Saugus maistas, pasibaigus jo galiojimo laikui: ką būtina žinoti vartotojams

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-01-10

Lietuvoje bendrai (apimant didmeninę ir mažmeninę prekybą, gamybą, viešąjį maitinimą ir namų ūkius) išmetamų maisto atliekų kiekiai siekia beveik 400 tūkst. tonų per metus.

Nuo šių metų pradžios prekybininkams mūsų šalyje sudaroma galimybė saugų ir tinkamą vartoti maistą, kurio minimalus galiojimo terminas pasibaigęs, pardavinėti ilgiau.

Asociatyvi Palmiros Mart nuotr.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimus, kurie nustato išsamią tokio maisto pardavimo tvarką ir reikalavimus pardavėjams.

Pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos rekomendacijas tokį maistą galima būtų leisti parduoti iki 45 dienų. Išimtis numatoma duonai, kurios leidžiamas pardavimo terminas – iki 2 dienų.

Šie pakeitimai taikomi ilgo galiojimo maisto produktams (kruopoms, makaronams, kavai, arbatai, aliejui ir pan.), kurie, net ir pasibaigus jų galiojimo terminui, vis dar yra saugūs ir tinkami vartoti.

„Jau dabar maisto produktus, kurių minimalus galiojimo terminas pasibaigęs, bet jie vis dar geri ir tinkami vartoti, galima pardavinėti ilgiau. Parduodant tokį saugų vartotojui maistą, sumažėtų prekybininkų ir gamintojų nuostoliai bei maisto kainos. Tai leistų vartotojams nusipirkti daugiau maisto produktų su nuolaida. Taip pat sumažėtų tokio išmetamo maisto ir jo atliekų kiekis, kuris dabar siekia daugiau kaip 50 tūkst. tonų per metus“, – pranešime cituojama ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Pagal atnaujintą tvarką nustatoma, kad pardavėjai gali parduoti tokį maistą tik tada, jei jis yra supakuotas į pirminę gamintojo pakuotę, kuri yra nepažeista.

Vartotojui taip pat turi būti tinkamai ir aiškiai pateikta įspėjamoji informacija, kad tokio maisto produkto minimalus tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs, neuždengiant gamintojo nurodyto minimalus tinkamumo vartoti termino ir kitos privalomosios ženklinimo informacijos. Toks maistas turi būti  išdėstytas jam skirtoje atskiroje arba aiškiai paženklintoje prekybos vietoje.

Be to, vartotojui, kuris nusipirko sugedusį maisto produktą, bus suteikiama galimybė jį grąžinti bendrąja tvarka.

Prekybos tokiais produktais terminą gali nusistatyti pats pardavėjas, atsižvelgdamas į rekomendacijose nustatytus reikalavimus ir terminus. Pardavėjas turėtų įvertinti šio maisto produkto individualias savybes ir realią galimybę vartotojui jį saugiai suvartoti.

Naujieji pakeitimai taip pat sudarytų sąlygas steigti specializuotas parduotuves, kurios ypač populiarios tvarumu besirūpinančiose valstybėse. Tokiais produktais būtų galima prekiauti ir internetu.

Tikimasi, jog tai paskatins žmonių sąmoningumą, taip pat bus skatinama labiau domėtis maisto ženklinimo žymų „Geriausias iki…“ bei „Tinka vartoti iki…“ skirtumais ir neišmesti gero maisto, kurį jie turi namie. 

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Švietimas

Pasirinkusiems inžinerines specialybes - ministerijos stipendijos

Ekonomikos ir inovacijų ministerija šiemet vėl kviečia talentingą šalies jaunimą rinktis perspektyvias inžinerijos ir technologijų sritis. Kaip ir kasmet, ministerija ...
2024-07-22
Skaityti daugiau

Svarbu, Verslas

Teisiama Klaipėdos bendrovė kovoja už galimybę toliau dirbti su žiauraus diktatoriaus režimu 

Kaltinimų baudžiamojoje byloje dėl dešimčių milijonų vertės esą nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo sulaukusi Klaipėdoje registruota UAB „Statega“ teismuose kovoja ...
2024-07-11
Skaityti daugiau

Regionas

Gargžduose duris atvėrė „Spiečius“

Trečiadienį Gargžduose duris atverė jau 15-as Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius“. Centras veiks kaip erdvė, skatinanti regiono verslumą, teikianti nemokamas ...
2024-06-19
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This