P0

Aplinkosauga

Daugiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmeta transportas (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-11-13


Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Šiltnamio efektą sukeliančių dujų vertinimo skyrius parengė transporto sektoriaus veiklos duomenų ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio švieslentę.

Palmiros Mart nuotr.

Ši transporto švieslentė papildė bendrą interaktyvų duomenų įrankį su kitų sektorių – energetikos pramonės, žemės ūkio, žemės naudojimo, žemės naudojimo keitimo ir miškininkystės, atliekų – duomenimis. Interaktyviame įrankyje pateikiami naujausi duomenys apie Lietuvos teritorijoje išmetamas antropogeninės kilmės šiltnamio efektą sukeliančias dujas (ŠESD) pagal šaltinius nuo 1990 iki 2021 metų.

Transporto švieslentėje skelbiama informacija apie bendrą transporto išmetamų dujų pokytį, taip pat – bendras ŠESD pokytis pagal atskiras transporto subkategorijas: tai vidaus aviacija, kelių transportas, geležinkeliai, vidaus laivyba, kitas transportas (dujotiekis, uosto kranai, oro uostai ir kt.).

Pagal 2021 metų surinktus ir apdorotus duomenis transporto sektorius pagal bendrą išmetamų ŠESD kiekį energetikos sektoriuje sudarė net 50 % viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Palyginimui – 1990 duomenimis šis kiekis buvo tik 17 proc.

Pasak Šiltnamio efektą sukeliančių dujų vertinimo skyriaus vedėjos Eglės Kairienės, nors transporto priemonių efektyvumas 1990-2021 m. laikotarpiu didėjo, transporto sektoriaus išmetamų ŠESD kiekio dalies augimą įtakojo spartėjantis pervežimų augimas bei transporto priemonių skaičiaus didėjimas, o taip pat ir ženklus ŠESD kiekio sumažėjimas kituose energetikos sektoriuose.

„Pagrindinė išmetamų ŠESD kiekio mažinimo priemonė transporto sektoriuje yra perėjimo prie alternatyvių, mažiau taršių energijos šaltinių, pavyzdžiui, elektros, biodegalų skatinimas. Tokiu būdu keleiviai ir kroviniai gali būti pervežami pasirenkant energijos vartojimo požiūriu efektyviausias transportavimo rūšis, o alternatyvaus kuro naudojimas papildomai sumažintų išmetamų ŠESD kiekį”, – pažymi E. Kairienė.

Surinkti duomenys rodo, kad 2021 metais Lietuvoje į atmosferą pateko 0,4 % daugiau ŠESD lyginant su 2020 metais. Nors išmetamų ŠESD kiekis sumažėjo pramonės, žemės ūkio ir atliekų sektoriuose po 4 %,transporto – 0,2 % tačiau energetikos – 8 % padidėjo. Daugiausiai Lietuvoje į atmosferą pateko anglies dioksido, kuris sudarė 68 % bendro išmetamų ŠESD kiekio. Gerokai mažiau susidarė metano – 16 %, azoto suboksido – 13 % ir fluorintų ŠESD – apie 3 %.


  2023-11-13

  Vienas komentaras apie “Daugiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmeta transportas”

  1. AvatarAnonimas (IP: 86.100.66.158)

   Sodinkite lirtuviskus medzius..

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt