Ant atstatomo pilies bokšto sumontuota apžvalgos aikštelė (18)

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu
Artūras Šulcas, Martynas Vainorius
2023-11-21

Antradienį virš jau pastatyto apatinio Memelio pilies didžiojo bokšto karkaso prieš vidurdienį buvo pradėta kelti viršutinė metalo konstrukcijų apžvalgos aikštelė.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Darbus atliekančios UAB „Pamario restauratorius” direktorius Aidas Kliukas pasakojo, kad šis darbas reikalavo itin didelio tikslumo – reikėjo atitaikyti 96-iems varžtams skirtas skyles prie esančių ant kontrukcijų.

Kranu į viršų apie 15 tonų svorio aikštelė buvo pakeliama ir montuojama 25 metrų aukštyje. Vėliau virš šios aikštelės bus keliamas ir bokšto špilis Pastarasis, anot A. Kliuko, prieš tai bus sumontuotas vietoje.

https://www.youtube.com/watch?v=-RdsQrpTq8M

Pašnekovo teigimu, „Pamario restauratoriaus” vyrai darbuosis ir žiemą – mūrys atsivežtas ir sanėliuojamas plytas, nes jų gamintojas darbą jau atnaujins tik balandį.

Sutartis dėl šio Klaipėdos pilies didžiojo bokšto atkūrimo techninio projekto parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugos su UAB „Uostamiesčio projektas” buvo pasirašyta 2019 m. liepą. Bokštą atstato UAB „Pamario restauratorius”. Visus bokšto statybos darbus numatoma baigti kitais metais, nors ši 3,4 mln. eurų vertė sutartis baigs galioti tik 2025 metų pavasarį.

ISTORIJA

Šešiaaukštis pilies bokštas buvo pastatytas apie 1546 m. ir laikomas vienu seniausių renesanso mūro pavyzdžių Lietuvoje. Tai tuo metu buvo aukščiausias statinys Klaipėdoje. 15 m skersmens bokštas turėjo rūsį. Jis atliko ir kalėjimo funkciją.

Per 1756–1763 m. Septynerių metų karą Klaipėdą užėmus Rusijos imperijos kariuomenei, pilis 1763 m. buvo apleista ir pamažu nyko.

1812 m. per prancūzmetį pilyje buvo įrengtos kareivinės, arsenalas, sandėliai, ligoninė. 1821 m. iš penkių bokštų dar stovėjo du. 1840 m. pradėjo griūti pilies įėjimo skliautai, 1843 m. buvo pašalintos Didžiojo parako bokšto liekanos, apie 1865 m. nuvirto Kunigaikščio bokštas. Po 1888 m. buvo parduoti nugriovmui svarbiausi pilies mūro pastatai.

Miesto tarybos kolegija rinkosi iš trijų jai pateiktų variantų  – palikti esamą padėtį, atkurti autentišką bokšto mūrą, kai sienų storis siektų iki 3 metrų ir statyti bokštą iš vidaus panaudojant metalines konstrukcijas.

Žymos: | | |

Komentarai (18):

Atsakymų į “Ant atstatomo pilies bokšto sumontuota apžvalgos aikštelė”: 18

 1. Anonimas parašė:

  Už 3.5 mln. geriau uosto polikliniką pastatyti. Poliklinikai pinigų gaila, o kičui – negaila

 2. Atbulos rankos parašė:

  Atrodo kaip puota maro metu ne savo, o kitų pinigais. Istoriniai miesto pastatai griūna, stovi apsilaupę pačiame centre, o čia tokia prabanga. Kažkas negerai su galvomis buvo toje Liepų gatvėje. Ilgai nauja valdžia 12 metų mėšlą kuops.

  • Gal paciam su galva negerai parašė:

   Dziaukis, kad bent kazkiek tvarkomas miestas, Klaipeda aptriusus kaip niekada. O triusenas tegul tvarkosi ju savininkai, nuvaziuok i Venspili, Ryga, Talina ir pamatysi kaip turi atrodyti uostamiestis

  • ezys parašė:

   Ziurekite kam tie pastatai priklauso, o po to rasinekite.

  • Puldinėjantiems parašė:

   Būkite malonūs neaiškinti, ką kitiems daryti ir važiuoti, nes kitaip gali būti parodyta kryptis, kuria jums eiti. Tai komentarai ir nuomonės. Kurios nebūtinai turi sutapti su jūsų tiesa.

  • to puldinetojams parašė:

   Gelezinis argumentas pagrindizntis sia beskonybe.. pa nebijote sulaukti atoveiksmuo, ty.kitomis.promonemis praodant ta pacia krypti? Ir dar nuomones issakymas butinas ir privalomas.

 3. Laimonas Bogušas parašė:

  Bokštas aišku gerai, tačiau bestatant bokštą akyse važiuoja rytinės kurtinos (virš konferencijų salės) pylimo šlaitas. Matyt reikia, kad pilnai viskas nusileistų į fosą – tada bus galima tvarkyti.

 4. Anonimas parašė:

  Kombinatoriu … „paveldas” yra „paveldas” !? ISTORINIU pastatu atstatymas Montes g. … ,kas butu jeigu butu ?
  P.S Idomu, kas minke ,K.D bendrabuciu „ranku darbo plytas” ?

 5. Albertas parašė:

  Labai malonu, kad nuolat keičiasi Klaipėdosmiesto veidas. Apžvalgos bokštas įneš naują akcentą ir pasitarnaus svečio ir miestiečio akiai pasimėgauti atsiveriančia miesto panorama. Apžvalgos bokšto konstrukcija gerai siejasi suo uosto ifrastruktūros statiniais. Viskas puiku.

  • Anonimas parašė:

   Labai daug pompastikos ..deja bet sis metalinis daiktas nieko bendro su Klaipeda.neturi. kaip ir K ir D. Vietoje to butu sutvarke aikstle ties kruiziniais laivais.

 6. Anonimas parašė:

  Kičas…

  • Kičininkas parašė:

   Originalo niekas ir neatstatys. Nesame naftos šalis, negalime sau leisti super brangių projektų. Taip, kad tenkinsimės tik simbolika. Nieko, akys pripras ir visi bus patenkinti, kad bent jau kažką pastatė

  • Anonimas parašė:

   Deja bet jau geriau nestatyti nei statyti kica.. manqu yta kur kitus pinigus investuoti.

  • Anonimui parašė:

   Geriau statyti. Niekas originalo neatstatys, o turistų tušti plotai netraukia. Jums bele viską neigti. Tai pagrindinė miesto vieta, kurią pirmiausia pamato turistai. o ji po truputį, bet gražėja. Visa Lenkija taip atstatyta ir taraukia turistus. Jau geraiu taip, negu apgriuvęs sovietinis uostamiestis. O Jūs turbūt senamiestyje iš vis nesilankote?

  • to 78.57.239.236 parašė:

   galima pamatyti Lenkijoje atstatomo vieno bokšto projektą? Taip jus teisus tokio projekto neleisčiau įgyvendinti, žinant kad greta yra kitu labiau tvardytinų vietų bei žinant kad bus perspektyvoje atstatoma pilnai visa pilis. tad piningai į balą..
   originalą atstatyti įmanoma.o kas traukia turistus, tikrai ne vienas boksto imitacijus… jus buvote senamiestyje tikrai dažniau.. manau pastebejoje kad murzinas miestas.. dangos katik remontuotos vėl kreivos… tai realybė..
   jusu minimas aapgriuvęs sovietinis uostamiestis – tikrai tvarkingesnis buvo.. or ir nebuvo apgriuves, tad nusiimkite rozinius akinius..

  • ezys parašė:

   Varsuvos pilis. „Kičas (vok. kitsch) – sąvoka, atsiradusi XIX a. pab.–XX a. pr., apibūdinanti banalaus menkaverčio turinio ir stiliaus kūrinį; iš pažiūros gražus, kupinas patoso ir jausmo, bet iš tikrųjų primityvus, perdėtas, pretenzingas, rėžiantis akį, neskoningas bei pigus masinio tiražavimo produktas”. Apie ka jus snekat? 🙂

  • to ezys parašė:

   Skitome toliau ..Kičas tik mėgdžioja, imituoja originalą orientuojantis į žemo suvokimo paviršutinišką vartotoją, į momentinę emocinę reakciją be intelektualinių pastangų, stengiasi įbrukti mintį, jog tai kažkas ypatingo, didingo, jausmingo, svarbaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas

Vėl ieškos ES pinigų didžiajam pilies bokštui įveiklinti

Klaipėdos savivaldybė jau antrą kartą teikia paraišką Europos  Sąjungos (ES) struktūrinių fondų finansinei paramai gauti. Šįkart – projektui „Klaipėdos pilies ...
2024-04-09
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Kitoks Klaipėdos valdžios požiūris jau atsiėjo apie pusę milijono

Dėl to, kad dabartiniai Klaipėdos vadovai atsisakė įgyvendinti kai kuriuos pirmtakų suplanuotos projektus, jiems jau išleisti miestiečių pinigai buvo negrįžtamai ...
2024-04-03
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Didysis bokštas projektuojamas ir jį atstatant

Nors atstatomo uostamiesčio pilies didžiojo bokšto kontūrai jau iškilo gerokai virš kurtinų, jo projektavimas tęsiasi. Savivaldybė neseniai projektuotojams papildomai įsipareigojo ...
2023-10-28
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This