P0

Kultūra

„Smogiko išpažinties” autoriaus planuose – komiksų knygelė apie pokario partizanus (1)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2023-11-23


Nors vėjuotą ir lietingą ketvirtadienio vakarą į naujos klaipėdiečio žurnalisto ir rašytojo Mindaugo Milinio knygos pristatymą, vykusį Imanuelio Kanto bibliotekos Pempininkų padalinyje, susirinko negausus jo gerbėjų būrelis, susitikimas praėjo labai šiltai ir jaukiai.

Palmiros Mart nuotr.

Istorinis romanas „Smogiko išpažintis” – jau 10-oji autoriaus knyga. Jis prisipažino ją parašęs labai greitai – per 7 mėnesius, įskaitant ir dokumentinės medžiagos rinkimą.

„Kai manęs klausia, apie ką ši knyga, sakau, jog visą laiką rašau apie tą patį – apie sovietų nusikaltimus”, – teigė M. Milinis, pristatyme apie naująją ką tik iš „Alma Littera” leidyklos atkeliavusį romaną kalbėjęs bene mažiausiai.

Autorius dalinosi Lietuvos ypatingajame archyve aptiktomis nuotraukomis ir dokumentais, iliustruojančiais vadinamųjų NKVD smogikų, kurių būriai buvo specialiai sukurti kompromituoti pokario partizanus, veiklą. Jie, persirengę partizanais, žudė ir plėšė Lietuvos žmones, apgaulės būdu įgydavo partizanų pasitikėjimą, kad vėliau juos suimtų ir sunaikintų.

Tarp šių smogikų buvo ir buvęs vermachto karininkas Gerhardas Bėgeleinas, nuėjęs tarnauti sovietams. Jis ir tapo „Smogiko išpažinties” herojumi, teisingiau – antiherojumi.

Paklaustas, kaip kilo mintis pagrindiniu veikėju pasirinkti tokį, švelniai tariant, nesimpatišką tipą, Mindaugas prisiminė, jog renkant medžiagą antrajai „Partizano” knygai jo žvilgsnį patraukė trumpas aprašymas apie tūlą KGB agentą Klevą – tai ir buvo tas pats G. Bėgeleinas.

Tas faktas jį sudomino, tad prie jo po kurio laiko nusprendė grįžti. Kartu jis prisipažino, jog įsijausti į išdaviko ir žudiko kailį buvę nelengva – knyga parašyta pirmuoju asmeniu.

Kultūros straipsnių vidus

Kadangi smogikų asmens bylų Lietuvos archyvuose neliko, jam Lietuvos ypatingajame archyve pavyko rasti G. Bėgeleino baudžiamąją bylą, kurioje jis viename „prisipažinime” pats aprašė beveik visą savo labai spalvingą gyvenimą, tarnybą vermachte bei perėjimą tarnauti sovietams aplinkybes ir kt. Nors apie savo veiklą smogikų gretose nelabai gyrėsi, atkurti istorinius įvykius padėjo kiti aptikti dokumentai, partizanų prisiminimai, istorikų knygos.

M. Milinis nesutiko atskleisti jau kai kam spėjusiems perskaityti knygą, kas joje yra tikra, o kas – autoriaus fantazijos vaisius, tačiau tikino, jog visi istoriniai įvykiai, kaip ir jos pagrindinis veikėjas, yra autentiški.

„Dabar tais pačiais sovietų metodais veikiama Ukrainoje, niekas nepasikeitė. Sovietų valdžia grįžta, ruoškimės, kad mūsų vėl neokupuotų”, – kalbėjo M. Milinis.

Jis prisipažino šiuo metu mąstantis galbūt parašyti detektyvą apie paskutiniojo praėjusio šimtmečio dešimtmečio kriminalinius įvykius Klaipėdoje bei susidomėjęs žinomo dailininko Ramūno Vaitkaus pasiūlymu jiems kartu sukurti komiksų knygelę apie pokario partizanus.

INFORMACIJA

Istorikų duomenimis, 1945–1959 metais specialiosios ir agentūrinės sovietinės kovinės grupės nužudė apie 500 ir paėmė į nelaisvę apie 220 partizanų. Agentai smogikai klasta ištardė apie 700 pasipriešinimo dalyvių. Tai sovietiniam saugumui leido atskleisti ir suimti apie 4900 rėmėjų, ryšininkų ir rezervistų. Specialiosios grupės taip pat nužudė apie 60 ryšininkų, rėmėjų ir civilių gyventojų. Tai – tik oficialiai žinomi faktai, o iš tiesų neginkluotų gyventojų galėjo žūti daugiau.

Šios gaujos šiuolaikinių istorikų vadinamos „sokolovininkais“ (pagal jų vado, specialiosios grupės įgaliotinio Aleksejaus Sokolovo pavardę). Anuomet tai buvo MGB 2N (Kovos su banditizmu) skyriaus specialusis padalinys, kurio smogikai persirengdavo Lietuvos partizanų uniformomis ir siautėdavo kaimuose.

G. Bėgeleinas 1990-aiais Vokietijoje buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, bet po dvejų metų, sulaukęs amnestijos, mirė.


  2023-11-23

  Vienas komentaras apie “„Smogiko išpažinties” autoriaus planuose – komiksų knygelė apie pokario partizanus”

  1. AvatarKodėl Palmira Mart (IP: 84.15.184.60)

   Būtų įdomu sužinoti kažkokią įdomią istoriją, kodėl autorė pasirašo Palmira Mart? O ne Palmira Martinkienė? Įdomu, kiek metų tai nuotraukai, kuri publikuojama prie “slapyvardžio ” Palmyra Mart? Gal mes kažką praleidome, gal Palmyra garsi, Lietuvoje ir užsienyje plačiai žinoma rašytoja? O dėl nuotraukos, dabar madinga “dėti” nuotrauką : kai man buvo trys metukai. Žurnalistė Palmyra taip pat galėtų neatsilikti nuo šiuolaikinės mados šauksmo! Sėkmės! Lauksime naujų, aktualių publikacijų!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt