Seniūnaičių rinkimai Klaipėdoje – mokyklinio teatro lygio spektaklis

Mums rašo

Rūta Pocienė
2024-01-15

Komentarų: 9

Klaipėdos seniūnaičių rinkimai – demokratinis rinkimų procesas bei savotiškas mokyklinio teatro lygio spektaklis. Savivaldybės administracija entuziastingai rinkimų procese keičia ir improvizuoja rinkimų tvarką pagal kiekvieno administracijos tarnautojo asmeninį supratimą, tad kyla klausimas, ar tai tikrai demokratiniai rinkimai? Ar tiesiog improvizacinis spektaklis miesto gyventojams, imituojant demokratinį procesą ir demonstruojant seniūnaičio pozicijos reikšmingumą?

Martyno Vainoriaus nuotr.

2023 m. pasibaigus vietos savivaldos rinkimams Lietuvoje, buvo renkami naujos kadencijos seniūnaičiai miestuose ir rajonuose. Klaipėdos rajono seniūnaičiai renkami gyventojui atvykus į seniūnijos patalpas, balsuoti į seniūniją atvykęs gyventojas komisijos nariui (savivaldybės darbuotojui) turėjo pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kauno ir Vilniaus miesto seniūnaičių rinkimai vykdomi taip pat savivaldybės paskirtose patalpose, balsavimas vyksta seniūnijos patalpose ar kitose numatytose vietose. Gyventojui atvykus balsuoti, rinkimų komisijos narys patikrina asmens deklaruotą gyvenamąją vietą. Nenustačius reikalavimų pažeidimų, balsuojant raštu, balsuojantis gyventojas apklausos anketoje pats įrašo savo vardą, pavardę, deklaruotos gyvenamosios vietos adresą ir pasirašo, palaikydamas konkretų kandidatą į seniūnaičius.

Apžvelgiant ir apibendrinant seniūnaičių rinkimus daugumoje Lietuvos savivaldybių, seniūnaičių rinkimai organizuojami savivaldybės, sudarant komisijas gyvai dalyvaujančias balsavime ir kandidato pristatyme, suteikiant patalpas kandidatams prisistatyti ir gyventojams galimybė išklausyti kandidatus bei balsuoti. Taip užtikrinamas skaidrus ir demokratinis rinkimų procesas, kuriame kuo daugiau gyventojų turi galimybę dalyvauti ir išreikšti savo nuomonę bei susipažinti su seniūnaičio institucija bei kandidatais.

Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybė eina vadovėlio „Kaip neveikti“ keliu. Kandidatams išduodami gyventojų parašų rinkimo lapai, jie savarankiškai turi vaikščioti po seniūnaitijos gyventojų namus, belstis į duris ir rinkti parašus. Rinkdami parašus savo seniūnaitijose dažnai turi išklausyti klausimų „kas čia per pareigybė“, „kas tu toks“, „pirmą kartą girdžiu apie seniūnaičio pareigybę“, „nepažįstu tavęs“.

Klaipėdos miesto savivaldybė ne tik nesuteikia kandidatams patalpų ir kitų galimybių prisistatyti gyventojams, ji net nesivargina tikrinti surinktų parašų, ar pasirašę žmonės yra deklaravę gyvenamą vietą toje seniūnaitijoje, tikrinamas tik adreso atitikimas seniūnaitijos riboms, bet ne asmuo, pasirašęs ties adresu. Be priežasties privalomai reikalaujama kandidatų gyvenimo aprašymo, kurio nereglamentuoja seniūnaičių rinkimų tvarka. Tikriausiai savivaldybė tik nori būti įsitikinusi, kad kandidatai moka ne tik rinkti parašus, bet ir gyvenimo aprašymą parašyti, teikdama tokį perteklinį reikalavimą, kurio informacija nežinia kur panaudojama. Na, ir elektroninis balsavimas, jo rezultatai juk neturi būti matomi visiems, nes, pasak savivaldybės atstovų, čia ne Seimo ir ne prezidento rinkimai ir rezultatų nebūtina matyti nei kandidatams, nei gyventojams.

Kad į šiuos rinkimus miesto savivaldybės administracijos žiūrima kaip į priverstinę prievolę jai pačiai, matome antrame seniūnaičių rinkimų ture, šiame etape miesto administracija sugalvoja keisti rinkimų scenarijų radikaliai – pasirašyti už kandidatą reikalaujama gyventojų specialiai nuvykti į savivaldybę arba balsuoti sudėtingai prieinamoje savivaldybės interneto svetainėje, parašų lapai neišduodami, taip nesuteikiama visiškai jokia galimybė prisistatyti gyventojams, apie keliantį kandidatūrą seniūnaitį galima sužinoti tik perskaičius jo vardą ir pavardę savivaldybės interneto svetainėje, kuria vyresnio amžiaus klaipėdiečiai nesinaudoja.

Savivaldybės naujos rinkimų tvarkos scenarijaus rašytojams nė motais, kad tokie „pokyčiai“ pažeidžia visų dalyvaujančių kandidatų tiek pirmame, tiek antrame ture lygias galimybes kandidatuojant į seniūnaičio poziciją. Rinkėjai antrame ture taip pat paliekami nežinioje, taip ir lieka laukti savo „nusižiūrėto“ kandidato su parašų rinkimo lapu.

Klaipėda yra unikali. Ne vien jūra ir uostu. Seniūnaičių rinkimai mieste irgi yra išskirtiniai, čia akivaizdžiai matome administracijos paviršutiniškai suimprovizuotus neva tai demokratiškus rinkimus. Priešingai nei normalioje Lietuvos tipinės savivaldybės praktikoje demonstruojant skaidrią ir demokratinę rinkimų tvarką, kurioje suteikiama kandidatams galimybė atvirai pristatyti savo idėjas ir gyventojams dalyvauti procese. Apkritai arčiausiai konkrečių žmonių esantis seniūnaitis Klaipėdos valdžiai yra tikras kliuvinys be jokių įgaliojimų ir biudžeto. Iš to ir kyla išskirtiniai sprendimai kandidatų pristatymo ir besikeičiančios balsavimo tvarkos. Sprendimai, kurie vis labiau komplikuoja rinkiminį procesą ir atvirumą. Miesto administracija neva – tai labai talentingas režisierius, o seniūnaitis – trečiaplanis aktoriūkštis, jam čia nepaaiškins ir nenurodinės. Todėl ir žiūrovams čia graudžiai nejauku – kaip paprastame mokyklinukų spektaklyje pašaliniam žmogui.

Rubrikoje „Mums rašo” išsakomos subjektyvios autorių nuomonės

9 Comments

 1. Nu jo

  Tas ėjimas po butus, tai visiška atgyvena, kaip cigonynas koks, be to ir klastojimui palanku. Mūsų se niunaitis labai padėjo ateiti į pirmininkus daugiabutyje, gal gi ir atsilyginti galima, duomenys gyventojų visi yra…

  Reply
 2. Auditorius

  gerb. Rūta prajuokino:) jos partijos narė vienos iš grupių vadovių rinkimų tvarkos kūrėja ir negali susitarti dėl rinkimo tvarkos:) čia tai bajeris:)

  Reply
  • Anonimas

   O kodėl turėtų susitarti? Juk yra tvarka ir ji nuekinė

 3. Ar teisingai supratau

  Seniūnaičių veiklai skirtos išmokos Klaipėdoje yra pačios didžiausios – 70 eurų per mėnesį, kituose šalies miestuose jos siekia 10–30 eurų.

  Rugpjūčio pabaigoje Klaipėdoje išrinkta 19 seniūnaičių, kurie surinko 5 proc. seniūnaitijos gyventojų parašų.

  Tose seniūnaitijose, kurių kandidatai nepateikė gyventojų apklausos lapų arba nesurinko reikiamo gyventojų balsų skaičiaus, bus organizuojami pakartotiniai rinkimai, juos numatoma paskelbti per du mėnesius.

