainoriaus nuotr.
Ieškinį šiek tiek sumažino 

Peripetijos „Neringos vandenyje” į viešumą iškilo sausio pabaigoje, kai „Atvira Klaipėda” gavo Neringos savivaldybės tarybos nariams pateiktą Savivaldybės administracijos Centralizuotos vidaus audito tarnybos atlikto įmonės audito ataskaitą. Neringos meras Darius Jasaitis „Atvirai Klaipėdai” tada aiškino, kad auditą buvo nuspręsta pradėti dėl to, kad buvęs įmonės vadovas D. Aleksandrovas, su kuriuo buvo atsisveikinta šalių susitarimu, esą neperdavė visų įmonės materialinių vertybių, buvo sulaukta ir kitokių signalų.   

Auditoriai skelbė, kad atliktus bendrovės materialinių vertybių inventorizavimą buvo nustatyta, kad jų trūksta už 28 584,85 Eur.   

Esant „korupcijos pasireiškimo tikimybei”, jie rekomendavo Savivaldybės administracijos direktoriui kreiptis dėl D. Aleksandrovo veiksmų į teisėsaugos institucijas – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą, prokuratūrą.  Vėliau tokiai pozicijai pritarė ir Neringos miesto tarybos Kontrolės komitetas.    

Pats D. Aleksandrovas po kelių dienų „Atvirai Klaipėdai” atsiuntė išsamų tekstą, kuriame dėstė abejones dėl atliktos inventorizacijos bei teigė, jog kaltinimai, kad jis neva įmonei neperdavė kažkokių darbų ar daiktų, yra netiesa.    

„Šis oponentų suorganizuotas skandalas buvo reikalingas tam, kad atsiimčiau dokumentus ir pasitraukčiau iš rinkimų kovos. <…> Tiesa ta, kad smūgį mano sąrašo kolegoms buvo lengviausia suduoti per mane, nes sąraše esu vienintelis kandidatas, kuris užėmė Neringos savivaldybės įmonės direktoriaus pareigas, todėl prieš mane lengviausiai fabrikuoti kaltinimus”, – tikino D. Aleksandrovas, savivaldos rinkimuose dalyvavęs su Liberalų sąjūdžio komanda (meras Darius Jasaitis yra Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” Neringos lyderis).    

„Bet kuriuo atveju bus ir civilinė byla”, – Kontrolės komiteto nariams tada sakė D. Jasaitis. Taip ir buvo pasielgta – „Neringos vanduo” parengė ieškinį ir perdavė jį teismui. Savivaldybė šioje byloje yra tretysis suinteresuotas asmuo.   

Nors auditoriai iš pradžių skelbė, kad po D. Aleksandrovo pasitraukimo įmonėje trūksta 28 584,85 Eur vertės turto, teismą pasiekė ieškinys, kuriame jau nurodyta šiek tiek mažesnė reikalaujama suma – 27 626 eurų. Suma buvo sumažinta, nes vėliau buvo rastas kompiuteris ir jo dėklas.   

Kodėl neskundė susitarimo – neaišku 

Teismo proceso metu pradėtos kai kurių liudytojų apklausos dėl klausimų gausos tęsėsi gana ilgai. Pavyzdžiui, įmonės finansininkės Astos Bendoraitytės apklausa truko daugiau nei penkias valandas.  

„Kiek aš dirbau, nė vinis nebuvo prapuolusi“, – tikino nuo 2006-ųjų įmonėje dirbanti moteris.  

Jos apklausos metu buvo aiškinamasi ir kaip bendrovėje naudojamas ir nurašomas tualetinis popierius.  

Kartu ji pripažino, kad atliekant inventorizaciją nebuvo tikrintas kiekvieno darbininko automobilis. Esą jei būtų reikėję atlikti tokią detalią inventorizaciją, būtų reikėję „užplombuoti įmonę ir nieko savaitę nedaryti“. 

Finansininkė pripažino ir faktą, kad iki tol nebuvo buvę, jog inventorizacijoje nedalyvautų asmuo, atsakingas už vertybes, kaip kad nutiko D. Aleksandrovo atveju.  

Anot A. Bendoraitytės, sąskaitas už gurmaniškus rinkinius buvęs įmonės vadovas buvo palikęs salėje, jų tiesiogiai neatnešė. Moteris taip pat dėstė, jog įmonė neturi suvirintojų neturime, tad ir jiems skirti darbo drabužiai esą neturėjo būti perkami.  

„Neringos vandens” technologas Ričardas Juozas Gubinas savo ruožtu aiškio, kad įmonei nereikia nei vinių, nei viniakalės. Esą gal prieš dvejus ar trejus metus buvo pirkta paprastų vinių 100 ar 200 gramų ir daugiau jų nereikėjo. Tas pat esą yra ir su medvaržčiais. Oblius jam irgi atrodė keistas pirkinys, nes nieko įmonėje obliuoti nereikia.  

„Nėra didelis ūkis, esame kaip šeima, viskas žinoma“, – teigė technologas, taip pat patikinęs, jog suvirintojo rūbai įmonės darbuotojams netinka, nes su jais negali laisvai judėti, o suvirintojo etapo įmonėje nebuvo ir nėra.  

Neringos savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vedėja Viktorija Budvytytė-Bedalienė savo ruožtu aiškino, kad esminės susitarimo dėl D. Aleksandrovo atleidimo iš darbo šalių susitarimu sąlygos buvo išeitinė išmoka ir darbų perdavimas.  

„Viskas buvo civilizuotai ir net minčių nekilo, kad viskas gali į tai išvirsti. <…> Nekilo abejonių, kad vyks necivilizuotai, neperduos darbų vertybių. Apie 11 val. Po pietų direktorius (Savivaldybės administracijos vadovas Egidijus Šakalys – M. V.) pasikvietė ir pasakė, kad išvažiavo visi, administracija buvo tuščia. <…> Viena šalis iš esmės keitė situaciją nesilaikydama įsipareigojimų. Tokios problemos, kad nesilaikytų rašytinių, žodinių susitarimų šioje administracijoje nėra buvę“, – dėstė skyriaus vedėja.  

Ji negalėjo atsakyti į D. Aleksandrovo klausimą, kodėl tada savivaldybė nepaskundė susitarimo ir nepareikalavo grąžinti išeitinių išmokų.  

„Nežinau, kodėl. Gal akcininkas nesitikėjo tokio kiekio, gal nesitikėjo tiek tų vertybių. Gal jei tik stalas būtų dingęs, gal būtų apsimetę, kad nematė“, – sakė V. Budvytytė-Bedalienė. 

Kartu su D. Aleksandrovu tą pačią dieną iš darbo išėjusi buvusi įmonės administratorė Gintarė Būdvytytė tikino aš nežinojusi, kad direktorius irgi išeis iš darbo tą pačią dieną. Esą atitinkamą prašymą ji buvo parašiusi dar daugiau nei prieš mėnesį, kad galėtų jau būti laisva per pažinties su vyru metines. Esą toks išėjimas iš darbo kartu buvo tik sutapimas.  

„Atsibodo kiekvieną rytą keltis 5 valandą ir važinėtis“, – apie motyvus palikti darbą sakė moteris.  

Ji kasryt į darbą atvykdavo kartu su D. Aleksandrovu, jo automobiliu, nes pati neturėjo vairuotojo pažymėjimo. Buvusi administratorė tikino, kad direktorius veždavo į įmonę kavos pupeles, kanceliarines prekes. Esą ji sudarydavau sąrašą, ką nupirkti.    

D. Aleksandrovas jau vieno iš ankstesnių teismų posėdžių metu buvo tikinęs, kad įmonės sąskaita teikdavo kurorto valdžios atstovams įvairias dovanas.  

„Po gurmaniškais rinkiniais yra paslėpti ir buteliai prabangūs, kurie dovanoti merui, vicemerui, administracijos direktoriui, specialistams. Neringoje tokia praktika, kad juos reikia įvairiomis progomis sveikinti. Buvo pirkti gurmaniški rinkiniai ir darbuotojams mano atsisveikinimo proga”, – tada dėstė jis.  

Liudijant Savivaldybės administracijos Biudžeto ir turto valdymo skyriaus vedėjai Janinai Kobozevai D. Aleksandrovas jos teiravosi apie tokias esą irgi gautas dovanas gimtadienio, Kalėdų proga, tačiau pastaroji neigė, kad taip buvo.  

Posėdyje buvo numatyta apklausti ir Savivaldybės administracijos direktorių Egidijų Šakalį, bet jis tuo metu išėjo atostogų.  

Nustebino ir teisėją 

Paskutinio teismo posėdžio metu „Neringos vandens“ advokatai pareiškė, jog įmonė susiderino su akcininku (savivaldybe), kad byloje reikia prašyti atlikti ekspertizę, nes esą kyla nemažai prieštaravimų ir neaiškumų.  

Įvardinta, kad preliminariai tokia ekspertizė kainuos 5000 eurų be PVM. Tokias išlaidas yra pasirengusi apmokėti įmonė.  

„Ar nebus kaštai didesni nei nauda?“ – į tokį užmojį retoriškai sureagavo bylą nagrinėjantis teisėjas Egidijus Mickevičius.  

Iki kito posėdžio šalys turėtų pasisakyti dėl ekspertų kandidatūrų, klausimų į kuriuos jie turėtų atsakyti.


  2023-10-23

  2 komentarai “„Neringos vandens” istorija: savivaldybė didina statymus”

  1. AvatarGal neišsisuks (IP: 217.117.31.8)

   Gal šį kartą nepavyks išlipti sausam …

  2. AvatarJooo... (IP: 78.61.100.125)

   Kam rūpi kavos pupelių pirkimas ir tualetinio popieriaus vartojimas, o kam nerūpi kaip uostamiesčio savivaldybės valdomos AB „Klaipėdos energija“ dirbtuvėse buvo remontuojamas jos valdybos nario, Savivaldybės administracijos tarnautojo Arūno Smagurio sūnaus automobilis,

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt