Didysis bokštas projektuojamas ir jį atstatant (11)

Miestas, Svarbu
Avatar photoArtūras Šulcas
2023-10-28

Nors atstatomo uostamiesčio pilies didžiojo bokšto kontūrai jau iškilo gerokai virš kurtinų, jo projektavimas tęsiasi.

Artūro Šulco nuotr.

Savivaldybė neseniai projektuotojams papildomai įsipareigojo sumokėti  21,8 tūkst. eurų. Lėšos skirtos parengti techninio projekto A laidą.

Sutartis dėl šio Klaipėdos pilies didžiojo bokšto atkūrimo techninio projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugos su UAB „Uostamiesčio projektas” buvo pasirašyta 2019 m. liepą. Bokštą atstato UAB „Pamario restauratorius”. Visus bokšto statybos darbus numatoma baigti kitais metais, nors ši 3,4 mln. eurų vertė sutartis baigs galioti tik 2025 metų pavasarį.

Projektuotojų vizualizacija

Papildomus projektavimo darbus „Uostamiesčio projektas” įsipareigojo atlikti per penkis mėnesius.

Aldas Kliukas, UAB „Pamario restauratorius” direktorius, anksčiau sakė, kad šiemet planuojama atlikti darbų už 1,5 milijono eurų, ir kad nėra problemų dėl finansavimo. Paklaustas, ar nauji projektavimo darbai nesutrikdys bokšto atstatymo grafiko, jis sakė, kad papildomo projektavimas poreikis randasi atliekant statybos darbus, o dirbti dėl projektavimo ypatumų nėra paprasta.

Didesnį nerimą jam kelia plytų bokštui gamyba. Mat jos gaminamos rankomis, o tokia gamyba vėstant orams stoja. Gamintojai vėl grįš prie darbo tiki kitų metų balandį. Būtent tai gali paveikti bokšto atstatymo terminus.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pilies didžiojo bokšto pamatai ir pirmasis aukštas buvo atkurti dar prieš trejetą dešimtmečių. 2016 m. ta dalis buvo remontuojama – didelė dalis sutrupėjusių plytų buvo pakeistos į analogiško dydžio raudono molio plytas. Tačiau priėmus galutinį sprendimą bokštą atstatyti, pamatus reikėjo iš esmės kloti iš naujo.

Rangovą bokštui atstatyti savivaldybei rasti sekėsi sunkiai – viešojo pirkimo konkursas įvyko tik iš trečio karto. Pirmuosius du konkursus teko nutraukti, nes potencialiems statybininkams savivaldybės numatytas finansavimas pasirodė esąs per menkas. 

Miesto politikams priėmus sprendimą atkurti didįjį pilies bokšto tūrį iš vidaus panaudojant metalines konstrukcijas, visuomenėje yra įvairių nuomonių. Vieni mano, kad atkurto bokšto vertikalė gali pagyvinti senamiesčio panoramą, tapti vienu iš Klaipėdos miesto simbolių, paskatinti visos piliavietės atkūrimą. Kiti yra įsitikinę, kad pirma reikėtų susitarti dėl visos piliavietės regeneravimo principų.

ISTORIJA

Šešiaaukštis pilies bokštas buvo pastatytas apie 1546 m. ir laikomas vienu seniausių renesanso mūro pavyzdžių Lietuvoje. Tai tuo metu buvo aukščiausias statinys Klaipėdoje. 15 m skersmens bokštas turėjo rūsį. Jis atliko ir kalėjimo funkciją.

Per 1756–1763 m. Septynerių metų karą Klaipėdą užėmus Rusijos imperijos kariuomenei, pilis 1763 m. buvo apleista ir pamažu nyko.

1812 m. per prancūzmetį pilyje buvo įrengtos kareivinės, arsenalas, sandėliai, ligoninė. 1821 m. iš penkių bokštų dar stovėjo du. 1840 m. pradėjo griūti pilies įėjimo skliautai, 1843 m. buvo pašalintos Didžiojo parako bokšto liekanos, apie 1865 m. nuvirto Kunigaikščio bokštas. Po 1888 m. buvo parduoti nugriovmui svarbiausi pilies mūro pastatai.

Miesto tarybos kolegija rinkosi iš trijų jai pateiktų variantų  – palikti esamą padėtį, atkurti autentišką bokšto mūrą, kai sienų storis siektų iki 3 metrų ir statyti bokštą iš vidaus panaudojant metalines konstrukcijas.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai (11):

Atsakymų į “Didysis bokštas projektuojamas ir jį atstatant”: 11

 1. Pagal Foto. parašė:

  Butu visai kitas vaizdas jeigu jis butu ne vienišas,bet bent kokie 2-3 vienetai kampuose

 2. vianebokstas parašė:

  Cia kicas ir geda prieš turistus.

  • bokštui parašė:

   Nekompleksuokit. Tą patį apie Valdovų rūmus sakė, pritilo visų skeptikų balsai…

  • to bokstui parašė:

   Radot su kuo palyginti … Kur boksto iskamsa ,kur rūmai..

  • bokštui parašė:

   Tiek klaidų viename sakinyje darantys nebūna protingi, ką ir jūsų sapalionės įrodo.

  • kičas parašė:

   Nesikabinėkit. Atrodys normaliai. Paskiau patys džiaugsitės, kad turim tokį gražų akcentą. Kaip sakė pažįstamas rangovas: nerodyk durniui nebaigto darbo

  • Praeivis parašė:

   Tiesa pasakius, nėra ko lyginti karkasinio muliažo su „Valdovų rūmais”, kurie irgi avantiūristiškai, bet bent jau buvo sumūryti pagal visus amato kanonus (tik šiandieninius, beje). Buvo stengiamasi pamūryti bent jau buvusių rūmų repliką. Klaipėdos pilies bokštas? Baikit juokus. Jei jau užsikepė entuziazistai (bo pas mumis ne prasčiau kaip ant Wilniaus) statyti, lai pastato tą metalinį karkasą, aptraukia tinkamai išdažytu bei dekoruotu furų tentu – ir pakaks „iškilmingam atidarymui”, būtinai pašventinimui ir t.t. Tentas nubluks, visiems atsibos grebėstai a la „Baltija” KT, o karkasą bus galima išmontuoti į metalo laužą, prieš tai nurašius iš kažkurios biudžetinės įstaigos balanso.

  • to bokštui (IP: 78.56.19.8) parašė:

   Kai nėra argumentų, užkliūva rašybos klaidos;) rysio taep klaidu rayboje ir proto nera, tad jūsų išvada klaidinga ir beje jūs gal atstovaujate projekto autorius, kad ginate šią butaforija?

 3. Anonimas parašė:

  Manau,” … !?
  (Kokia „istorija” ,… metalinis karkasas,”ranku darbo plytos”(is pirmu ranku), istoriskai,Jono kalneli jau „patvarke” !?
  Matomai ,”patvarkis”, ir Piliaviete ?) … ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Svarbu, Švietimas

Dėl grėsmės vaikų gyvybėms mokyklos siekia atsitverti nuo automobilių

Nors mokyklų kiemuose pavojingai manevruojantys automobiliai nuolat kelia grėsmę vaikų sveikatai ir gyvybėms, Klaipėdos miesto valdžia neskuba pritarti prašymams leisti ugdymo ...
2024-05-24
Skaityti daugiau

Spyglys

Reorganizaciją pradėjo nuo Transporto skyriaus vedėjo*

Prasidėjo… Nors Klaipėdos savivaldybės reorganizacija dar neprasidėjo, Transporto skyriaus vedėjas jau pažemintas pareigose. Nors savivaldybės interneto puslapyje tebeskelbiama, kad Rimantas ...
2024-05-24
Skaityti daugiau

Svarbu, Transportas

Rimkų geležinkelio pervažą visiškai uždarys dviem savaitėms

Per patį vidurvasarį vairuotojų laukia kantrybės išbandymas dėl planų suremontuoti geležinkelio pervažą ties Rimkais. „Problemų turėsim visi, linkiu visiems kantrybės”, ...
2024-05-22
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This