  Iš viso Klaipėdoje yra 55 seniūnaitijos, tad šiandien savo atstovus turi kiek daugiau nei trečdalis. ______P.S. vienus seniūnaičius gyventojai išrinko , o kiti aimanuoja ?

  Reply
  • Aldona

   Nepykit, bet su teksto suvokimu turite problemų ?

 4. Liberali logika ? :)

  Tuo tarpu Klaipėdos miesto savivaldybė eina vadovėlio „Kaip neveikti“ keliu. Kandidatams išduodami gyventojų parašų rinkimo lapai, jie savarankiškai turi vaikščioti po seniūnaitijos gyventojų namus, belstis į duris ir rinkti parašus. Rinkdami parašus savo seniūnaitijose dažnai turi išklausyti klausimų „kas čia per pareigybė“, „kas tu toks“, „pirmą kartą girdžiu apie seniūnaičio pareigybę“, „nepažįstu tavęs“. _______IR _______Kad į šiuos rinkimus miesto savivaldybės administracijos žiūrima kaip į priverstinę prievolę jai pačiai, matome antrame seniūnaičių rinkimų ture, šiame etape miesto administracija sugalvoja keisti rinkimų scenarijų radikaliai – pasirašyti už kandidatą reikalaujama gyventojų specialiai nuvykti į savivaldybę arba balsuoti sudėtingai prieinamoje savivaldybės interneto svetainėje, parašų lapai neišduodami, taip nesuteikiama visiškai jokia galimybė prisistatyti gyventojams, apie keliantį kandidatūrą seniūnaitį galima sužinoti tik perskaičius jo vardą ir pavardę savivaldybės interneto svetainėje, kuria vyresnio amžiaus klaipėdiečiai nesinaudoja.____________P.S. kaip „savivaldybė ” turi kontroliuoti ar tikrai pasirašė gyventojas , kuris turi teisę seniūnaitį rinkti ? sudaryti ” rinkimų komisiją ” ?

  Reply
  • Logika kur ? :)

   Klaipėdos miesto savivaldybė ne tik nesuteikia kandidatams patalpų ir kitų galimybių prisistatyti gyventojams, ji net nesivargina tikrinti surinktų parašų, ar pasirašę žmonės yra deklaravę gyvenamą vietą toje seniūnaitijoje, tikrinamas tik adreso atitikimas seniūnaitijos riboms, bet ne asmuo, pasirašęs ties adresu. ____________P.S. liberalumas vožtelėjo ir logika išnyko ? Manyčiau gerai , kad kandidatai turi pateikti gyvenimo aprašymą , nes kandidatuoti gali ir …..:)

  • Aldona

   Paprastuoju būdu, juk savivaldybė turi deklaruotų asmenų registrą, imi ir sutikrini, o komisija buvo sudaryta, tereikėjo padirbėti.

 5. Šposai ir tiek

  Jau anoje kadencijoje administracija buvo pasileidus plaukus, bet tai jau šitoje – betvarkė paskutinė

  Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politika

Rinkimuose į Europos Parlamentą nori dalyvauti 18 partijų

Penktadienio vakare baigėsi pareiškinių dokumentų teikimo terminas rinkimuose į Europos Parlamentą. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, dalyvauti artėjančiuose rinkimuose iš ...
2024-04-06
Skaityti daugiau

ELTA

Rusijos informacinės atakos: nuo NATO iki rinkimų

Praėjusiais metais Lietuvos kariuomenė (LK) fiksavo daugiau nei 3,5 tūkst. priešiškų valstybių inicijuotų ir prieš Lietuvą nukreiptų informacinių atvejų, rodo ...
2024-03-05
Skaityti daugiau

ELTA

Eugenijus Gentvilas įspėja dėl galimo konflikto po prezidento rinkimų

Antrosios kadencijos poste siekiančio šalies vadovo Gitano Nausėdos pergalė gali atnešti dar nematytų problemų dešiniųjų Ministrų kabinetui ir jo vadovei ...
2024-02-12
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This